Jak ustawić EQ w Winampie?

Witam. Moim sprzętem do odtwarzania muzyki jest:

 

SoundBlaster PCI128 (dość stara karta)

wieża stereo (też stara, ale gra głośno i czysto)

Winamp 2.9 (nie nowszy, bo nowszy jest ponoć przeładowany opcjami)

Kolumny Tonsil 50W.

 

Podłączyłem wieżę do komputera i z niego puszczam muzykę. Mam jednak problem: muzyka chodzi dość głośno (tak lubię :))

Mianowicie chciałbym mieć dość czyste wysokie tony, bas nie taki “dudniący” a normalny, głęboki.

 

Tak wygląda to u mnie:

 

kkZmQaS.png

 

I teraz jak to przestawić, by pozbyć się tego efektu i uzyskać dźwięk przynajmniej zbliżony do opisywanego? W piosenkach, które słucham jest dużo basu i takie “dudnienie” strasznie wkurza, zwłaszcza, że mam mały pokój.

 

Dziękuję za wszelkie porady. Pozdrawiam.

Mało prawdopodobne aby dało się “zdalnie”  podpowiedzieć ustawienia korektora.  Poza rodzajem muzyki, użytym sprzętem , znaczenie(b. duże) ma pomieszczenie w którym muzyka jest słuchana. Chodzi o t.z.w akustykę pomieszczenia.  Równie ważne jest indywidualne “czucie dźwięku”, każdy ma inne.   Rasowi audiofile twierdzą że stosowanie korektorów to “grzech”.  Jeżeli masz z basami problem zacznij od wyłączenia korektora, wieża otrzyma sygnał o charakterystyce liniowej, i poeksperymentuj z ustawieniami wieży jeżeli takie posiada(barwa dźwięku, loudnes itd).  Jeżeli nie będzie ci to odpowiadać to  w korektorze(włączonym) sciągnij  wszystkie suwaki w dół,następnie  powoli przesuwaj kolejne do góry , odczekuj chwilę i nasłuchuj zmian. Wybierz takie ustawienia które będą ci odpowiadać i możesz je zapisać Pref> Zapisz. Za “wygląd” basów odpowiadają suwaki  60Hz i 170Hz.  Zapewniam cię że to zajęcie dla wędkarza :stuck_out_tongue: (wymaga cierpliwości).   Proponowałby ci jeszcze poznać tą skórkę:    http://www.allwinampskins.com/pimeer_modern_v2.wal

post-37657-0-85575000-1393268930_thumb.j

Zacznij od wyłączenia wszystkich korektorów i innych efektów w winampie, wieży, sterownikach karty dźwiękowej itp.

Dopiero potem możesz sobie delikatnie podnieść najwyższe tony, jeżeli chcesz mieć je trochę jaśniejsze, oraz najniższe tony czyli bas (uzyskasz tzw. “uśmiech dyskoteki”, ale tutaj raczej taki delikatny :stuck_out_tongue: ).

Jakość samego nagrania też ma znaczenie, jeżeli utwór jest nagrany w niskiej jakości to mogą się dziać różne cuda dźwiękowe.

Może kolumna jest źle wygłuszona, albo nieoryginalne głośniki w obudowie, niedobrane do jej parametrów (wymiary, zwrotnica…). Było coś z nimi majstrowane?

Właśnie w głośnikach było wymieniane zawieszenie - niestety na nieoryginalne(oryginału nikt nie miał tam gdzie wymieniałem).

Akurat zawieszenie nie będzie miało wpływu (na pewno nie takie mocne) na brzmienie głośnika (tzn pewnie jakiś turbo audiofil usłyszałby różnicę - wiadomo, tacy słyszą różnicę w dźwięku po wymianie bezpiecznika we wzmacniaczu na wykonany ze złota - zwykły użytkownik raczej nie usłyszy żadnej zmiany). Bardziej mi chodziło o wymianę membrany na jakąś nieoryginalną albo wymieniony cały głośnik na jakiś szmelc ;).

Zrób z korektorami itp to, co napisałem w poprzednim poście i zobacz, czy jest lepiej. Chociaż tak jak pisał xyzzy , sama akustyka pomieszczenia też może ma znaczenie, a po kablu może być ciężko doradzić w takiej sprawie :P.

Zmniejszyłem basy w korektorze Winampa i podkręciłem na wieży - o wiele lepiej :slight_smile:

Twoim sposobem dostroiłem sobie wyższe częstotliwości.

OTy > /dev/null.