Jak ustawić kilka wyjść liniowych na płycie


(Piter9713) #1

Witam,

posiadam płytę jak w konfigu. Chcę mieć do niej podłączoną wieżę i słuchawki, wieżę pod jedno wyjście, słuchawki pod drugie. Czy da się jakoś software’owo przerobić np. wyjście na subwoofer, żeby wysyłało ten sam sygnał co normalne wyjście liniowe? Chodzi mi o to, by wieża podłączona pod normalne wyjście liniowe i słuchawki podłączone pod wyjście na subwoofer grały to samo. Posiadam sterowniki Realtek razem z Sound Managerem. Kodek to Realtek ALC880. Z góry dziękuję za pomoc.


(Chojinka) #2

na jednej zintegrowanej karcie tego nie zrobisz, musisz dokupić kartę muzyczną np: soudblaster za 50zł i poczytać jak to ustawić…


(igrek) #3

Nie prawda, wystarczy wyłączyć wykrywanie panelu przedniego/tylnego i będzie miał to samo na słuchawkach i wieży.

opnh.jpg

Zaznaczasz równoczesne odtwarzanie dwóch różnych strumieni audio w przednich i tylnych urządzeniach wyjścia.


(Piter9713) #4

Z tym, że ja nie mam panelu audio z przodu obudowy. Inna sprawa - menedżer u mnie wygląda tak:

1342140663_realtek-high-definition-audio-2.50.jpg

Nigdzie tu nie ma zaawansowanych ustawień audio ani powyższych opcji.


(Rovou5hou) #5

Sprawdź dokładnie w opcjach sterownika, w najnowszej wersji pobranej ze strony Realteka. Większość ich kodeków HD umożliwia ręczne remapowanie każdego wyjścia na dowolne inne.


(Chojinka) #6

najnowszy sterownik do starej płyty do XP to:

http://www.asus.com/Motherboards/Intel_ … /#download

nic się nie zmieni…


(Piter9713) #7

Wersja sterownika ze strony Realtek sprawia kłopoty, gdyż w menedżerze urządzeń istnieje Realtek High Definition Audio, natomiast w oknie z właściwościami dźwięku i urządzeń… napisane jest, że brak urządzeń audio. Pobrałem najnowsze sterowniki ze strony ASUSa i nie mam żadnych opcji związanych z ustawianiem wyjść.

chojinka : dałeś sterowniki do ASUS P5GPL-X SE, a ta płyta ma inny kodek (ADI SoundMAX) :).


(Rovou5hou) #8

W takim razie masz dwa wyjścia. Zrobić porządek z systemem (bo niebrandowane stery powinny normalnie działać i umożliwiać remapowanie), albo pogodzić się ograniczeniami tej archaicznej wersji od ASUSa.


(Piter9713) #9

System ma niespełna miesiąc, już porządek trzeba robić :D? Chyba zostaje mi się pogodzić z tym faktem…

Dodane 16.08.2012 (Cz) 23:17

Przekopałem 20 stron googli. Żadna wersja sterowników oprócz tej od ASUSa (bądź niebrandowanej wersji R.1.43) nie działała. W przypadku nowszych wersji występował błąd o którym pisałem wyżej.

nimav.jpg

Uploaded with ImageShack.us


(Rovou5hou) #10

Przecież masz “znaki zapytania” w menadżerze urządzeń. To ma być wg Ciebie uporządkowany OS? Stery do chipsetu są? System można bez problemu rozwalić w munutę, miesiąć to szmat czasu. Szczególnie jeśli nie został zainstalowany poprawnie albo potraktowany archaicznymi sterownikami.

Osobiście zacząłbym jeszcze raz od początku, tym razem porządnie. Właściwa kolejność instalacji, żadnych customizowanych staroci ze strony ASUSa o ile są niebrandowane odpowiedniki u producentów chipsetu / układu. Bezpośrednio po instalacji OS, ale przed dodaniem czegokolwiek zrób obraz partycji systemowej np. Ghostem lub Clonezillą. W razie późniejszych problemów przywracaj i jazda od początku.


(Piter9713) #11

Zastosowałem się do Twojej rady. Przeinstalowałem system, zainstalowałem sterowniki w kolejności: chipset -> ATK -> Ethernet -> dźwięk (nie ma żadnych znaków zapytania i wykrzykników w menedżerze). Niestety ostatnia wersja, która działa, to archaiczny R 2.19. W nowszych występuje błąd pokazany w poście wyżej.


(fiesta) #12

CeMeNT , a zamiast kombinacji nie prostszym rozwiązaniem jest najzwyklejszy rozdzielacz:

rozdzielacz-mini-jack-3_2206.jpg

albo jak nie masz miejsca to:

250_8533293524df0b45f66286.jpg


(Piter9713) #13

W przypadku tej opornej płyty to niestety będzie jedyne rozwiązanie :(. Dostanę to w jakimś Leclercu czy Media Markcie, czy muszę udać się do bardziej specjalistycznego salonu?


(fiesta) #14

Leclerc wątpię, Media Markt na pewno, ale zamiast przepłacać w marketach proponuję sklep z częściami RTV.


(Piter9713) #15

Cóż, skoro się nie da software’owo, spróbuję się porozglądać za tym rozdzielaczem… Dziękuję bardzo wszystkim za pomoc :).