Jak ustawić tryb MASTER dla SATA 2,5"

Postanowiłem zrobić sobie zewnętrzny dysk do noteboka.Kupiłem dysk na Allegro, potem obudowę i w instrukcji wyczytałem że “przełącz dysk w trub MASTER”…

Obejrzałem dysk kilkakrotnie i nie wiem jak to zrobić ! Nie ma pinów jak w dużych dyskach. Za kilka dni dotrze obudowa i mam problem techniczny. Będę niesamowicie wdzięczny za krótką instrukcję :-x

W dyskach SATA nie ma zworek Master/Slave. Możesz podać model obudowy albo zdjęcie (stronę, gdzie jest informacja o niej). Jak jest na ATA, to dysk nie będzie do niej pasował.

Obudowę tę kupiłem na Allegro aukcja nr.463919926. Zaskoczyła mnie ta informacja, gdyż mam już ten dysk i nie ma zworek do przełączenia . Może dyski SATA instaluje się w obudowie bez żadnego przełączania. Przejrzałem równierz opisy obudów ATA - w sumie opis jest taki sam, być może sprzedawca umeścił taki sam opis dla wszystkich obudów. Niechciał bym zepsuć nowego dysku !!

Tylko, że dysk SATA nie ma takiego samego złącza jak dysk ATA. Jeżeli obudowa jest na ATA, to dysku SATA tam nie podłączysz.

Ale raczej nie potrzebnie się przejmujesz, dlatego pytałem się o model obudowy. Z tego co widać na aukcji wystawiono obudowę

a zatem dysk będzie chodził. Jest nawet widoczna przejściówka z SATA->USB. A z tym Master to zwyczajna pomyłka, która tylko wprowadza w błąd.

Dzięki za wiadomość. Powęszyłem w necie i też doszedłem, że po prostu sprzedawca umieścił ten sam opis dla obudów ATA i SATA. Skutecznie czasem takie pomyłki narobią człowiekowi wątpliwości. Pozdrawia Tedi =D>

Po zmontowaniu dysku wszystko działa jak należy. Windows XP Profesjonal nie wymaga nawet żadnych sterowników. Dysk zewnętrzny ma właściwości pamięci masowej, można go w dowolnym momencie podłączyć do systemu i odłączyć. Ogólnie “zajebiste ustrojstwo” i świetny magazyn danych. Transfer danych przez dwa porty USB jest ( można podłączyć do dwóch portów ,podwaja się prędkość trasferu x2 ) około 1Gb/min. :lol: