Jak uruchomić szachy, by można grać w sieci LAN?

Jak przychodzą to pragną grać na komputerach A i B ze sobą w szachy. Zrobiłem sieć. Połączone ze sobą komputery A i B. Tu: podziękowanie DOCENTOWI za demonstracje! Wszystko działa w obu kierunkach. Ale jak wunukom uruchomić SZACHY, by mogli ze sobą pograć? Proszę o pomoc : najlepiej krok po kroku to będzie zrozumiałe! Jesli już ten wątek był opisany - proszę o adres : gdzie go odszukać! Dziękuję za wyrozumiałsć! CZEPELL.

W te szachy muszą grać na komputerze?

Czy tutaj chodzi o szachy które są automatycznie instalowane wraz z systemem operacyjnym?

Czesć! Dobre pytanie! W tradycyjne granie - to na dworze. Na kompach młodsi nie porozrzucają bierek. Dodam, że mam ich 15-scioro, więc problem pozostaje dalej aktualny. Można go rozszerzyć na inne gry - jak je uruchamiać w sieci domowej na dwa komputery by można było pograć w dwóch pokojach. Pozdrawiam i oczekuję pomocy! CZEPELL.

Można przecież założyć darmowe konto na Kurniku z każdego komputera i mogą grać między sobą (ustalają rodzaj stołu jako prywatny po zalogowaniu i grają między sobą)lub z innymi przeciwnikami na stole prywatnym lub ogólnie dostępnym.

Zawsze pozostaje kurnik.pl. Tam można pograć w szachy i nawet nie muszą przychodzić. W szachy zainstalowane w raz z systemem win7 nie da się zagrać przez sieć. O ile pamiętam, to xp nawet nie ma takiej gry w standardzie. Ściągnij sobie jakąś gre szachową np Free Chess z tego portalu. Oczywiście musisz ją zainstalować na obu kompach. Z konfiguracją powinieneś sobie poradzić.

Mam XP zainstalowane. Nie znalazłem Szachów systemowych, tylko warcaby internetowe, ale internetowe gry nie wchodzą w ten temat. To samo Kurnik itp. Chodzi o szachy np.GNUChess,Chess,Nagaskaki itp.,lub Kosci Yach95, lub Karty Remik, Bridge. i inne. Jak je zainstalować i uruchomić z np.: z komputera A tak aby gracz na komputerze B mógł zagrać z graczam z komputera A. Oczekuję podpowiedzi. CZEPELL.

Zasada jest zawsze taka sama. Instalujesz wybraną grę na obu komputerach.

Załóżmy że komputer A będzie serwerem gry, a B będzie gościem.

Na komputerze A odpalasz grę, dajesz grę sieciową/ multiplayer / server game / lan game (Zależy co będzie). Ty będziesz korzystał zawsze z LAN’A.

Ustawiasz grę wedle życzeń i dajesz start host / start game itp. Masz już postawiony serwer (lan).

Na drugim kompie uruchamiasz grę i tak samo wchodzisz do gry sieciowej / lan game, z tym że wybierasz join albo coś podobnego.

Na tym komputerze gdy wejdziesz do gry lan powinna być ona wyświetlona. Wtedy tylko klikasz na niej dwa razy mychą i jesteś połączony.

Jeżeli nie ma szukasz opcji dołącz /join i podajesz adres ip komputera hosta, protokół za pomocą którego się łączy (najczęściej TCP).

Jest to napisane ogólnie, ale inaczej się nie da. We wszystkich grach obowiązuje taka sama zasada łączenia się. Oczywiście o zaporze systemowej nie muszę wspominać, by przepuszczała tą grę.

Dziękuję Autorom. Ale jestescie tak szybcy, że nie nadążam za waszymi odpowiedziami. Jesli odpowiadam na jedno, to już mam odpowiedź na dane zagadnienie. Dziękuję. Dodam jeszcze, że ok. 10 lat wstecz. na systemach w98 bez internetu założyłem sieć na 2 komputery i tu z kolegą gralismy w te gry. Przerwalismy, bo kolega odszedł. Przerwa 6 lat - i dzis nie mogę tega powturzyć. Lata robią swoje. Dlatego moja prosba wraca do opisu : krok po kroku. Teraz będę instalował FreeChess. Jesli cos się nie uda, poproszę o pomoc. Bardzo dziękuję. CZEPELL

Kiedyś było o wiele gorzej grać przez sieć (czy to przez coma, czy to przez lan). Teraz wystarczy to co powiedzieli poprzednicy. Teraz to router wysyła niezbędne informacje do połączenia (kiedyś trzeba było ustawiać to ręcznie).