Jak uruchomić kartę telewizyjna AverMedia pod Ubuntu

jak w temacie…

jak uruchomić kartę telewizyjna AverMedia pod Ubuntu

karta telewizyjna:

AverMedia

chip BT878 KHF

PDK

302AAA BM

Filiphs FI 1256 Mk2/PH

a i jeszcze xawtv nie chce się uruchomić a jest zainstalowany

Z góry dzięki.

Mam kartę na tym samym chipie (AverMedia AverTV Go), może uda mi się pomóc.

Osobiście używam tvtime, spróbuj go, jeszcze mnie nie zawiódł. Po drugie napisz jaką masz kartę graficzną i jakie sterowniki do niej. Po trzecie sprawdź, czy są załadowane moduły jądra (powinno wystarczyć lsmod|grep bt).

Ja znalazłem sposób uruchomienia swojej karty w 2006 i od tego czasu działa dobrze. Zmuszenie jej do działania u mnie ogranicza się do dopisania do pliku /etc/modprobe.d/aliases tego:

alias char-major-81 videodev

	alias char-major-81-0 bttv

	options bttv card=41 tuner=1 pll=1

#lub options bttv card=41 tuner=1 pll=1 radio=1 gbuffers=4

Jeśli chcesz mieć radio to dopisujesz radio=1. W znaczenie opcji gbuffers się nie zgłębiałem, osobiście mam wpisane tylko card, tuner i pll. Wartości numeryczne mogą się różnić dla Ciebie, pewnie card będzie miała inny numer, tę wartość musisz sobie znaleźć (sam szukałem w 2006 więc trudno mi teraz powiedzieć na jakiej stronce znalazłem). Jeszcze uwaga, podczas bootowania Ubuntu 9.04 dostają ostrzeżenie, że wszystkie pliki w /etc/modprobe powinny zawierać na końcu nazwy “.conf”, więc może daj aliases.conf. Szczerze nie zgłębiałem się w temat za bardzo, więc może mój opis nie jest do końca dobry, ale dla mnie działa.

Karta graficzna to radek 9250 i szczerze mówiąc to nie wiem czy zainstalował sobie jakieś stery do niej bo dziś dopiero zainstalowałem ubuntu

Na tą chwilkę mam Ubuntu 8.0.4, ale pewnie zmienię na ten nowy 9.10 jak wyjdzie wersja finalna

a co do tego

to nie mam pojęcia

Jak nie instalowałeś sterowników do Radeona to OK, bo na sterownikach od ATI (fgrlx) trzeba jeszcze cośtam zrobić, żeby to działało, nie pamiętam, nie mam już kart ATI. Ok łopatologicznie, wpisz w terminalu

lsmod|grep bt

Cóż, skoro jesteś początkujący to musisz uwierzyć, że ta komenda nie wykasuje Ci całego dysku… (czyli przestrzegam przed bezmyślnym kopiowaniem komend z tutoriali. Ale bez obaw, to co podałem tylko wyświetli listę modułów które gdzieś w nazwie mają bt). Resztę zrób tak jak napisałem, zainstaluj tvtime, przeskanuj pasmo za pomocą tvtime-scanner (z terminala. Uprzedzając pytanie: Programy → Akcesoria → Terminal) i sprawdź czy działa. PS Uprzedzając pytanie o tym, że nie możesz zapisać do /etc/modprobe.d/aliases - musisz edytować ten plik z prawami administratora, czyli np. za pomocą gedit:

sudo gedit /etc/modprobe.d/aliases

Zalecam ostrożność z modyfikowaniem czegokolwiek poza /home oraz backupy plików systemowych przed modyfikacją. Tyle, że akurat tego pliku aliases raczej nie będizesz mieć, więc wystarczy że go utworzysz i dodasz te 3 linijki które podałem wyżej.

no jakoś mi się udało uruchomić przez tvtime i działa

ale znowu mam problem natury: brak dźwięku ale to powodowane jest tym że nie wiem jak przekierować (włączyć) dźwięk aby wychodził z aux na główne wyjście.

Konkretnie:

Dźwięk z karty telewizyjnej wyprowadziłem z wyjścia kabelkiem z karty tv na aux na płycie głównej no i nie wiem jak w ubuntu teraz włączyć aby aux był aktywny

a podłączyłem głośniki pod wyjście z karty tv i dźwięk jest więc raczej trzeba jakoś włączyć ten aux - mniemam

pod windowsem to nie miałem problemu a tutaj to nie bardzo wiem jak to się robi…

Z góry dzięki.

Dodane 17.06.2009 (Śr) 1:21

o lol znalazłem :smiley:

alsa mixer i tam ustawiam Aux włączony

no działa =D>

Dodane 17.06.2009 (Śr) 1:23

http://forum.ubuntu.pl/

to tam… jak by ktoś czegoś tu nie znalazł… :lol: