Jak ustawić kontrast w laptopie?

Witam, posiadam laptopa Samsung NP550P7C-S04PL, czy jest możliwe ustawienie na laptopie kontrastu? Jest on bardzo niski, chciałbym go zwiększyć, ale nie wiem już sam jak. Laptop posiada 2 karty graficzne, jedną od Intel drugą od Nvidia, kiedy próbuje zrobić to przez panel Nvidia wchodzę w “video settings” i zmienianie tam kontrastu nie przynosi żadnego efektu, nie mam już pomysłu jak to zrobić.

Hej,

Prawdopodobnie w chwili, gdy zmieniasz ustawienia w panelu nVidii, korzystasz z karty zintegrowanej. Spróbuj zmienić ustawienia w panelu Intela - powinien być dostępny jako ikona w systemowym tray’u i/lub jako aplet w panelu sterowania.

Pozdrawiam,

Dimatheus

Kiedyś starsze laptopy miewały czasem regulację kontrastu. Była to na ogół zdublowana regulacja jasności (dawała ten sam efekt ściemniania matrycą), bez wartości użytkowej. Jeśli masz typowy współczesny sprzęt wyposażony jedynie w regulację jasności to “podpompowanie” rzeczywistego kontrastu jest możliwe jedynie przez podniesienie jasności. Większość matryc osiaga maksymalny stosunek między poziomem (statycznie) wyświetlanej czerni a bieli w górnych rejestrach poziomu ustawionej jasności. Istnieje pewien trik dający subiektywnie postrzegalny, wyraźniejszy obraz na słabych matrycach (pomimo niezmienionego kontrastu). Można je oprofilować kolorymetrem i uaktywnić tak uzyskany profil monitora (wymaga systemu obsługujacego profile ICC np. Windows XP lub nowszy). Testowałem z powodzeniem tą metodę nawet na kilkunastoletnich rupieciach z matrycami o maksymalnej jasności 100 cd/m^2.

Jeszcze jedno - normalnie nigdy nie reguluje się jasności / kontrastu z poziomu sterownika karty. To ostateczna ostateczność, bo co najwyżej obcinasz sobie efektywną dynamikę obrazu.