Jak uruchamiać różne programy poleceniem runas?

Kłaniam się. Ja chciałbym zapytać jak mogę na koncie systemowym użytkownika z ograniczeniami uruchamiać pewne programy poleceniem _ runas _ lub _ run as _ (nie wiem, która forma jest poprawna). Chodzi mi o np. Edytor zasad grupy ( gpedit.msc ), a także inne przystawki Konsoli MMC. Poza tym również takie oprogramowanie jak np. okienko połączenia sieciowego w systrayu czy przeglądarkę Google Chrome , która zwykłym Uruchom jako… nie chce się uruchomić zapewne z powodu innej lokalizacji (poza folderem Program files partycji systemowej).

Poproszę też o ogólną wykładnię jak otwierać tego typu programy, w których opcja Uruchom jako… jest niedostępna. Wiem, że polecenie runas otwiera takie programy jak przystawki Konsoli MMC , niektóre aplety Panelu sterowania jak również wszelkie pliki wykonywalne .exe. A czy poza tym jeszcze innego typu programy ?

Jeśli chodzi o Konsolę MMC - to czy muszę wcześniej ją skonfigurować dodając tam te przystawki, które mnie interesują ? Poproszę o ogólną poradę w tej kwestii.

Ponadto - do czego służy polecenie net user w Konsoli wiersza polecenia?

Poproszę też o wyjaśnienie co oznaczają te polecenia, do czego służą i również podanie konkretnych przykładów poleceń dla uruchamiania ww. programów.

Skrót aplikacji -> menu kontekstowe -> właściwości -> Zgodność -> uruchamiaj jako Administrator.

O opcjach jakiej wersji systemu mówisz. Ja mam XP, a i tak wymienionych pozycji w tej ścieżce tam po prostu nie ma. Być może chodzi ci o wybór z prawokliku w menu opcji Uruchom jako…?

Właśnie o to chodzi, że w apletach, o których mówię ta opcja jest niedostępna. Zwykle jest dostępna, w tych katalogach - nie.

Napisałem już powyżej o co mi chodzi, nie będę tego powtarzał.

W takim razie dodaj tego użytkownika jako dodatkowego współwłaściciela pliku i nadaj mu odpowiednie uprawnienia. Jeśli nie wiesz jak to zrobić zajrzyj na mojego bloga na DP. Był to bodajże mój drugi albo trzeci wpis.

Czy chodzi ci o funkcję Przejmowanie na własność pliku lub folderu? Jeśli tak to przykładowo dla Chrome (ale także zapewne dla wszelkich plików .exe , które nie chcą się normalnie uruchomić) mam tam już ustawione jako Właściciel z prawami administracyjnymi. Jeśli chcesz to mogę podrzucić tu kilka screenów.

Przypominam, że cały czas mówimy o koncie z ograniczeniami. Natomiast dla przystawek typu np. Edytor zasad , ale też wiele innych czy okienko połączenia ten sposób nie działa ponieważ na koncie ograniczonym dla przystawek ich lokalizacje są niedostępne lub prawdopodobnie też dlatego, ze są one częścią większych Narzędzi np. konsola MMC , które również wymagają poświadczeń administratorskich…

Jeśli chodzi o okienko połączenia to po prostu nie ma lub ja nie znam jego ścieżki lokalizacji na dysku.

No a co z tym poleceniem runas , bo ja słyszałem, że w ten sposób również można, tylko nie wiem czym to jest uwarunkowane i jaka jest konkretna komenda wywołująca ?

BTW: a gdzie dokladnie znajdę ten twój blog, bo szukałem i nic.

http://www.dobreprogramy.pl/kamil_w

Jeśli masz system w wersji home / home premium / starter (ostatnie 2 tylko w wypadku vista+), edytora zasad grupy nie ma. Musisz sobie poradzić konsolą / ściągając plik.

A co do samego chrome, to może to być bardzo problematyczne. Przypuszczam, że musiałbyś rejestr usera podpinać :slight_smile: Lepiej cię wyjdzie instalacja od nowa (chrome instaluje się tylko na jednym użytkowniku). Po czym skorzystać z synchronizacji.

Co do wiersza poleceń, wystarczy po nim dopisać /? by poznać składnię / podpowiedzi.

A czy dodanie w Chrome grupy Administratorzy i nadanie jej pełnych praw byłoby rozwiązaniem tego ?

Bo gdzieś miałem okazję spotkać się z takim zaleceniem. Tylko w przypadku już uruchamiania w Uruchom jako… jakie hasło i jakiego użytkownika zaznaczyć w takim układzie ?

BTW: system mam Pro SP3 , edytor zasad jest, ale niektórych przystawek może nie być mam tego świadomość, ale to już co innego. Poza tym gdybyś podał choćby jeden konkret, jakieś polecenie.

Nie wiem, nie mam aktualnie windows’a na vm by to przetestować. Spróbuj.

Co do samego runas:

http://technet.microsoft.com/pl-pl/libr … 10%29.aspx

http://www.microsoft.com/resources/docu … x?mfr=true