Jak upewnić się, czy system nie jest już zawirusowany?

Witam!
Niestety wczoraj ściągnąłem sobie jakiegoś wirusa. Na Discordzie do każdego mojego znajomego wysłała się dziwna wiadomość po rosyjsku z linkiem, miałem też problem z kontem na innej platformie. Skanuję właśnie system avastem, planuję też potem przejechać jeszcze raz Malwarebytes Antimalware. Niezależnie od wyników, chciałbym mieć pewność, że system jest czysty i mogę spokojnie zmienić hasła i zapomnieć o sprawie. Pytanie, jak to sprawdzić, by mieć 100% pewności? Poniżej załączam logi z Farbara.
FRST.txt (38,7 KB)

Z góry dziękuję za pomoc!

Brakuje pliku Addition, nie można pobrać FRST.txt (kończy się błędem)
Spróbuj ponownie wkleić te pliki na https://pastebin.com
Pozdrawiam

EDIT Radek68:
A najlepiej pliki daj bezpośrednio na forum, po prostu przeciągając je do odpowiedzi.

Addition.txt (72,8 KB)
FRST.txt (38,7 KB)
Wklejam jeszcze raz obydwa wymagane pliki :slight_smile: Mam nadzieję, że tym razem działa

1 polubienie

Analizuję logi i przygotuję plik naprawczy.

Bardzo dziękuję! Będę czekał jak na szpilkach :sweat_smile:

1 polubienie

Jak upewnić się, czy system nie jest już zawirusowany?

Nigdy nie będziesz mieć takiej pewności. :wink:

Zdaję sobie sprawę, ale zawsze warto zrobić wszystko, co możliwe :relaxed:

Być może to paranoidalne, ale ja po wykryciu infekcji bym wgrał nowy fw do wszystkiego co miało kontakt ze skompromitowanym środowiskiem, zmienił wszystkie urządzenia HIDowe, zaorał tablicę/e partycji i wszystkie systemy plików na wszystkich nośnikach które miały z nim kontakt. Wtedy jest względna pewność. ;p

A normalny człowiek… po prostu by wgrał wcześniej zrobiony obraz dysku/partycji i na wszelki wypadek zaktualizował UEFI. :wink:

Pobierz ten plik i zapisz w katalogu z FRST
„Plik naprawczy został utworzony tylko dla Ciebie , nie należy go stosować na innym komputerze”
fixlist.txt (5,3 KB)

Uruchom FRST i kliknij Napraw, program wyłączy niepotrzebne procesy, zrobi Punkt Przywracania i zacznie pracę.

Po restarcie wklej plik wynikowy.

Przeskanuj ADW Cleaner i MBAM

MBAM:

  • Zamknij wszystkie aktywne programy i przeglądarki.

  • Zainstaluj MBAM w wersji na Komputer Osobisty

  • Pierwsze kroki - Wybierz wersję - darmowe Premium na 14 dni lub kontynuacja wersji podstawowej

  • Wejdź w Ustawienia w Prawym górnym rogu

  • Zakładka Bezpieczeństwo

  • Wyłącz Autouruchamianie, jeśli nie zamierzasz zostawiać programu w systemie

  • W Opcjach skanowania zaznacz trzy pierwsze z czterech dostępnych

  • Skanuj w poszukiwaniu Rootkitów

  • Skanuj archiwa

  • Użyj sztucznej inteligencji …

  • Wróć do Głównego Menu

  • Rozpocznij skanowanie, po przeskanowaniu oczyść to co znajdzie.

Po zakończeniu skanowania wklej pliki wynikowe.
Przeskanuj FRST i wstaw pliki do kontroli.

To jedyne właściwe podejście. Wyzerowanie wszystkiego, co umie trzymać stan. Należy dbać o to, by gotowość do takiej czynności była względnie stała i kończyła się jak najkrótszym przestojem.

Tutaj są logi po naprawie FRSTem:
Fixlog.txt (12,9 KB)
Teraz biorę się za skany ADW Cleaner i MBAM

A tutaj cała reszta, logi z Malwarebytesa, ADW cleanera oraz jeszcze raz FRST po wszystkich skanach i naprawie:
Malwarebytes.txt (1,4 KB)
AdwCleaner[C00].txt (1,8 KB)
FRST.txt (39,6 KB)
Addition.txt (59,1 KB)

Dziękuję,
Malwarebytes użyłeś niezgodnie z przesłaną instrukcją. Dlatego prosiłbym jeszcze raz przeskanować z opcją (ikona trybu - czyli ustawienia) Rootkity (mają być włączone).
Po zakończeniu skanowania wklej plik wynikowy.

Pozdrawiam

Ach, nie dopatrzyłem… Wklejam plik z zaznaczonymi rootkitami:
Malwarebytes2.txt (1,4 KB)

Przy czym dzisiaj zauważyłem, że przeglądarka zaczęła mi zamulać, czasem nawet lekko się ścinać, co jeszcze wczoraj nie miało miejsca. W przypadku reszty systemu, musiałbym chwilę poobserwować, ale na razie wydaje się normalnie

Dziękuję, system czysty.
Przyczyną wspomnianych przez Ciebie problemów jest:
Stara wersja systemu Windows 10 (obecnie najnowsza 22H2),
Możliwa instalacja aktualizacji w tle,
Brak dysku SSD na system, rozważ jego wymianę, będzie szybciej, wydajniej i płynniej działał
Rozważ również odinstalowanie nieużywanych i niepotrzebnych aplikacji (najlepiej za pomocą Revo Uninstaller, masz już zainstalowany)

Odinstaluj:
NVIDIA GeForce Experience
Sprawdzanie kondycji komputera z systemem Windows (Jeśli nie masz zamiaru uaktualniania systemu do Windows 11)

Usuń pozostałe programy naprawcze stosując narzędzie KpRm

Uruchom i zaznacz opcje: Delete Tools, Registry Backup, Create Restore Point, Delete now.
Kliknij Run.
Wstaw plik wynikowy.

1 polubienie

Ach, zgadza się. Nie mogłem zaktualizować systemu, wyskakiwał error. Sprawdzę, czy teraz dam radę zaktualizować. Chociaż zastanawia mnie to, że te problemy z przeglądarką pojawiły się nagle i dzisiaj

Możesz wykonać nakładkę https://www.microsoft.com/pl-pl/software-download/windows10
(media creation tool) nie stracisz danych. Po uruchomieniu narzędzia kliknij na opcję Uaktualnij
Jaką masz wersję przeglądarki?

Zaktualizowałem właśnie przeglądarkę do najnowszej wersji. Sprawdzam też, jak pójdzie aktualizacja Windowsa za pomocą asystenta

Za pomocą asystenta aktualizacja jest bez sensu (Strata czasu). Lepsza nakładka.