Jak ustawić system na tryb energooszczędny?

Proszę o dokładne wyjaśnienie jaki mam wybrać schemat trybu oszczędnego pobierania energii w systemie. Jest to

komputer domowy , stacjonarny. Czy schematy, które tam są to są gotowe schematy, czy mogę je zmodyfikować czy też powinienem stworzyć nowy, własny. Chcę również włączyć hibernację systemu. W zasadzie to wszystko już wiem, natomiast nie mam pewności jakie opcje i jakiego schemat należy wybrać aby rzeczywiście ustawienia te były poprawne i skuteczne. :smiley:

Jaki jest konfig komputera? Jaki system operacyjny?

Żeby tryby energooszczędne raczyły działać, musi być jakieś wsparcie od strony Biosu. W laptopach ACPI zazwyczaj jest wykrywane przez instalator Windows i potem wszystko gra. W stacjonarce może być od tej strony nędza.

Zarówno komp jak i monitor spełnia wymagania trybu energooszczędnego. Jest to system Win XP Pro zgodny z interfejsem ACPI. Co do configu to konkretnie co chcesz wiedzieć ? :?: :!:

Np. CPU czy ma jakieś opcje SpeedStep. Karta grafiki też może mieć opcje PowerMizer czy odpowiednik u ATI.

Generalnie opcje oszczędzania energii w XP są baaardzo liche w XP. W porównaniu do Visty czy 7. Z resztą, popatrz na obrazki, co w siódemce można zmienić:

http://www.google.pl/search?um=1&hl=pl& … is_D4AyShY

Magistralę PCI Express, przygaszanie monitora (nie wyłączanie, tylko ściemnienie), zarządzanie powerem CPU, karty sieciowej, HDD, USB, multimedia…

W XP zaledwie hibernację, wyłączenie ekranu czy uśpienie komputera. I z doświadczeń własnych, niewiele można w XP odczuć działanie planów zasilania. Wiadomo, jak wyłączy monitor, to mniej prądu się zużyje, ale jednak sterowanie w nowszych systemach jest znacznie ciekawsze.

Skupmy się jednak na systemie XP. O configu mogę powiedzieć, że jest to CPU Intel 4 3.00Ghz karta graf.

NVIDIA 400, wersja BIOS-u 2.4, pamięć 512MB RAM. Chyba nie są te opcje tak słabe skoro w ogóle są. Te dodatki wspomagające oszczędzanie energii są chyba domyślnie w tym syst. niedostępne a ja nie tuningowałem kompa. A czy gdyby je zainstalować to by coś istotnego zmieniło? Czyli wychodzi, że na włączonym komp. praktycznie nie ma żadnego oszczędzania a jedynie na wyłączonym tak? Przejdżmy do tego co jest czyli do schematów, więc jaki wybrać by max ograniczyć pobór energii? Gdy np. włączę hibernację w odp. polu a w domyślnym schemacie mam ją właśnie wył. to cóż to oznacza, że działa tylko po wył.? A może trzeba zmodyfikować lub utworzyć nowy schemat, tylko tylko co z tego skoro nie ma tych opcji wspom. oszczędzanie en. w stanie włączonym. Sorry za mało info o tych opcjach, ale chyba musiałbym to sprawdzić jakimś programem (może wiesz jakim)? Reasumując jaki byś polecił ten schemat w tych rzeczywiście

skromnych ustawieniach dla stacjonarnego (tak krok po kroku)?

No to nie ma sobie co głowy zawracać. Pentiawka stacjonarna i tak żre tyle samo prądu, czy coś liczy, czy pulpit wyświetla. GeForce też z czasów, gdy nie zawracano sobie głowy skalowaniem poborem mocy przez GPU. Czyli w skrócie, oszczędzać energię będziesz wtedy, gdy wyłączysz komputer lub monitor. Najlepiej robić to samodzielnie i świadomie.

Hibernacja? Na XP to tragedia. Idea jest taka, żeby zrzucić zawartość RAM na HDD i wyłączyć komputer. W miarę porządnie to działa na Viście i 7. XP ma tendencję do niestabilnego działania po wybudzeniu z hibernacji. A samo wybudzenie trwa tyle co start zimnego komputera. Czyli lipa.

Całe te opcje energetyczne w XP mają tylko za zadanie wyłączyć lub uśpić komputer po odpowiednim ustalonym czasie nieaktywności komputera. To też lipa, bo jak będziesz oglądał film lub czytał coś obszerniejszego to komputer zirytuje tylko samowyłączeniem. Lepiej samemu wyłączać system lub monitor, niż polegać na takich czasówkach.

Powtórzę po raz kolejny- oszczędzanie energii w XP to nędza.

A najważniejsze pytanie: co chcesz oszczędzać? Pieniądze na rachunkach za prąd, czy środowisko? W pierwszym przypadku, to nie ma najmniejszego sensu. Płaci się najwięcej opłat stałych, a za kilowat zużytej energii grosze.