Jak uruchomić distro typu "live" na otwartych sterownikach?

Niektóre dystrybucje Linuksa, już podczas uruchamiania wersji “live”, automatycznie ładują zamknięte sterowniki grafiki - np. SolidK bazujący na Debianie. Ponieważ mój Radeon nie chce działać na nowych sterach od AMD, nie mogę zapoznać się z tymi dystrybucjami. W jaki sposób “odpalić” takie distro aby załadowane zostały otwarte stery do Radeona?

Uruchamiałem openSUSE 12.2 na starych Radeonach i automatycznie ustawiał sterownik “radeon” dla stacjonarnego X500 i mobilnego X1400. Może to zależy od dystrybucji. Co ty masz za kartę?

Moje pytanie jest proste: co zrobić aby uruchomić system z płyty live na otwartych sterownikach :smiley:

Skąd ta pewność? Sprawdzałeś logi?

Spróbuj opcji nomodeset.

Pewności nie mam i logów nie sprawdzę, bo zupełnie niczego nie widzę :smiley: . Wyświetlacz mam niemal całkowicie czarny - typowy objaw działających sterowników od AMD w wersji nowszej niż 13.1. Opcja nomodeset nie pomaga. Co prawda distro SolidK mogę uruchomić “normalnie”, bo są tam dwie dodatkowe opcje uruchamiania tj. start SolidK (without plymouth) oraz start SolidK (compatibility mode) - jak z nich skorzystam, to obraz na wyświetlaczu mam dobry. Moje pytanie w temacie jest teoretyczne, bo linuksowe distra stają się takie bardzo “grzeczne” i kto wie czy za kilka miesięcy nie będą na siłę wciskać własnościowe stery, które u mnie nie działają :slight_smile:

Zgodnie z filozofią Debiana on nie będzie wciskał własnościowych sterowiników. Arch Linux też nie.

@marcin’82

Arch Linuks w wersji live nie ma zainstalowanego xorga, więc (tak mi się wydaje) nie potrzebne są sterowniki do karty graficznej.