Jak usprawnić działanie przeglądarki Mozilla Firefox

Dzień dobry. Chciałbym zapytać, jak usprawnić działanie przeglądarki Firefox? Przede wszystkim chodzi mi o przewijanie (jest takie mało płynne w przeciwieństwie do chrome). Dodatkowo chciałbym zapytać o dodatki oraz filtry do blokowania reklam. Czy @krystian3w mógłby mi pomóc w tej sprawie? Jest to mój pierwszy komputer który właśnie kupiłem i chciałbym go mieć dobrze przygotowanego. Pozdrawiam.

Pierwszym dodatkiem jaki instaluję zaraz po świeżej instalacji FF jest uBlock. I właściwie już nić we FF nie zmieniam. Więc chętnie też poczytam jak inni sobie tą przeglądarkę konfigurują.

zaznacz w opcjach:
Używaj automatycznego przewijania
Używaj płynnego przewijania

@sidkwa To oczywiste, ale sama instalacja dodatku nie rozwiązuje wszystkich problemów. Pozostaje jeszcze kwestia odpowiednich filtrów usuwających odpowiednie reklamy, ostrzegających przed malware i inne. Czytam forum i widzę krystian3w zna się na temacie ale porad jest tyle i są porozrzucane, że nie wiem ja to wszystko ogarnąć w jedność.

@sensu Te opcje zaznaczone są domyślnie ale to niczego nie zmienia. Przewijanie jest gorszej jakości niż w chromie .

Żadnych filtrów nie instaluję. Instaluję wyłącznie ten dodatek i zapominam o jego istnieniu i o reklamach też. Mnie się wydaje, że on sam się automatycznie aktualizuje.

Domyślnie zaznaczone filtry Ci wystarczą.

Polecam dodatek Yet Another Smooth Scrolling WE. Możesz w nim ustawić przewijanie jak chcesz.

Raczej nie wystarczą skoro założyłem w tej sprawie temat. A dodatek wspomagający przewijanie ma kiepską reputację, zwłaszcza, że wymaga dostępu do wszystkich treści stron przeze mnie odwiedzanych.

Poczekam, może @krystian3w zajrzy i coś podpowie.

Domyślne listy filtrów tak, niby co 7 godzin od chyba uruchomienia przeglądarki i jak jakaś lista ma wtedy ustawiony cykl uaktualnienia filtrów np. EasyList co 4 dzień tygodnia jak pamiętam, Polskie filtry reklamowe od MajkiIT raz dziennie chyba nawet - to powinno ją zaktualizować.

Jak nie lubisz np. pasków i pop-upów RODO-Cookies to trzeba takie coś osobno zasubskrybować do uBO.

Jak przeglądasz dużo WP i nie chcesz tam żadnych reklam to chyba tylko AdGuard (nikt nie ma za bardzo czasu by walczyć z ich 1 dniowymi poprawkami by reklamy wróciły i nie wskoczyło za szybko “tworzenie to nasza pasja”).


Co do przewijania to ja z tym nie walczę, aż nie kupię pełnoprawnego monitora, obecnie używam TV z takim sobie Full HD (Sygnał analogowy z HD ready dawał lepszy obraz) - przez co w Firefox mogę źle odczuwać efekt płynności przewijania w jakiejkolwiek przeglądarce.

Niby ludziom pomagały jakieś 12 letnie dodatki w formacie XUL jakich Firefox 57 i nowszy już nie wspiera.

U mnie na uBlocku (a używam tylko jego) strona wp.pl wygląda zawsze tak jak na załączonym screenie. Zero reklam. Przy czym sam nigdy ręcznie żadnych fiitów do uBlocka nie dodaję. Tak więc myślę, że automatyczna aktualizacja tego blokera sprawdza się bardzo dobrze.

Jest resztka po reklamie w środkowej kolumnie, tyle że filtr zanegował wolontariusz uBO, uznali że lepiej by szło czytać artykuły z reklamami niż wersje z pop-upem tworzenie to nasza pasja.