Jak ustawić rozdzielczość monitora

Witam i proszę o pomoc. Kupiłem monitor Gateway HD 1900 (19 cali), którego optymalna rozdzielczość to 1440X900. We właściwościach ekranu nie mam jednak możliwości ustawienia tej rozdzielczości. Zastosowałem więc inną - 1280X960, lecz nie wygląda to najlepiej. Mam do wyboru inne rozdzielczości - ta jednak wygląda najsensowniej. Mój system to Windows XP Professional z SP3, karta graficzna to Radeon 9000. Co zrobić aby mieć możliwość ustawienia tej optymalnej rozdzielczości?

może to spróbuj

Właściwości: Ekran > zakładka Ustawienia > Zaawansowane > zakładka Monitor > “Ukryj tryby, których ten monitor nie obsługuje”

Sprawdź, czy masz zainstalowane odpowiednie sterowniki do tej karty graficznej.

U mnie to okienko jest nieaktywne. Sterowniki mam oryginalne, pochodzące od producenta karty.

na innym forum ktoś pisał aby wgrać sterowniki omegi, ja sam takich używam, ale sprawdź czy obsługują Twoją kartę, bynajmniej powinny. Do tego sterowniki wgraj od monitora.

Aha użyj driver Cleaner jakoś tak, po odinstalowaniu sterów i dopiero po tym wgraj nowe od omegi. Powinno pomóc, jeśli nie to karta nie obsługuje takich rozdzielczości…

Sterowniki Omegi wgrałem i pojawiła się możliwość ustawienia rozdzielczości 1440X900. Jednakże musiałem z tego zrezygnować, bo litery czcionki systemowej były prawie niewidoczne (bardzo cienkie). Wszystko wskazuje na to, że mój Radeon nie radzi sobie z taką rozdzielczością. Dziękuję wszystkim za pomoc i pozdrawiam.

OK. Spróbujmy to wyjaśnić.

Jeśli masz monitor o natywnej rozdzielczości 1440x900 to znaczy jest on w formacie 16:10 (szerokość ekranu : wysokość ekranu).

Obliczenie - 1440:16=90, 90x10=900

Przy ustawieniu rozdzielczości 1280x960 - 1280:16=80, 80x10=800 - obraz będzie rozszerzony bo powinna ona dla 16:10 być 1280x800.

Jeżeli litery czcionki systemowej przy rozdzielczości natywnej 1440x900 są bardzo cienkie to możesz je powiększyć.

Wskaźnik myszy na pulpicie -> PPM -> Właściwości -> Wygląd -> Rozmiar czcionki.

Pamiętaj o doborze rozdzielczości ekranu zgodnie z formatem Twojego monitora czyli 16:10.

Ja mam monitor 22’ i ustawioną rozdzielczość natywną 1680x1050. Czcionki są OK.

PS.

Weź linijkę i zmierz szerokość ekranu w centymetrach.

Teraz podziel przez 16. Wynik pomnóż przez 10 i otrzymasz wysokość ekranu. Sprawdź !