Jak uruchomić ubuntu po przeinstolwaniu XP

(Feelek3) #1

Wczoraj zrobiłem przeinstalowałem Windowsa ale przed Reinstalacją miałem już od paru tygodni Ubuntu, ale po przeinstalowaniu windowa jakoś wybór systemów znikną i nie mam dostępu do ubuntu, wiec co mam zrobić aby ubuntu był znowu w wyborze systemów, a nie od razu uruchamiał się Xp'ek.

Za wszelką pomoc z góry dziękuje.

Pozdrawiam.

Użyć forumowej szukajki (co najmniej kilkanaście razu omawiane), skorzystać z Google (tutaj to dziesiątki odpowiedzi znajdziesz). Domyślam się, że do przyklejonych tematów w tym dziale też nie miałeś ochoty zerknąć.

Jako słowa kluczowe wpisać grub+odzyskiwanie. Chyba w Przewodniku Ubuntu też to jest opisane.

(roobal) #3

Zajrzeć pod ten link :slight_smile:

Pozdrawiam!

(Norbert Stepniakowski) #4
  1. wchodzisz w livecd

2. wybierasz z menu system/administracja program do partycjonowania czyli Gparted.

3. odmontowujesz ją prawoklikiem.

4. zmniejszasz jej rozmiar ( zmniejszasz o te 8 gb z prawej strony ) → poprzez "resize" w prawokliku.

5. na nowo powstałym wolnym miejscu tworzysz partycje ( ppmyszy NEW ) z systemem plików fat32 i maksymalną dostępną ilością miejsca,

6. Zapisujesz ustawienia, program to wykona i restart.

PS. Po instalacji Windows skasujcie Ci się grub z MBR, więc, będziesz musiał go ponownie zainstalować → o tym temat jest na forum Ubuntu.pl

jeszcze inne rozwiązanie:

1. Uruchamianmy JAKIKOLWIEK Live, który posiada komendę chroot.

2. Tworzymy katalog /mnt/ubuntu

3. Montujemy partycję root: mount /dev/hdxy /mnt/ubuntu (oczywiście, jeśli katalog /usr mieliśmy na oddzielnej partycji, również go montujemy, tylko później :slight_smile: )

4. Montujemy system plików proc: mount -t proc none /mnt/ubuntu/proc

5. Wykonujemy chroot do podmontowanego systemu: chroot /mnt/ubuntu /bin/bash (/bin/bash zastępujemy nazwą powłoki, której używamy w ubuntu...)

6. Tam wykonujemy grub-install /dev/hdx lub grub-install /dev/hdxy...

7. Wychodzimy z chroot'a: exit

8. Reboot.