Jak ustawić kontrast w laptopie?


(T0mek220) #1

Witam, posiadam laptopa Samsung NP550P7C-S04PL, czy jest możliwe ustawienie na laptopie kontrastu? Jest on bardzo niski, chciałbym go zwiększyć, ale nie wiem już sam jak. Laptop posiada 2 karty graficzne, jedną od Intel drugą od Nvidia, kiedy próbuje zrobić to przez panel Nvidia wchodzę w "video settings" i zmienianie tam kontrastu nie przynosi żadnego efektu, nie mam już pomysłu jak to zrobić.


(Dimatheus) #2

Hej,

Prawdopodobnie w chwili, gdy zmieniasz ustawienia w panelu nVidii, korzystasz z karty zintegrowanej. Spróbuj zmienić ustawienia w panelu Intela - powinien być dostępny jako ikona w systemowym tray’u i/lub jako aplet w panelu sterowania.

Pozdrawiam,

Dimatheus


(Rovou5hou) #3

Kiedyś starsze laptopy miewały czasem regulację kontrastu. Była to na ogół zdublowana regulacja jasności (dawała ten sam efekt ściemniania matrycą), bez wartości użytkowej. Jeśli masz typowy współczesny sprzęt wyposażony jedynie w regulację jasności to “podpompowanie” rzeczywistego kontrastu jest możliwe jedynie przez podniesienie jasności. Większość matryc osiaga maksymalny stosunek między poziomem (statycznie) wyświetlanej czerni a bieli w górnych rejestrach poziomu ustawionej jasności. Istnieje pewien trik dający subiektywnie postrzegalny, wyraźniejszy obraz na słabych matrycach (pomimo niezmienionego kontrastu). Można je oprofilować kolorymetrem i uaktywnić tak uzyskany profil monitora (wymaga systemu obsługujacego profile ICC np. Windows XP lub nowszy). Testowałem z powodzeniem tą metodę nawet na kilkunastoletnich rupieciach z matrycami o maksymalnej jasności 100 cd/m^2.

Jeszcze jedno - normalnie nigdy nie reguluje się jasności / kontrastu z poziomu sterownika karty. To ostateczna ostateczność, bo co najwyżej obcinasz sobie efektywną dynamikę obrazu.