Jak ustawić aby każdy nowy plik miał chmod 755?

Witam, mój dzisiejszy problem polega na tym że na moim domowym serwerze każdy zuploadowany plik np. zdjęcie przez skrypt php dostaje chmod 600 i jest tym nie widoczny, i muszę ręcznie zmieniać chmod na 755, a na domowym serwerze kolegi tak nie ma, każdy zuploadowany plik jest już widoczny w przeglądarce, czy może mi ktoś pomóc aby u mnie też tak było, a przy skryptach np. forum (phpbb) przy instalacji pokazuje mi aby zmienić poszczególne foldery na 777 i gdy zmieniłem nadal mi pokazuje że jest nie zapisywalny, wie może jak to wszytko naprawić?

Zainstalowałem Ubuntu Server 10.10 i jest mój serwer dostępny pod adresem http://itunix.eu/

___________________EDIT_________________________________________________________

Mój kolega już mi pomógł

Problem rozwiązałem następująco:

W pliku konfiguracyjnym odkodowałem local_umask=022

Katalog, do którego uploadujesz pliki, jaki ma chmod?

Pozdrawiam!

711 bo nie chce aby był widoczny ale czytelny :wink: ale nawet kiedy uploaduje do 777 to nowo zuploadowane pliki są z chmodem 600, a u mojego kolegi serwerze odrazu po zuploadowaniu są widoczne, ja też tak chce bo to nie wygodne ciągle zmieniac chmod pliku z 600 na 755

I mówi że nie ma takie problemu z chmodami jak ja.

Czasem skrypt nie zmienia automatycznie uprawnień? Korzystacie obaj z tego samego skryptu?

Pozdrawiam!

Tak, ale nie chodzi tu o sam skrypt uploadujący pliki, nawet gdy przesyłam plik na swój serwer za pomocą klienta FTP to nowo przesłany plik dostaje odrazu chmod 600 i później muszę ręcznie zmieniać na 755.

Dodane 03.11.2010 (Śr) 23:00

Ustawiłem folder na 777 i nic nie daje nowe pliki które uploaduje do niego dostają nadal chmod 600 a chciałbym aby nowo zuploadowane pliki mieli chmod 755

Dodane 03.11.2010 (Śr) 23:15

Czemu tak to się dzieje, że gdy uploaduje pliki np. przez kilenta FTP lub, gdy tworze przez serwer ssh, a nawet, gdy tworze prosto z serwera (nano test.php) to plik test.php dostaje od razu chmod 600, a nie 755? I jak zrobić aby nowo powstane/zuploadowane pliki dostawały odrazy chmod 755?

Dodane 04.11.2010 (Cz) 0:14

Mój kolega już mi pomógł :slight_smile:

Problem rozwiązałem następująco:

W pliku konfiguracyjnym odkodowałem local_umask=022