Jak uruchomić program Bleach Bit?

Szanowni Państwo,

Kiedy włączam komputer pojawia mi się komunikat, że za mało jest wolnego miejsca w katalogu głównym plików.

Wyjaśniam:Używam systemu operacyjnego: Linux Ubuntu 12.04 LTS Precise Pangolin (Czasami spotykam określenie: Przyjazny Puchacz) Używam też Pakiet Libre Office i Przeglądarkę Mozilla Firefox.

Niedawno dowiedziałem się, ze takim programem może być program Bleach Bit.  Czy ten program jest darmowy?

Zapewne pomoże 

sudo apt-get clean

usunie pobrane pakiety programów i aktualizacji 

drugie to odinstalowanie nieużywanych kerneli , dobrym programem będzie ubuntu tweak  http://ubuntu-tweak.com

A co do Bleach Bit to w czarnym oknie wystarczy wpisać 

bleachbit

i enter ale żeby zadziałać na systemie to pewnie na początku zdało by cię “sudo”  

http://www.ubuntugeek.com/how-to-install-ubuntu-tweak-0-7-0-in-ubuntu-12-04-precise.html

Po uruchomieniu programu BleachBit zaznaczasz różne opcje, dzięki którym pozbędziesz się niepotrzebnych plików z systemu. Polecam sprawdzić w szczególności “Kosz”, wyczyścić historię przeglądarki, pliki cache, historię komend wbijanych do Terminala. Po prostu najlepiej zaznacz prawie wszystko, lecz najpierw przeczytaj, co dana opcja usuwa. Nie chcemy przecież ponosić odpowiedzialności za usunięcie ważnych plików, co nie?

Przegladnij dodatkowo sobie inne foldery, skoro system nie jest już taki świeży. U mnie w katalogu “Pobrane” jest taki syf, że aż szkoda gadać, a ma on zaledwie cztery miesiące i sprzątałam tam kilka tygodni temu.

Możesz też odinstalować programy, z których już nie korzystasz, tak samo gry na Wine itd.

Potem możesz wbić komendę podaną przez użytkownika powyżej.

Co znaczy stwierdzenie: “Mam ten program zainstalowany w komputerze  w Centrum oprogramowania Ubuntu”? Tam raczej są programy do zainstalowania. Jeżeli program jest zainstalowany, to masz dwie ikony - jedna dla zwykłego użytkownika i druga dla administratora. Pod pierwszą odpalisz program, który wywali śmieci z katalogu domowego, pod drugą program wywali śmieci z miejsc, do których zwykły użytkownik dostępu nie ma. 

 

 Tak, jest darmowy

 

Gdy program jest zainstalowany, w Centrum oprogramowania pojawia się przy nim zielony ptaszek. Jeżeli go nie ma, to znaczy, że nie jest zainstalowany i trzeba go zainstalować. Można z tego Centrum oprogramowania. jak to zostało wcześniej powiedziane, pojawią się dwie ikonki, BleachBit i BleachBit (as root). Tę drugą może uruchomić wyłącznie użytkownik posiadający uprawnienia administracyjne.

 

To zależy od tego w jakim stopniu się na nim znasz i czy terminy w rodzaju Usuń pamięć podręcznąUsuń pamięć podręczną sieci, która redukuje czas wyświetlania ponownie odwiedzanej strony albo _Usuń pliki dla nie chcianych języków _są dla ciebie zrozumiałe, czy też nie.

Najwięcej  czasu zabiera zrozumienie i odpowiednie skonfigurowanie tych opcji. Samo czyszczenie jest bardzo szybkie.

BleachBit jest o tyle dobrym rozwiązaniem, że przydaje się, kiedy komputer zaczyna całkiem odmawiać posłuszeństwa i próba zalogowania przy użyciu interfejsu graficznego kończy się niepowodzeniem. Można wówczas przejść do konsoli tekstowej (Ctrl+Alt+F1), zalogować się, a następnie uruchomić BleachBit w trybie tekstowym, korzystając ze wcześniej zapamiętanych ustawień:

bleachbit -c --preset

oczyści nasze konto, a 

sudo bleachbit -c --preset

oczyści system. Po tej operacji można z powrotem przejść do interfejsu graficznego (Ctrl+Alt+F7) i zalogować się bez specjalnych problemów.

 

P.S.

Niekiedy zdarzają się zaskakujące sytuacje, jak np. wielogigabajtowe (serio) pliki logów, które blokują dysk. Należy wówczas zajrzeć do /var/log i sprawdzić czy syslog, kern.log lub boot.log nie urosły ponad normę. W sytuacji awaryjnej można je skasować, co nie spowoduje (nie obejrzymy sobie tych plików) szczególnie groźnych następstw. Najlepiej zrobić to za pomocą Midnight Commander, więc ten program też warto mieć zainstalowany.

Witam,

Bardzo Państwu dziękuję za bardzo szybką odpowiedź. Niestety nie jest mi łatwo szybko odpowiedzieć, bo muszę się przyznać do niewiedzy w tym temacie. Bo prostu mam niewielką wiedzę i doświadczenie w zakresie obsługi komputera i internetu. Dlatego Państwa odpowiedzi nie są dla mnie całkowicie zrozumiałe.

 

Wczoraj w moim komputerze pojawił się komunikat: Wolumen: Katalog główny systemu plików posiada tylko 0 wolnego miejsca.

(Poprzednio wykazywał około 480 MB)

Dlatego ten post przygotuje na innym komputerze.

 

Zacznę od ostatniej Państwa wypowiedzi, czyli P. ubuuser:

Kiedy jestem na stronie Centrum Oprogramowania Ubuntu mam u góry cztery nazwy: wszystkie; zainstalowane; historia i postęp. Właśnie w kolumnie zainstalowane w pozycji niesklasyfikowane mam program Bleach Bit. Tylko gdzie są te dwie ikony o których Pan pisze? Jak je znaleźć?

Chciałbym mieć możliwość oczyścić nie tylko katalog domowy,

ale także cały system ze zbędnych plików.

Pan Adami napisał:

A co do Bleach Bit to w czarnym oknie wystarczy wpisać bleachbit. Tylko gdzie znaleźć to czarne okno? Czy tam też wpisać to sudo przed nazwą programu?

Jeśli chodzi o usunięcie nie używanych kerneli to jak uruchomić program http://-ubuntu-tweak.com.

Prawdopodobnie ten program już też mam zainstalowany tylko jak go uruchomić?

Oczywiście najpierw chciałbym skorzystać z programu Bleach Bit.

 

A Pani Amaterasu dziękuję za rady jak korzystać praktycznie z programu Bleach Bit.

Co do usuwania niektórych programów usunąłem wcześniej trzy gry i jakiś specjalistyczny arkusz kalkulacyjny.

Pozdrawiam

dickkor

Spokojnie, wystarczy troszeczkę przeczytać o Ubuntu na jakiś forach/wiki oraz zastosować nabytą wiedzę w rzeczywistości. Źle być nie może, w sumie - każdy obecny tutaj z nas zaczynał podobnie, jak ty. I też sporo pytań zadawałam. 

Terminal - program służący do uruchamiania programów/skryptów w trybie konsoli tekstowej, czyli nie działasz za pomocą myszki, lecz za pomocą klawiatury.

Skoro masz ten program zainstalowany, uruchom Terminal za pomocą kombinacji klawiszy Control+Alt+T. Następnie wpisujesz tam komendę:

sudo bleachbit

sudo - komenda, która przyznaje danej akcji prawa tzw. roota (czyli administratora systemu). Dzięki niej możesz edytować ważne pliki systemowe i inne tego typu rzeczy. Pamiętaj, żeby zawsze się zastanowić kilka razy przed wciśnięciem klawisza “Enter”, albowiem niektóre komendy powodują katastrofalne skutki w systemie.

Dzięki powyższemu poleceniu włączysz BleachBita na prawach administratorskich. Ta akcja pozwoli Ci na wyczyszczenie nie tylko plików użytkownika, lecz także tych, które znajdują się w innych czeluściach partycji “/”.

Czarne okno to potocznie Terminal, który opisałam powyżej. Nazywa się tak, bo po prostu jest… czarny ;).

Ubuntu-Tweak-Tool zainstalujesz za pomocą komendy w Terminalu:

sudo apt-get install ubuntu-tweak-tool

apt-get - program służący do zarządzania pakietami w systemie Ubuntu.

Następnie uruchomisz za pomocą (najlepiej z prawami administratora):

sudo ubuntu-tweak-tool

 Za jakiś czas edytuję, by sprawdzić, co to jest dokładniej za cudo.

Pozdrawiam, Amaterasu :).

Na forum sobie nie “panujemy” - taki zwyczaj. Jeżeli faktycznie używasz Ubuntu, to masz po lewej stronie ekranu pionowy pasek. Po kliknięciu na najwyższą ikonkę tego paska możesz wyświetlić ikony wszystkich zainstalowanych programów. W celu odzyskania pewnej ilości miejsca na dysku wykonaj w terminalu (tym okienku, które w Ubuntu nie jest czarne) następującą komendę:

sudo apt-get clean

Program Bleachbit wywali z dysku np. niepotrzebne lokalizacje programów. Zaznacz tylko w jego opcjach aby pozostawił tłumaczenia polskie i angielskie. Odzyskasz kilkaset MB.

Stare kernele usuniesz takim długim poleceniem:

sudo apt-get remove --purge $(dpkg -l ‘linux-*’ | sed ‘/^ii/!d;/’"$(uname -r | sed “s/(.*)-([^0-9]+)/\1/”)"’/d;s/^[^]* [^]* ([^]*).*/\1/;/[0-9]/!d’)

Nie przepisuj go. Zastosuj metodę kopiuj-wklej aby nie popełnić błędu. 

To zależy od menedżera okien. Dlatego najlepiej jest otworzyć terminal (zwany też konsolą) i w jego okienku wpisać bleachbit. Problem jednak polega na tym, że gdy w katalogu głównym nie ma miejsca, to system nie ma gdzie zapisywać plików tymczasowych i logowanie w ogóle się nie uda. Dlatego lepiej jest - na innym komputerze - ściągnąć obraz Ubuntu, wstawić go na pendrive i uruchomić z niego swój komputer. Potem należy pousuwać co się da ze swojej partycji systemowej. W razie potrzeby najbezpieczniej jest wyczyścić katalog /opt. Znajdują się tam dodatkowe programy, które zawsze można sobie ponownie zainstalować. Rzecz jasna dobrze jest zapisać na kartce, jakie podkatalogi się tam znajdowały.

Proszę przemyśleć postawienie nowszej wersji Ubuntu.

Witam,

Miałem trochę szczęścia, bo pomógł mi mój brat i ostatecznie zainstalował wszystko od nowa.  Na pulpicie zainstalował mi także program Bleach Bit.  Dla mnie to jest dobra wiadomość.

Czy możecie mi podpowiedzieć jak zainstalować jakieś standardowe czcionki: Verdana, Arial, Times News Roman.

Co do moich poprzednich problemów:

Zainstaluj sobie pakiet o nazwie ubuntu-restricted-extras poleceniem

sudo apt-get install ubuntu-restricted-extras 

i obserwuj jakie czcionki są instalowane.

Czcikonki Liberation to odpowiedniki microsoftowych - mają taką samą szerokość.

Ja na co dzien w przeglądarce używam Liberation Serif, Liberation Sans i Liberation Mono i nie uważam, żeby te czcionki były dziwne ;]

Obawiam się, że microsoftowe będą się wyświetlać gorzej z racji innego mechanizmu wygładzania, ale to tylko przypuszczenia.

 

Do wyczyszczenia systemu ze starych paczek/kerneli nie jest potrzebny żaden BleachBit ani inny Ubuntu Tweak.

https://help.ubuntu.com/community/Lubuntu/Documentation/RemoveOldKernels

Tu masz coś na temat pozbycia się nieużywanych jajek z systemu - tylko nie kopiuj poleceń na małpę - wpierw poczytaj ten poradnik. Generalnie chodzi o to, aby wywalić wszystkie kernele poza aktualnie używanym.

EDIT: Ja jeszcze na wstępie zająłbym się czymś prozaicznym - zerknij do koszai  zobacz, czy tam przypadkiem nie masz nie wiadomo jakich plików. I na przyszłość - jeśli coś chcesz usunąć (jakiś plik), to potraktuj go Shift+Del - w ten sposób plik nie trafi do kosza, tylko zostanie trwale usunięty z dysku.

Taa, tylko że przy tworzeniu dokumentów odczytywanych w Windows, trzeba albo dołączać używane czcionki (wzrasta waga pliku) albo używać microsoftowych.

Do wyczyszczenia ze starych paczek/kerneli to może i BleachBit jest zbędny (choć oczywiście robi to), ale do usuwania tłumaczeń programów na inne języki jest po prostu idealny.

Witam,

A co do czcionek Liberation czy są one popularne: instalowane we wszystkich urządzeniach: komputerach, laptopach, tabletach? Chodzi o to czy czytelnicy mojego bloga nie będą mieli problemów z odczytaniem moich postów w Liberation.  Bo ja dotychczas trzymałem się Verdany.

Możliwe że problem z brakiem wolnego miejsca wróci jeśli nie przydzielono więcej miejsca na partycję.

Pokaż wynik polecenia:

df -h