Jak uruchomić zdalnie program na ubuntu?

Witam,

Mam zdalny dostęp do komputera na uczelni, łącze się z nim poprzez ssh ale nie mam pojęcia jak uruchomić na nim program który mam na swoim komputerze i zobaczyć wyniki działania. Szukałem w sieci jak zrobić coś takiego ale nie znalazłem nic przydatnego.

Czy ktoś może mi to wytłumaczyć?

nie możesz uruchomić na nim programu ze swojego komputera, połączenie przez ssh to tak jak byś siedział przy uczelnianym serwerze, nie przy swoim komputerze, uruchamiasz programy które na nim są zainstalowane.

Hmm,

czyli jeśli np. mam sprawdzić działanie kodu na tej maszynie, to muszę uruchomić zdalnie kompilator, wrzucić tam kod i uruchomić na tej zdalnej maszynie i dostanę tylko wyniki?

Jeśli chcesz uruchamiać program konsolowoy to podajesz albo tylko jego nazwę, jeśli jest zainstalowany lub jeśli jest to skrypt lub jakiś zewnętrzny program, uruchamiasz go poleceniem

/sciezka/do/programu/./program

lub

cd /sciezka/do/programu

./program

jeśli jest to program, który ma graficzny interfej, musisz włączyć w swoim kliencie SSH, np. PuTTY przekierowanie Xservera na lokalny komputer (jeśli łączysz się z Windowsa powinieneś doinstalować jeszcze Xming), oczywiście jeśli Xserver jest zainsalowany na zdalnej maszynie (zakładając, że zainstalowane są programy z GUI, automatycznie powinien być zainstalowany serwer graficzny).

Pozdrawiam!

  1. wrzucić kod na serwer (https://en.wikipedia.org/wiki/Secure_copy#SCP_program)

  2. zalogować się na serwer przez ssh

  3. na serwerze skompilować i uruchomić program