Jak ustawić tryb MASTER dla SATA 2,5"

(T Dudaw0716) #1

Postanowiłem zrobić sobie zewnętrzny dysk do noteboka.Kupiłem dysk na Allegro, potem obudowę i w instrukcji wyczytałem że "przełącz dysk w trub MASTER".....

Obejrzałem dysk kilkakrotnie i nie wiem jak to zrobić ! Nie ma pinów jak w dużych dyskach. Za kilka dni dotrze obudowa i mam problem techniczny. Będę niesamowicie wdzięczny za krótką instrukcję :-x

(Cosik Ktosik) #2

W dyskach SATA nie ma zworek Master/Slave. Możesz podać model obudowy albo zdjęcie (stronę, gdzie jest informacja o niej). Jak jest na ATA, to dysk nie będzie do niej pasował.

(T Dudaw0716) #3

Obudowę tę kupiłem na Allegro aukcja nr.463919926. Zaskoczyła mnie ta informacja, gdyż mam już ten dysk i nie ma zworek do przełączenia . Może dyski SATA instaluje się w obudowie bez żadnego przełączania. Przejrzałem równierz opisy obudów ATA - w sumie opis jest taki sam, być może sprzedawca umeścił taki sam opis dla wszystkich obudów. Niechciał bym zepsuć nowego dysku !!

(Cosik Ktosik) #4

Tylko, że dysk SATA nie ma takiego samego złącza jak dysk ATA. Jeżeli obudowa jest na ATA, to dysku SATA tam nie podłączysz.

Ale raczej nie potrzebnie się przejmujesz, dlatego pytałem się o model obudowy. Z tego co widać na aukcji wystawiono obudowę

a zatem dysk będzie chodził. Jest nawet widoczna przejściówka z SATA->USB. A z tym Master to zwyczajna pomyłka, która tylko wprowadza w błąd.

(T Dudaw0716) #5

Dzięki za wiadomość. Powęszyłem w necie i też doszedłem, że po prostu sprzedawca umieścił ten sam opis dla obudów ATA i SATA. Skutecznie czasem takie pomyłki narobią człowiekowi wątpliwości. Pozdrawia Tedi =D>

(T Dudaw0716) #6

Po zmontowaniu dysku wszystko działa jak należy. Windows XP Profesjonal nie wymaga nawet żadnych sterowników. Dysk zewnętrzny ma właściwości pamięci masowej, można go w dowolnym momencie podłączyć do systemu i odłączyć. Ogólnie "zajebiste ustrojstwo" i świetny magazyn danych. Transfer danych przez dwa porty USB jest ( można podłączyć do dwóch portów ,podwaja się prędkość trasferu x2 ) około 1Gb/min. :lol: