Jak uruchomić Windows 95 w Sun VirtualBox?

Wszystko jest napisane w temacie.

Jest nawet predefiniowana konfiguracja.

W czym masz konkretnie problem?

Jeśli płyta nie jest bootowalna, potrzebujesz obraz dyskietki startowej ze sterownikami CD-ROMu (chyba od Windows 98 powinna być dobra) albo płytę od Windows 98.

Mam na komputerze Win95 w pliku iso. W tym Windowsie nie ma service packów i obsługi USB. Nie umiem uruchomić tego na wirtualnej maszynie.

Cytuję tu kolegę:

Instaluje się system prawie tak samo jak na prawdziwym komputerze. Żeby móc zainstalować musisz mieć:

  • Dysk twardy

  • Płytę instalacyjną systemu

I w przypadku Win95/98/Milenium:

  • Dyskietkę startową która obsługuje CD-ROM

Dysk twardy tworzysz w kreatorze w Virtualboxie podczas tworzenia samej maszyny. Płytę instalacyjną już masz. Teraz trzeba uruchomić system z dyskietki startowej.

Zaznaczasz maszynę wirtualną i na pasku klikasz “Ustawienia”, zaznaczasz zakładkę “Dyskietka”, po czym zaznaczasz “Zamontuj napęd dyskietek”, i “Plik obrazu”, po czym wskazujesz obraz dyskietki. Jeżeli masz napęd dyskietek to możesz też zaznaczyć “Napęd gospodarza” i tam wybrać swój napęd dyskietek.

Jeżeli nie masz dyskietki startowej, to znalazłem je tutaj. Jeżeli nie są to pliki .img które VirtualBox obsługuje, wtedy musisz wyszukać takie, chyba że chcesz je nagrać na dyskietkę. Pamiętaj że ten obraz dyskietki którą wyszukasz MUSI obsługiwać płyty CD.

Uruchamiasz maszynę, czekasz aż ci się pokaże wiersz poleceń, no i chyba powinieneś wiedzieć co robić. :slight_smile:

Jak nie to żeby zainstalować system zazwyczaj trzeba dodać partycję za pomocą fdisk, ponownie uruchomić komputer/maszynę wirtualną, sformatować tą partycję, D: i wpisujesz setup. (bez kropki)

do 98 i me nie zawsze trzeba dyskietki.

dyskietki mozesz sciagnac z tad: link sprzeczny z pkt. 1.2 Regulaminu

uruchamiasz komp z dyskietki i tam powinienes miec opcje wyboru setup windows 95 .

wybierasz ta opcje i setup leci dalej normalnie

A ja jeszcze dodam że zawsze gry próbowałem zainstalować Windows 95 i 98 na Sun VirtualBox to miałem problem z instalacją dodatków Guest Additions był bym wdzięczny za rozwiązanie tego kłopotu.