Jak ustawić SSD jako 1st boot w biosie?

Nie mogę w biosie ustawić swojego SSD jako 1st boot. Nie wyświetla się na liście, obecny jest na niej za to drugi SSD. Jednocześnie z poziomu biosu mogą wymusić odpalenie systemu z tego SSD jak i również mogę odpalić system z tego SSD poprzez klawisz F12 przy POST. Na zdjęciach są widoczne wszystkie 3 miejsca (bios wybór kolejności bootowania oraz override boot), a także menu z F12.

Płyta główna to Gigabyte Z77-DS3H, bios w wersji F9. Dysk SSD niewidoczny jest podpięty do złącza SATA3, do drugiego SATA3 jest podpięty HDD (ten jest widoczny wszędzie), Drugi SSD widoczny też wszędzie jest podpięty pod MSATA jest na nim zainstalowany inny system. Kombinowałem by na nim zainstalować gruba, a potej próbie wywalił się XP na nim zainstalowany.

zajrzeć https://youtu.be/MS1KP06pWuI?t=228

https://www.win-raid.com/t2775f44-OFFER-Gigabyte-GA-Z-DS-H-NVMe-Mod.html

Najpierw ustawiasz kolejność napędów (disk drives lub podobnie). SSD jako pierwszy (niezależnie w które złącze podpięty). Teraz będzie do wyboru na liście boot.

XP się nie wywalił, tylko zastąpiłeś bootloader XP’kowy GRUB’em.
Co do bootowania, to będzie kłopot - albo właśnie z bootloaderem, albo z systemem.


Tam gdzie się ustawia kolejność dysków tego SSD nie ma.

To co pokazujesz to kolejność urządzeń do BOOTu (nie dysków). Szukaj zakładki gdzie będziesz miał listę wszystkich fizycznych napędów, na niej kolejność ustalasz przesuwając je na liście, ten który będzie ustawiony jako pierwszy pokaże się w boot option. Kuzyn ma akurat MOBO Gigabyte ale teraz nie mam jak sprawdzić gdzie to mają upchane. BTW nie wiem czy Gigabyte nadal nie wymaga trzymania któregoś klawisza z klawiszy specjalnych F żeby pokazały się wszystkie ustawienia (od dawna nie miałem nic tego producenta).

Można też zrobić ręcznie wpinając go w pierwszy port SATA (SATA-0).

To jest menu wyboru 1st boot, właśnie to sortowanie. Mam do wyboru 1 do 5th boot. Każde wyświetla takie okienko do wyboru dysku czy napędu (nie ma tu pgup, pgdn poprostu się wybiera to w takim okienku). Jest widoczny jak na zdjęciu tylko SSD na msata, SSD na SATA3 nie ma nawet do wyboru. Ale jest widoczny w F12 można też go odpalić z poziomu biosu

Bywało, że dało się ustawić ten SSD i był do wyboru w tym oknie, ale najczęściej się go wybrać nie da bo nie ma go do wyboru w tym oknie. Jak mam wybrać dysk, który się tam nie wyświetlania w tym sortowaniu dysków do bootowania.