Jak uruchomić turbo pascal pod windows 7?

Witam. Chce uruchomić turbo pascala na windows 7 przez dos boxa, jednak jest problem… Pliki z turbo pascala mam wypakowane do katalogu “C:\TP”. W dosboxie mam ustawioną linijkę autostartu:

"Mount cc: \ tp \

c:

cd bin

turbo.exe"

,

jednak po uruchomieniu dosboxa nie włącza się turbopascal tylko wyskakuje komunikat:

“Illegal command: turbo.”

Jak rozwiązać ten problem? Proszę o pomoc. Zaznaczam że chodzi mi o instalacje turbo pascala nie żadnych jego odpowieników, ze względu na wymagania nauczyciela… :wink:

TO nie uruchamiaj w dosboxie tylko normalnie zainstalój jak tak zrobiłem na 7,Viście i działa.Jeżeli będziesz miał jakieś problemy napisz na milosz.ziem@gmail.com.

I zmień język na Jave,Dirext,lub C#.

Zainstaluj FreePascal :stuck_out_tongue: działa bez problemów pod Win7 :slight_smile:

Ewentualnie zainstaluj DosBoxa lub VirtualBoxa i pod nim spróbuj,dzisiejsze Windowsy nie mają DOSa i stąd są te problemy

Tam gdzie powinny być spacje to ich nie masz, a tam gdzie nie powinno ich być to je masz :smiley: Popraw tą sekwencję operacji na

[autoexec]

MOUNT C C:\TP\

C:

cd bin

turbo.exe

i spróbuj wtedy

Polecam instalowanie takich rzeczy na wirtualnej maszynie. Szkoda zasyfiać hosta.

dzięki :wink: Zrobiłem tak jak poradził matzu i działa… wyskauje tylko po włączeniu pascala komunikat: “invalid filename or extension”. I okno programu jest w niskiej rozdzielczości względem rozdzielczości ekranu…

Co do tego to ciężko mi cokolwiek powiedzieć. Może masz jakąś walniętą tą wersję Pascala. Ale włącza się w ogóle ten TP, czy nie?

W ustawieniach dosbox-a w sekcji [sdl] (to jest pierwsza sekcja w pliku konfiguracyjnym) zmień następujące linijki:

fullscreen=true

fullresolution=1280x800

windowresolution=1280x800

output=overlay

Oczywiście te rozdzielczości ustaw takie jak Twoja rozdzielczość ekranu. Gdy włączy się już dosbox to przy użyciu kombinacji klawiszy ALT + ENTER możesz się przełączać pomiędzy pełnym ekranem, a widokiem standardowym.

włącza się :wink: i kompiluje.

[sdl]

# fullscreen: Start dosbox directly in fullscreen.

# fulldouble: Use double buffering in fullscreen.

# fullresolution: What resolution to use for fullscreen: original or fixed size (e.g. 1024x768).

# windowresolution: Scale the window to this size IF the output device supports hardware scaling.

# output: What video system to use for output.

# Possible values: surface, overlay, opengl, openglnb, ddraw.

# autolock: Mouse will automatically lock, if you click on the screen.

# sensitivity: Mouse sensitivity.

# waitonerror: Wait before closing the console if dosbox has an error.

# priority: Priority levels for dosbox. Second entry behind the comma is for when dosbox is not focused/minimized. (pause is only valid for the second entry)

# Possible values: lowest, lower, normal, higher, highest, pause.

# mapperfile: File used to load/save the key/event mappings from.

# usescancodes: Avoid usage of symkeys, might not work on all operating systems.

u mnie ta sekcja wygląda troche inaczej.

-> oznacza komentarz, a w innym miejscu nie masz zapisu np. windowresolution? Przeszukaj cały plik i zobacz, czy gdzieś jeszcze nie pojawia się to słowo.

mam, śmiga ;D dzięki :wink: jedynie co to ten komunikat na początku…

Mam taki sam problem jak kolega tylko że po wpisaniu komendy którą podał matzu pojawia się: "Directory c:\tp doesn’t exit

PS: To normalne że piszę jak włączam DosBox 0.74 to pisze Z:\>? (Wydaje mi się że powinno być C:\>)

Tak Z:\> jest normalne, się nie przejmuj tym. A masz utworzony na dysku C ten katalog tp?

dzięki za wytknięcie głupiego błędu… Pod latarnią najciemniej, chciałem na szybkiego zrobić i przekopiowałem cały folder i zapomniałem zmienić nazwy. Dzięki

Moim celem nie było wytykać Ci błędy, a jedynie pomóc znaleźć rozwiązanie. Poza tym nie ma za co :slight_smile: