Jak uruchomić laptopa z płyty bootowalnej - Acer

Witam

Chciałem wystartować mojego laptopa z płyty w napędzie CD/DVD, ale nie wiem jak to zrobić. Podczas włączania kompa mam tylko opcję F2 - wejście do Biosu. Sprawdziłem wszystkie klawisze od F1 do F12 i nic. Sprawa dotyczy lapka Acer TravelMate 2492WLMi z systemem Windows XP Home. W drugim kompie Toshiba mam w momencie włączania do wybory opcję F12 - wybór sposobu bootowania i nie mam takiego problemu. Dodam, że do Biosu jest hasło założone, jeśli to ma jakieś znaczenie. W Biosie w dziale BOOT nie można nic zmienić, wszystkie opcje są na szaro - nieaktywne. Proszę o pomoc, bo chciałbym przetestować pamięć ram w tym laptopie za pomocą programu w wersji iso na płycie.

Ustaw w biosie botowanie 1. cd 2.hd ale wybór tam jest chyba pod Esc.Sory nie doczytałem hasła. spróbowac trzeba Esc

Próbowałem wciskać przy uruchamianiu kompa ESC i DEL, ale nic to nie dało. Może trzeba wcisnąć jakąś kombinację klawiszy?

Dodam, że BIOS jest w wersji V2.90 i nazwie PhoenixBIOS Setup Utility.

W menu BOOT mam ustawioną kolejność bootowania:

1: IDE 0: ST9120822A-(PM)

2: IDE 1: HL-DT-ST DVDRAM GSA-T10N-

3: USB FDD:

4: Network Bo Broadcom MBA

5: USB HDD:

6: USB KEY:

7: USB CDROM:

Czyli chyba prawidłowo…

Ustaw na: IDE 0: ST9120822A-(PM) na IDE 1: HL-DT-ST DVDRAM GSA-T10N-. I zapisz zmiany

levisek82 jak to zrobić i czy to cos pomoże?

Z pewnością podany sposób przez użytkownika levisek82 pomoże. Te ustawienie powoduje najpierw rozruch dysku dvd, a gdy nie wykryje płyty którą może zbotować, to przechodzi dalej na dysk.

Z tego co pamiętam przesuwa się kolejność klawiszami F3 i F4 lub inny F

Możesz zmienić na stałe botowanie,ale sprawdż w biosie (wejście przez F2) czy nie masz w biosie w zakładce Main opcj “F12 Boot Menu”,jak masz to ustaw na Enabled i zapisz.

Od tej pory podczas uruchamiania będziesz mógł wybierać źródło botowania przytrzymując klawisz F12.

W zakładce MAIN mam opcję “F12 Boot Manu” ustawioną jako “Disabled” w kolorze szarym i nie ma możliwości aby dokonać zmiany na Enabled. W zakładce BOOT jast podświetlona ostatnia pozycja - 7 USB CDROM: i nic w tym menu nie mogę zmienić, przestawić. Żaden klawisz F nie działa oprócz F1 - Help i F10 - Save i Exit.

No cóż czeka cię pewnie aktualizacja biosa na stronie producenta http://www.acer.pl jest nowa wersja V3.60 pod serię 2490,przeważnie tak jest że nowsza wersja usuwa poprzednie błędy i wprowadza dodatkowe możliwości.

Wejdź w zakładkę BOOT , klawiszami strzałek ustaw podświetlenie na pierwszej pozycji, wciśnij enter ,ukaże się okno z wyborem dostępnych opcji, znowu klawiszami strzałek (góra, dół) wejdź w opcję : IDE 1: HL-DT-ST DVDRAM GSA-T10N- ,podświetl i wciśnij enter . Na pierwszą pozycję wskoczy IDE 1: HL-DT-ST DVDRAM GSA-T10N- . Teraz wciśnij klawisz F10 i enter . w ten sposób zmiany zostaną zapisane.

Komputer będzie startował z napędu DVD

Dzięki Emmers za podpowiedź, ale niestety, tak jak pisałem wyżej, w menu BOOT mam podświetloną pozycję nr 7 i żadne strzałki ani klawisze F nie działają, w ogóle nic tam nie mogę ruszyć. Nie mogę podświetlić innej pozycji w celu zmiany kolejności.

Czy w takim razie będę musiał jednak wgrać nawszy soft jak to zasugerował SMDOBPRO? Jeśli tak, to proszę o info czy taka operacja jest bezpieczne, tzn. czy nie utracę żadnych danych czy ustawień na kompie?

Na dysku twardym nie utracisz danych, ale sama aktualizacja Biosu, jest ryzykowna, także jeśli się na tym nie znasz poproś osobę która może to za Ciebie zrobić.

Zeus_ co rozumiesz pod pojęciem “aktualizacja Biosu jest ryzykowna”, możesz to uściślić ?

Przy procesie aktualizacji Biosu z wersji starszej do wersji nowszej istnieje niewielkie ryzyko niepowodzenia instalacji Biosu. Czynnikami ryzyka mogą być, np, błędnie działająca konfiguracji sprzętowej, bezpośrednie uszkodzenia zasilacza, bądź innych elementów, bądź nawet sam zanik zasilania komputera, te przyczyny mogą prowadzić właśnie do nieskończonej aktualizacji, bądź błędnej aktualizacji Biosu, jak wiemy BIOS inaczej Basic Input Output System, zawiera dane konfiguracyjne o sprzęcie komputerowym, dzięki tej konfiguracji, systemy operacyjne takie jak Windows, czy Linux, mogą komunikować się ze sprzętem komputerowym, czyli reasumując w przypadku braku informacji o konfiguracji sprzętu w BIOS-ie, nie będzie możliwe np załadowanie systemu operacyjnego, tym bardziej nie będzie możliwe wczytanie informacji i ich zapisanie ponowne w BIOSIE. Istnieje wówczas metoda na przywrócenie BIOS-u, ale to już można wyłącznie za pomocą dyskietki startowej. Nawet w najnowszych konfiguracjach z Dual Bios istnieje powyższe ryzyko, więc nie polecam tej operacji wykonywać samemu, tym bardziej jeśli się nie zna ryzyka z tym związanego, oczywiście można się bardziej zabezpieczyć np zasilaczem UPS, który na bieżąco będzie podtrzymywał komputer uruchomiony, wówczas to ryzyko na pewno będzie zwężone.

Co jeszcze mogę zrobić by roziązać problem naazie bez aktualizacji Biosu ? Jakieś inne pomysły ?

Ja mam inną propozycję: wyjmij baterię podtrzymującą ustawienia biosu i w ten sposób zresetuj ustawienia.

Przy domyślnych ustawieniach napęd DVD będzie na pierwszym miejscu

Sprawdź jeszcze czy w biosie działa podłączona do lapka myszka . bardzo możliwe że tak . Wówczas zamiast klawiaturą możesz sterować ustawieniami myszką. Myślę że w twoim konkretnym wypadku winę ponosi klawiatura , coś , gdzieś nie łączy i wgranie nowego biosu na niewiele ci się przyda, chociaż wgranie biosu na nowo (nawet starego ) skutkuje zmianą ustawień na domyślne.

Dodane 16.01.2012 (Pn) 15:25

Jeśli chodzi o wspomniane przez kogoś ryzyko , to : po pierwsze: musisz mieć pewność że nowy bios jest przeznaczony do twojego modelu laptopa ; po drugie: powinieneś zadbać o to żeby przez te kilkadziesiąt sekund laptop był zasilany pewnie bez ryzyka nagłej utraty zasilania; po trzecie : musisz wystartować komputer ze specjalnie spreparowanej płyty z biosem , a jak to wykonać skoro komputer nie startuje z płyty ? Chyba że masz możliwość wgrania nowego biosu z poziomu systemu operacyjnego, chociaż przez większość specjalistów taka forma aktualizacji biosu nie jest zalecana.

Akumulator wyjąłem, ale nie zmieniło to ustawień w Biosie, chyba że Bios podtrzymuje drugi akumulator? Jeśli tak, to czeka mnie rozkrecanie obudowy. Działania myszki nie sprawdzę, bo jej nie posiadam.

Chodzi o baterię CMOS laptopa, zobacz proszę (można też obejrzeć podobne filmy, albo wrzucić nazwę laptopa + cmos w wyszukiwarkę youtube i popatrzeć).

instrukcja po polsku:

http://toin.pl/3962/resetowanie-pamieci-cmos/

tłumacz: opcja CC po prawej stronie filmu (pod paskiem postępu odtwarzania), albo translate.google.com i wpisywanie instrukcji, które pojawiają się na ekranie. Ale to tak ogólnie dałem link do przykładowego filmu, który pokazuje co trzeba zrobić.

Polecam robić całość w towarzystwie kogoś bardziej doświadczonego, choćby w kwestii elektroniki/bawienia się sprzętem, jeżeli sam nie masz takiego hobby. :slight_smile: (to nie miało być złośliwe, jeżeli poczułeś się urażony, przepraszam, po prostu sam coś rozkręcając itp. wolę być w towarzystwie kogoś doświadczonego)

Powodzenia i pozdrawiam.

Mam jedną prośbę czy możesz wrzucić zdjęcie z Biosu z ustawieniami w sekcji “Boot” ? Bo coś mi nie gra, musi być możliwość zmiany

Dla mnie też wydaje się być niemożliwe zablokowanie zmian w biosie (…) A jeśli chodzi o reset biosu to wyjęcie akumulatora nie jest rozwiązaniem, za podtrzymywanie ustawień jest odpowiedzialna , mała , wielkości monety , okrągła bateria , znajdująca się gdzieś pod akumulatorem ,z boku lub obok pamięci , zależnie od konstrukcji laptopa . Najczęściej jest oklejona taśmą jak na rys.

images?q=tbn:ANd9GcTYmd19wA5z5vRouSQFpHb32aXb-IKn45dfCEavsTh73t0Itdpx8g