Jak ustawić odświeżanie monitora?

Mam problem:

W panelu gnome w ustawieniach rozdzielczości mam napisane że jest 1280x1024(może)i 86hz(NIEMOŻLIWE) niemogę zmienić tych ustawień a niewiem jakie wpisy dodać do xorg.conf.

Mój monitor to: SyncMaster 1100p

Potrzebuje mieć: 1280x1024 i 85hz odświeżania których niemam.

Podajcie mi dane bo nie mogłem w google znależć odświeżania pionowego i poziomego!

Marlos , proszę popraw tytuł tematu na mówiący konkretnie o problemie. W przypadku zignorowania prośby, temat poleci do kosza.

http://gtf.sourceforge.net - ściągasz, kompilujesz, odpalasz

gtf 1280 1024 85

Linijkę, którą ci wygeneruje wsadzasz w xorg.conf w sekcji Monitor i do listy rozdzielczości dodajesz tryb 1280x1024_85.00

Powiem Ci że jeśli masz monitor 17" to odświerzanie 85 Hz jest tylko na roździelczości 1024x768 i mniejszej :slight_smile: Ja tak mam przynajmniej :slight_smile:

Marlos jaką masz karte graficzną ?

Ja mam identyczny problem z Mandrivą. Monitor Fujitsu-Siemens 19’ dla rozdzielczości 1280x1024 ma max odświerzanie 75Hz i dostaję komunikat poza częstotliwością i monitor wyłącza się. Na 1024x789 pracuje normalnie. Płyta ECS z kartą zintegrowaną NVidia 6100. Jak zmienić odświerzanie (zmniejszyć) dla 1280x1024? W łindołsie jest to takie łatwe. :frowning:

Tutaj też. Wystarczy że zainstalujesz sterowniki do grafiki, odpalisz nvidia-settings, a dalej… to już prawie tak jak w Windowsie.

No, niestety nie poradziłem sobie z problemem odświeżania ekranu. Wczoraj odlinuksiłem komputer, co też nie było łatwe. Te polecenie fixmbr nie działają na mój dysk SATAII, ale w usunięciu LILO wspaniale pomaga Partition Table … . Smutno mi bez tego Linukx’a, ale widok w rozdzielczości 1024x768 na panelu 19 calowym jest brzydki. Brak należytej ostrości, a interpolowane małe czcionki są mało czytelne. :frowning: :frowning:

jaką masz kartę graficzną ?? to podstawa !!

Mam kartę Nvidia GeForce 6100 zintegrowaną z płytą firmy ECS C-51GM-M z procesorem Athlon64 AM2. W łindołsie działa to bardzo dobrze, lecz sterowniki ładuję z płytki firmowej. A monitor to automat, dostosowuje sie do wszystkiego rozmiarami, lecz przy za małym lub za dużym odświeżaniu daje komunikat i się wyłącza. Mandriva podczas instalacji wczytuje sterowniki Nvidia, podaje prawidłowo typ karty, wykrywa typ fab. monitora, lecz potem jest czarny ekran. Nie mogę ją zmusić do pracy przy rozdzielczości 1280x1024. :frowning: :frowning:

wystarczyło zainstalować paczkę Envy i zainstalować sterowniki nvidii -> a potem skonfigurować parametry wyświetlane w panelu Nvidia settings :-).

Poszedłem inną drogą. Ściągnąłem dystrybucje LiveCD Ubuntu7.10. Instalacja super i bez przeszkód. Lecz ten program GRUB, dał mi popalić. Przy wywołyaniu ŁindołsaXP dostawałem komunikat “Brak pliku NTLDR”, również uruchomienie Ubuntu było niemożliwe. Wchodziły jedynie z płyty LiveCD, po wybraniu opcji “Rozruch z pierwszego dysku twardego”. Po dwóch kolejnych instalacjach, przeczytaniu wielu porad, Edytowałem GRUB/menu.lst i dla Ubuntu i Łindołsa zmieniłem numer dysku na hd0 i dla Łindołsa skasowałem linijki …(hd1,hd0). Nauczyłem się coś przy tym, no i znowu mam Linux’a w chcianej rozdzielczości 1280x1024. :mrgreen: :smiley: :lol: