Jak ustawić automatyczną zmianę tapet w 'GNOME' oraz jaki program do zarządzania autostartem?

Witam. Pierwsza kwestia to tapety i automatyczna zmiana. Zainstalowałem kilka programów do zmian taper co X czasu i tak jakby działa, ale nie do końca. Na pulpicie cały czas jest jedna tapeta, zmienia się tylko przy przelogowaniu albo przy restarcie środowiska - ‘Alt’ + ‘F2’ —> ‘R’ —> ‘Enter’. Ponadto gdy otworzę manu główne ‘GNOME’ i najadę kursorem z prawej strony na obszary robocze, to po ich rozwinięciu widać, że jest inna tapeta niż u mnie na pulpicie i co więcej, ona się co chwilę zmienia. Dołączam obrazek. Czyżby ekran pulpitu był zablokowany w jakiś sposób? Nie odświeża zawartości?

 

Druga kwestia to potrzeba zainstalowania jakiegoś programu do zarządzania programami, które startują wraz z systemem. Chciałbym też móc dodawać różne programy do autostartu.

 

Mój system to ‘Debian Testing (Jessie) [x64]’.

Nie wiem jaka wersja GNOME jest w Testingu, jednak używam 3.10.2 i tu jest natywna opcja zmiany tapet w ciągu dnia.

 

Co do autostartu, to klepnij w konsoli gnome-session-properties - otworzy się okienko autostartu.

Jest najnowsza wersja stabilna, czyli 3.12, więc teoretycznie wszystko powinno działać. Tapety normalnie mogę zmieniać, ale mi chodzi o pokaz slajdów na pulpicie, który nie działa, choć jakieś tam oznaki zmian tapet widać np. po restarcie.

 

Polecenie ‘gnome-session-properties’ zwraca wynik ‘bash: gnome-session-properties: nie znaleziono polecenia’.

Skoro bash zwraca brak, to zapewne jak to debian - chcesz coś mieć, to musisz to zainstalować. Niestety nie używam Debiana już od dobrych paru lat (przejście na Red Hatowe rozwiązania), zatem musiałem posiłkować się co najwyżej internetem i ten wskazuje bodaj na pakiet gnome-session. Nie sposób, żebyś go nie miał? :slight_smile: Niemniej w jego skład widać wchodzi:

 

Załączam obrazem pokazujący, że w lokalizacji ‘/usr/bin/gnome-session-properties’ nie ma tego pliku. Jeśli dobrze rozumiem oczywiście - powinien tam być plik ‘gnome-session-properties’, tak?

 

Co do zmiany tapet… Opisany przez Ciebie sposób zmienia tapetę, jedną, w ciągu dnia, ale to jest po prostu przyciemnianie w godzinach wieczornych i rozjaśnianie w godzinach porannych. Nic więcej.

Cóż - bardziej nie jestem w stanie pomóc, gdyż nie używam Debiana. Zainteresuj się w takim razie programem Gnome Tweak Tool i jego sekcją autostartu jeśli chcesz wygodnie klikać bądź wrzucaj ręcznie pliki do /home/user/.config/autostart. Mój przykładowy plik dla xbacklight ustawionego na 45% podświetlenia matrycy:

[Desktop Entry]
Type=Application
Exec=xbacklight -set 45%
Hidden=false
NoDisplay=false
X-GNOME-Autostart-enabled=true
Name[pl_PL]=xbacklight
Name=xbacklight
Comment[pl_PL]=
Comment=

Co do zmiany tapet - nie jestem w stanie pomóc. Niestety nie wiadomo (albo nie doczytałem) nawet jakiej aplikacji do tego używasz i czy działa dobrze akurat z GNOME 3.12 (a jeśli powinny działać - napisałbym do autora z problemem, co czyniłem niejednokrotnie w przypadku choćby wadliwie działających wtyczek do GNOME).

Co do autostartu, to potrzebowałem takiego programu, jak jest w ‘Ubuntu’, bo umiałem w nim zrobić to, co jest pokazane tu —> http://www.ubuntu-pomoc.org/gnome-3-10-przywracanie-rozszerzen-z-extensions-gnome-org/. Chodzi tu o domyślne ładowanie rozszerzeń środowiska przy starcie systemu. Problem ten występował w ‘Ubuntu GNOME’, ale w ‘Debianie’ rozszerzenia wydają się działać prawidłowo. Przynajmniej do tej pory było dobrze.

 

Kwestia zmiany tapet rozwiązana, sporo czasu szukałem rozwiązania, a okazuje się, że nie muszę nawet nic instalować. Program ‘Shotwell’ ma opcję zmiany tapet, wystarczy importować pliki, zaznaczyć je i z menu wybrać ‘Plik’ —> ‘Ustaw jako pokaz slajdów pulpitu…’. Dział dość dobrze, choć przejście pomiędzy plikami nie jest tak płynne, ale może to taki efekt specjalny.  :smiley: