Jak ustawić wentylatory Dark Base Pro 900 rev.2 + Kraken x62

W jaki sposób ustawić wentylatory w obudowie Dark Base Pro 900 rev.2 z chłodzeniem AiO Kraken x62.

Rozważam takie coś:

  1. Przód 2 wentylatory obudowy wciągają
  2. Tył 1 wentylator obudowy wyciąga
  3. Góra AiO radiator->wentylatory wciągają->obudowa

Na froncie tak jak na tym obrazku:

Tylko sugeruj się coolerem zaznaczonym na pomarańczowo, reszta jest nietrafiona.

Ale przecież w takim ułożeniu tył będzie mi kurz wciągał. A górne wentylatory powinny chyba schładzać radiator a nie wyciągać powietrze.

A czekaj chyba rozumiem. Tył 1 wciąga, Góra 2 wyciąga, aio przód wciąga schładzając radiator.
Ale i tak myślę czy ten kurz tyłem nie bedzie wchodził?

Instalacja całego chłodzenia na tym obrazku jest bez sensu - pisałem o tym i pisałem też byś patrzył tylko na pomarańczową część całego systemu chłodzenia. Chodzi tylko o wiatraki i chłodnicę z tego obrazka które są zamontowane na froncie, na resztę nie patrz.

To co zresztą? Jak całościowo powinno to wyglądać?

Lepsze chłodzenie CPU, gorsze GPU:

  • AIO na froncie
  • góra i tył wyciągają powietrze z obudowy

Lepsze chłodzenie GPU, gorsze CPU:

  • wentylatory na froncie zasysają zimne powietrze z zewnątrz
  • AIO na górze
  • tył wyciąga gorące powietrze z obudowy

W obu przypadkach AIO z wentylatorami push (przed chłodnicą, zasysają powietrze i ochładzają nim żeberka chłodnicy).

Hm i co tu wybrać :stuck_out_tongue:
Jeśli to ma znaczenie to kombinacja to I9-9900k + Zotac RTX 2080 Ti

Wygląda na to, że najbardziej opłaca się dawać radiator AiO na front.

Gdzieś widziałem testy że CPU pomiędzy frontem na topem ma 10 stopni różnicy na korzyść frontu. Przy czym w takim przypadku dla karty to są różnice 2-3 stopni.

Generalnie CPU grzeje się mniej niż GPU, dlatego jak dasz chłodnice na froncie, GPU będzie chłodziło się powietrzem o niższej temperaturze niż CPU gdy chłodnica będzie na topie.

Warto też dodać na podłodze wiatrak wciągający powietrze, to ułatwi życie GPU.

Front i dół wciągają powietrze, top i tył wyciągają powietrze.

Na topie nie mam filtra przeciwkurczowego więc chyba sensownie będzie jeśli tam będą wentylatory wypychające ciepłe powietrze a na froncie, gdzie jest filtr dam chłodzenie CPU które zaciąga zimne powietrze.

Dokładniej to wyciągające ciepło :wink:

Inaczej mówiąc:
Front/bot: zasysa powietrze do obudowy - kierunek do obudowy
Back/top: wyciąga powietrze z obudowy - kierunek z obudowy

… a żeby jeszcze bardziej uatrakcyjnić wybór i zwiększyć ilość wariantów, należy rozpatrzyć sposoby montażu wentylatorów na chłodnicy:

  • push
  • pull
  • push/pull

:joy:

Nie ma za bardzo co rozważać. Pull jest mniej efektywny niż push, więc albo dajesz push, albo push/pull. Przy czym w drugim wariancie różnica na temperaturach nie będzie jakaś duża, a poziom hałasu wzrośnie znacząco.

Wielu ludzi montuje na froncie w konfiguracji pull, bo jest to dla nich atrakcyjne wizualnie (w przypadku wentylatorów RGB).

Mi zależy aby było dobrze, wydajnie.