Jak ustawić prędkość wentylatorów (BIOS)

Witam mam pytanie odnośnie ustawienia wiatraków na CPU i Ogólnym , komputer jest używany osoba mówiła że głosno pracuje na początku ale pózniej przestaje z jednej strony to prawda ale gdy wszedłem w Bios mam możliwość przestawić ten ogólny na DC mode aktualnie jest na PWM niedawno sprawdzałem i na DC mode działa cicho i to jest konfiguracja fabryczna . Czy ustawienie na ten tryb może spowodować przegrzaniem czy automatycznie dobiera prędkość od obciązenia i jak ustawić na CPU bo jest na standardowym załączam screeny :

Musiałbyś przetestować pod obciążeniem.

Zacznij od podania tu co to za komputer. Bo laptopy inaczej się zachowują niż stacjonarne.
Głośność na początku może być w nim zjawiskiem normalnym lub świadczyć o zużyciu wentylatora ewentualnie dużym stopniu zabrudzenia.

A ustawienia w UEFI(bios) zostaw w spokoju.

odwrotnie :slight_smile: Obciążenie będzie się dostosowywać do temperatury i nastąpi throttle gdy będzie mu za ciepło. A jak nie zdąży przed osiągnięciem T(max), to się wyłączy

Tryb PWM wybiera się gdy wentylator jest podłączony do płyty głównej wtyczką 4 pinową - umożliwia on wtedy kontrolowanie obrotów wentylatora w zależności od temperatury.

Tryb DC wybiera się gdy wtyczka wentylatora ma tylko 3 piny - nie umożliwia on płynnej regulacji obrotów.

Profile wentylatora które masz do wyboru to po prostu różne „krzywe” jego pracy - pod trybem Silent będzie pracował ciszej ale temperatury mogą być ciut wyższe, w Turbo wentylator będzie głośniejszy ale będzie chłodniej. Możesz też ustawić krzywe po swojemu w trybie ręcznym.

Jeśli masz fabryczny wentylator na procesorze to pod obciążeniem może być głośny. Możesz rozważyć wymianę jeśli to mocno przeszkadza. To co możesz zrobić teraz to dokładne wyczyszczenie wszystkich wentylatorów i nałożenie świeżej pasty termoprzewodzącej jeśli nie była wymieniana przez kilka lat.

Czyste wentylatory + świeża pasta = niższe temperatury i cichsza praca wentylatorów.

Autor pytał o wentylatory, a nie procesor. Wentylator nie będzie się „dławił” przy wysokiej temperaturze. T(max) też mu niepotrzebne. Raczej RPM(min) :wink:

Masz rację, dziękuję!