Jak ustawić miernik aby sprawdzić napięcia w zasilaczu

(system) #1

Witam serdecznie!

Wiem że w internecie jest mnóstwo informacji na temat jak sprawdzić napięcia w zasilaczu ale mi chodzi TYLKO o to jak ustawić MIERNIK elektroniczny aby można było nim sprawdzić te napięcia. Miernik ma tyle funkcji że nie wiem co ustawić. Niestety nie mam instrukcji do niego.

daje zdjęcie

Za pomoc dziękuję !!

(Cedar) #2

Pokrętło na prawo 20 V - (napięcie stałe, zakres do 20V) , przewody do gniazd COM i V (dwa pierwsze na dole od prawej )

miernik.th.jpg

Oczywiście ustawienie to służy do pomiaru napięć wyjściowych z zasilacza (zasilających podzespoły komputera) i pod żadnym pozorem nie wolno w tym przypadku mierzyć napięcia sieci elektrycznej!!

(system) #3

Dobrze??

(Cedar) #4

Bardzo dobrze, lepiej się nie da (nawet przewody kolorami w gniazda dobrze włożyłeś, chociaż nie jest to w tym przypadku najważniejsze) :wink:

Przy Twoich umiejętnościach nie próbuj jakichkolwiek pomiarów z przewodami włączonymi w gniazda oznaczone literą "A" i nie przełączaj na zakresy z tą literą (pomiar natężenia prądu) - przy braku wiedzy jak podłączyć miernik do układu mierzonego, możesz spowodować zwarcie, pożar oraz zostać porażony prądem elektrycznym.

(system) #5

zrobiłem testy:

+5,0V IDLE 5,21 / STRES 5,24

+12,00V IDLE 12,20 / STRES 12,10

Zasilacz AMACROX AX450-PNF 400w

ciągnie Phenoma 8450, Asusa 5770 i samsunga f3 500gb

w nie dalekiej przyszłości wymienię procesor na Athlona II x4 635

czy napięcie 3,3V jest bardzo ważne?? Jeśli tak to już jutro bo mam ciemno w pokoju i jeszcze coś źle podłącze : ]

(Cedar) #6

Poczytaj np. tu:

jak-prawidlowo-sprawdzic-napiecia-zasilacza-komputerowego-t9809.html

pomiar-standardowych-napiec-zasilaczu-t64002.html

http://zenfist.pl/pelen.php?id=24

(system) #7

użyłem 3DMarka Vantage i miernik za 20zł : ]

jutro przeprowadzę test z 3,3V

(Rovou5hou) #8

Kiedyś było, dobrych kilka lat temu. Od czasu wprowadzenia ATX 2.x i płyt głównych z dodatkowym złączem zasilania CPU jego rola mocno zmalała. Nie wiem czy w standardowych desktopach korzystają z niego jeszcze jakiekolwiek istotne dla działania kompa podzespoły. We współczesnym sprzęcie zwraca się uwagę głównie na linie +12V, bo z tego co się orientuję napięcie 5V jest na ogół używane przez elektronikę zasilacza jako "wzorcowe" (linia +5V ma więc najmniejsze odchylenia). Czyli w kolejności od "ważności": najpierw lini(ę)e +12V, potem linia +5V, długo nic, a na końcu linia +3.3V.