Jak uruchomić grę Urban Terror?

Witam zainstalowałem Urban Terror 4.1 dla linuksa Ubuntu 9.04. zainstalował się poprawnie, ale nie mam gry ani w menu żebym mógł w nią zagrać ani na pulpicie. znalazłem jej folder ale nie wiem w dalszym ciągu jak grę uruchomić?? screen

http://zapodaj.net/c5d4296f9513.png.html w co mam kliknąć albo co mam zrobić żeby uruchomić grę? mam Ubuntu parę godzin więc proszę o wyrozumiałość…

cofnij o jeden folder i tam masz plik iourbanterror.i383

jeden folder do tyłu jest folder “games” wygląda to tak: usr/share/games/urbanterror ostani folder na screenie jest widoczny

Żeby można było zagrać w Urban Terror na Windowsie trzeba było mieć pierw Quake 3, ponieważ to był do niego dodatek. Może w linuksach też tak jest :slight_smile:

nie obecnie Urban terror to samodzielna gra. Mówisz o bardzo zamierzchłych czasach.

Nie jestem w stanie Cię poprowadzić “za rączkę”, bo nie mam tego u siebie.

Na stronce Urban Terror w dziale Download są dwa pliki: .exe i .zip. Domniemywam, że ściągnąłeś zipa (700 MB), więc po rozpakowaniu musisz mieć tam plik uruchamiający ioUrbanTerror.i386 dla linuksa. Domniemywam też, że masz go w katalogu /usr/share/games/urbanterror/[tu] (na screenie jesteś w katalogu /usr/share/games/urbanterror/q3ut4/[tu]). Dodatkowo na stronce UT jest adnotacja, żeby nadać plikowi ioUrbanTerror.i386 prawo do uruchamiania (execute), żebyś mógł go sobie odpalać dwuklikiem. Generalnie pochodź sobie po folderach tej gry i poszukaj tego pliku, bo znajdować się gdzieś tam musi :x

Z innej beczki: to ty rozpakowałeś tego zipa do /usr/share/games ?

wychodzi na to że ja, z resztą ja już mało co czaje ten Ubuntu mnie dobija, aha jak dać prawo do uruchamiania (execute)?

Spoko, nie twierdzę, że to źle. Po prostu, kiedy ja zaczynałem, nie miałem pojęcia o takim katalogu, więc pomyślałem, że przeszukujemy zły folder.

Skoro pytasz jak się nadaje prawo do uruchamiania, to rozumiem, że znalazłeś ten nieszczęsny plik? Po prostu wduś PPM na żądanym pliku > Właściwości > zakładka Uprawnienia > odhacz mu Zezwolenie na wykonanie pliku jako programu

we właściwościach mam że jest to plik wykonywalny ale jak klikam na niego zupełnie nic się nie dzieje

Dodane 07.09.2009 (Pn) 22:32

zmieniłem we właściwościach żeby uruchamiał się jako program i gra odpaliła ale tnie nie miłosiernie i nie da się grać jaka może być przyczyna?

Zawsze można zrobić to z konsoli. Odpal se terminal, przejdź do folderu, w którym jest nasz plik (przypuszczam, że w /usr/share/games/urbanterror/). Zobacz jakie ma uprawnienia (np. “-rwx-r-xr-x 1 phanyx phanyx 1112 2009-09-05 22:18 plik” oznacza, że jest wykonalny (literki ‘x’ na samym początku)) . Nadaj uprawnienie uruchamiania (jeżeli nie ma).

cd /usr/share/games/urbanterror/

ls -l ioUrbanTerror.i386

sudo chmod +x ioUrbanTerror.i386

Dodane 07.09.2009 (Pn) 22:36

Masz stery do grafiki zainstalowane ? O ile pamiętam, to powinieneś szukać w Administracja > System > Streowniki Własnościowe (sorry, nie siedzę na gnomie; poradzisz sobie) Można to z konsoli sprawdzić:

glxinfo | grep direct

Jeżeli wyrzuci Ci :

direct rendering: Yes

To masz przyśpieszenie graficzne i trzeba by było poszukać problemu gdzieś indziej. Natomiast, jeżeli zwróci ‘No’ albo ‘Polecenie nieodnalezione’, to albo nie masz zainstalowanych sterów własnościowych, albo pakietu mesa-utils (w tym przypadku wduś: “sudo aptitude install mesa-util” i powtórz zabawę).

dzięki za pomoc biorę się do roboty, dopiero teraz bo przyznam się że musiałem odpocząć od Ubuntu żeby się nie zrazić, jak będą dalej problemy to zarejestrowałem się na forum ubuntu więc tam napewno mi pomogą…

Dodane 08.09.2009 (Wt) 18:46

phanyx zrobiłem wszystko jak mówiłeś i nic nie pomogło dalej gierka nie nadaje się do użytku…

a te sterowniki to zainstalowane masz?

problem w tym że nie można znaleźć tych sterowników i nie wiem czy w ogóle są. Moja karta graficzna VIA Technologies, Inc. CN896/VN896/P4M900 [Chrome 9 HC] (rev 01)

Rozumiem, że robiłeś w konsoli

glxinfo | grep direct

Co ci wyrzuciło ?

Via udostępnia stery do kart graficznych zintegrowanych na Linuksa, więc wydaje mi się, że wstępnie można byś dobrej myśli. Napisz co wyrzuca ta komenda powyżej - ocenimy, czy przyśpieszenie graficzne już masz włączone

mam potwierdzenie “yes” czyli jest włączone

Dodane 09.09.2009 (Śr) 9:47

znalazłem sterowniki do tej karty pod Ubuntu 8.10 ale powinny działać. jest to paczka tar.gz i nie wiem jak to zainstalować…

rozpakowałem i wygląda to tak… http://zapodaj.net/9e9d8d944ee2.png.html

Jeżeli masz włączone przyśpieszenie graficzne to znaczy, że najprawdopodobniej korzystasz z otwartych sterowników openchrome. Możesz to sprawdzić odpalając:

dpkg -l xserver-xorg-video-openchrome

Jeżeli na lewo od nazwy masz ‘ii’, tzn. że masz je zainstalowane. W sumie każdy ubuntu-9.04-user ma je zainstalowane. Odpal sobie w konsoli:

glxgears

Zobacz, czy ten benchmark jest płynny. Najlepiej, jakbyś powiedział ile masz fps (wypisuje je w konsoli co pięć sekund).

Jeżeli jest płynny to może powinieneś pożonglować ustawieniami grafiki w Urban Terror? Zwróć uwagę na opcję ‘VSync’ (jeżeli jest). Czasami nie działa jak powinna i powoduje ścinki. Możesz też spróbować odpalić grę w Window Mode (jeżeli jest taka możliwość) i zobaczyć, jak się zachowuje.

Jeżeli chodzi o te sterowniki, które ściągnąłeś, to najprawdopodobniej były one skompilowane dla jądra, stosowanego w Ubuntu 8.10, a to nie musi byś takie samo jak w Ubuntu 9.04. Jeżeli jesteś szalony i chcesz zobaczyć czy działają, to całą procedurę instalacji masz w pliku Readme. Jeżeli czegoś tam nie rozumiesz, to napisz.

Na stronie Via są źródła sterowników do twojej karty graficznej dla jądra w Ubuntu 9.04 (2.6.28). W razie czego mógłbyś sobie je spróbować skompilować i zainstalować. Niestety do tego będziesz potrzebował trochę znajomości w poruszaniu się po terminalu (gdybym ja się do tego zabierał, to wszystko robiłbym z wyłączonym środowiskiem graficznym, tj. spod konsoli właśnie). Gdybyś chciał się tym zająć to daj znać.

tomek@tomek-laptop:~$ dpkg -l xserver-xorg-video-openchrome

Wybór=U=Nieznany/I=Instalacja/R=Usunięcie/P=Wyczyszczenie/H=Zatrzymanie

| Stan=N=Brak/I=Zainst./C=Skonfig./U=Rozpak./F=Nieskonfig./H=Wpół-zainst./W=Wyzw-czek/T=Wyzw-zapl

|/ Błędy?=(brak)/H=Wstrzym./R=Do przeinst./X=Obydwa (Stan,Błędy:wielk.lit.=źle)

||/ Nazwa Wersja Opis

++±==============-==============-============================================

ii xserver-xorg-v 1:0.2.903+svn7 X.Org X server – VIA display driver

tomek@tomek-laptop:~$

tomek@tomek-laptop:~$ glxgears

1058 frames in 5.1 seconds = 209.095 FPS

1200 frames in 5.1 seconds = 233.733 FPS

700 frames in 5.1 seconds = 138.439 FPS

637 frames in 5.1 seconds = 124.076 FPS

700 frames in 5.1 seconds = 137.842 FPS

700 frames in 5.1 seconds = 136.640 FPS

720 frames in 5.0 seconds = 143.435 FPS

XIO: fatal IO error 11 (Resource temporarily unavailable) on X server “:0.0”

after 11665 requests (6579 known processed) with 0 events remaining.

tomek@tomek-laptop:~$

Dodane 09.09.2009 (Śr) 16:40

pobawię się jeszcze puki nie stracę cierpliwości czyli kilka godzin, po tym czasie nastanie czas Visty. Uważam że Linuks to bardzo stabilny i dobry system jednak twórcy nie uczą się na błędach… wiedzą że nowi użytkownicy mają problemy z instalacją oprogramowania jednak mało co z tego sobie robią (choć pliki DEB są w porządku) gdyby twórcy poszli bardziej w kierunku obsługi podobnej do windowsa domyślam się że kilkukrotnie wzrosła by rzesza użytkowników.

Bardzo kiepski ten framerate. Tzn. rozumiem, że to integra, ale ja na moim gf7800gs na agp mam ponad 5000 fps, czyli gdzieś tak proporcjonalnie można by oczekiwać trochę lepszego wyniku na twojej karcie. Winą faktycznie mogą być otwarte sterowniki. Jeżeli nie chcesz się bardzo babrać w kompilację w konsoli w ciemno, to możesz spróbować ściągnąć i zainstalować Ubuntu 8.10, zainstalować te twoje stery i zobaczyć jak to wygląda na zamkniętych sterach. Jeżeli będzie poprawa, to możesz zostać póki co na 8.10, albo skompilować te nieszczęsne stery na aktualne jądro.

Niestety jesteś użytkownikiem sprzętu firmy, która akurat w tym przypadku nie postarała się o jakieś binarne (czyli doubleclick-to-install) sterowniki na najnowsze jądro. Jak chcesz, to mogę cię poprowadzić za rękę z kompilacją tych sterów. W sumie to nie jest aż takie trudne, a jak zadziała to będziesz miał z tego satysfakcję.

Ubuntu 8.10 nie dało się w ogóle zainstalować próbowałem jakiś rok temu i po instalacji miałem jedynie migające punkciki. itd. wiem że moja karta graficzna to zero… ale cena za laptopa za to była przyzwoita… świadectwem kiepskości karty graficznej jest to że z kilku dystrybucji jakie instalowałem to tylko Kubuntu KDE 4.2 udało mi się zainstalować oraz te nowe Ubuntu 9.04.

poczekam na leszy sprzęcik w tedy wrócę do linuksa a na dzień dzisiejszy formacik i Vista. dziękuje wszystkim za pomoc i wielkie chęci… =D>

Dodane 09.09.2009 (Śr) 17:27

EOT

Hej pomuz mi zainstalowałem gra i chce ja włoznczyc gdy to robie ona sie nie włancza tylko wyskakuje czarny eksran i poisz out of cos tam pomuz mi…