Jak uruchomić laptopa z płyty bootowalnej - Acer

Możliwe to jest Emmers, ponieważ w najgorszym przypadku może to być uszkodzenie, bądź infekcja pamięci flash, to się wiąże z wymianą elementu, i ponoć kosztuje, poza tym załóżmy że jest to zwykła infekcja, która nie przeniesła się na flash. Więc zaproponuje skanowania dr.Web Cure it, pełny skan, następnietdskiller , oraz antymalware malwarebytes , i na koniec log z OTL.

Spróbuję zrobić zdjęcia Biosu. Zrobić foto wszystkich zakładek, czy tylko wybranych? Proszę jeszcze o podpowiedź, jak tu się wstawia zdjęcia lub linki do zdjęć bo jeszcze tego nie robiłem.

ad. 1 Kolega napisał tylko o sekcji boot

ad. 2 proszę:

poradnik-uzywania-forum-zakladanie-edycja-tematu-t394978.html

“Publikacja screenów, zdjęć.”

jeżeli forumowa galeria nie spodoba Ci się, polecam np. http://imageshack.us albo fotosik.pl - tam po wstawieniu zdjęcia są linki typu “Miniatura na forum” - wtedy taki link trzeba wkleić na forum, albo po prostu wejść na obrazek, skopiować z paska adresu link i wkleić go tutaj. Jeżeli zdecydujesz się na imageshack, w “Zmiana rozmiaru obrazu:” proponuję wybrać “nie zmieniaj rozmiaru”

Poniżej foto sekcji BOOT. Zdjęcie zrobione telefonem.

20120117121.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Jak widać podświetlona pozycja 7. Brak mozliwości modyfikacji ustawień. Nie działają klawisze F (oprócz F1 i F10), ani strzałki.

Zerknij proszę:

http://www.techsupportforum.com/forums/ … 78615.html

Tutaj reset CMOS (bateryjka) pomógł.

Rozkręcić obudowę wypiąć hd jak nie znajdzie bota z hd,w sieci etc. to być może odpali z dvd.

Jeśli producent dał nową wersję Bios-a to raczej aktualizacja wskazana,tym bardziej że masz w wersji V2.90 a do 3.60 jest parę numerów więc mogą być istotne zmiany (choć nie muszą) ,w swoim lapku też musiałem aktualizować bios ,w starym w ogóle brak było trybu emulasji sata-ata i obsługi nowszych procków,i być może u ciebie nawigacja w biosie tak działa jak działa z powodu niedoróbek producenta,w nowym błędy mogą być już poprawione.

Aktualizacja raczej niebezpieczeństw żadnych nie niesie choć jest jeszcze prawo Murphy’ego :smiley: .

I na dodatek masz bios uruchamiany z pod systemu a nie z żadnej płytki botowalnej etc.,uruchamiasz jak zwykły program.

Ściągnij bios od Acer-a pod swój sprzęt,wypakuj do jakiegoś folderu,tak dla bezpieczeństwa do pustego,masz tam krótkie Readme,plik biosa i aplikację do uruchomienia

Przed aktualizacją komputer odłącz od neta ,wyłącz wszystkie zbędne programy,atywirus też,upewnij sie że w domu nikt nie bawi się napięciem (zawsze istnieje ryzyko że jakiś włączony felerny sprzęt może wywalić bezpieczniki)

A jeszcze sprawa hasło w biosie ,czy przy wchodzeniu do biosa prosi o hasło i czy wpisujesz poprawne,bo coś sobie przypominam przed laty miałem do czynienia ze sprzętem gdzie do biosa można było wejść ,ale po oglądać sobie nic się nie dało zmienić bez hasła,wyłącz na razie to zabezpieczenie,tak profilaktycznie.

No więc bios ściągnięty,wypakowany,…przeżegnaj się :smiley: i kliknij Flash32.exe,w trakcie aktualizacji możesz jeszcze raz się przeżegnać :smiley: chyba że nie wierzący … i czekaj

*

ps, w trakcie jak klepałem posta to widzę że dałeś screna.No np. u mnie najeżdżam strzałkami (góra dół na wybraną pozycje aby była podswietlona) a klawiszami F5 i F6 zmieniam pozycję danego wpisu,więc powinieneś teraz najechać strzałką góra na pozycję nr1 i obniżyć jej pozycję klawiszem F5 i wtedy IDE 1 będziesz miał na pierwszym miejscu.I na koniec zapisać nowe ustawienia.

W Acerze nie podziała :smiley: ,reset tylko przez zwarcie odpowiednich pinów na płycie.

Ja tam aktualizowałem BIOS spod Windowsa i grałem sobie w między czasie w GTA4 - wszystko przebiegło pomyślnie, więc nie wiem o co chodzi z tym ryzykiem, po za tym chyba nie było takiego przypadku żeby ktoś coś zrypał podczas flashowania BIOSu

Jeszcze krótko żyjesz na tym świecie mało widziałeś :smiley: ,fakt przez kilka lat jest spory postęp w tej kwesti,i do wyciągania scalaka nie trzeba się uciekać,jednak moim zdaniem ryzyko udupienia sprzętu zawsze istnieje.

Panowie, to aktualizować najpierw Bios czy nie? Widzę że tyle samo głosów jest za jak i przeciw. Ściągnąłem już sobie ze strony producenta najnowszy Bios pod mój model laptopa i teraz się wacham. Szczerze mówiąc to wolałbym zacząć od aktualizacji Biosa niż rozbierać kompa, lub podejmować inne kroki różnymi programami, jak to sugerujecie. Po prostu aktualizacja Biosu wydaje mi się działaniem najszybszym i najprostszym (i mam nadzieję skutecznym). Najwyżej jak to nie pomoże, to zastosuję się do innych waszych porad.

I jeszcze jedno: Czy aktualizacja Biosu spowoduje konieczność ponowwnej instalacji systemu operacyjnego i utratę jakichkolwiek danych z dysku twardego?

W przypadku nieudanej aktualizacji, żeby uzyskać dostęp do danych na dysku, można podpiąć dysk do innego komputera i uruchomić go na przykład z płyty Ubuntu LiveCD albo http://www.dobreprogramy.pl/Srodowisko- … 11288.html

adam9870 - już poinformowałem użytkownika o ewentualnym bezpieczeństwie, proponuję zapoznać się z moją informacją

Akurat w tym modelu , jak i w większości laptopów , bios można z powodzeniem aktualizować z poziomu systemu operacyjnego. Cały proces tra około 1,5 minuty(90 sek,) Instalator biosu ma swój własny interfejs i działa jak zwykły instalator programu. Jeśli do portu USB włożymy pendrive , możemy zrobić kopię bezpieczeństwa aktualnego biosu . Po aktualizacji wymagany jest restart a wartości ustawień biosu są ustawione na wartości domyślne.

Żadna ponowna instalacja systemu i sterowników nie jest potrzebna Kopie bezpieczeństwa plików na dysku na niewiele się zdadzą jeśli po nieudanej aktualizacji komputer się nie uruchomi , wówczas pozostaje jedynie przywrócenie biosu do pierwotnego stanu, dlatego warto zrobić na pendriwie taką kopię.

W przypadku , kiedy po nieudanej aktualizacji płyta główna pozostaje całkowicie niema, pozostaje wyjęcie kości eprom i wgranie biosu programatorem . Wówczas najlepiej posłużyć się kopią oryginalnego pliku bin z kopii