Jak ustawić Windows Update?

Jak ustawić usługę Windows Update, żebym to ja decydował kiedy ma się instalować aktualizacja, bo narazie to mi się same instalują i często muszę restartować komputer W którym miejscu na komputerze znajduje się odnośnik do Windows Update, bo znalazłem coś takiego i nie wiem gdzie ustawia opcje aktualizacji?

Windows 10 Home nie daje pod tym względem żadnego wyboru, aktualizacje są instalowane automatycznie. Możliwość opóźnienia aktualizacji jest w wersji Pro.

Ale ja mam wersje 10 Pro wersje 1607

W przypadku kompilacji Creators Update jest możliwość większej swobody pod tym względem po kliknięciu opcji zaawansowanych. Można opóźnić aktualizacje czy wstrzymać instalacje do 35 dni. U ciebie widocznie nie ma jeszcze wgranego tego update.

1 polubienie

Ukrywanie aktualizacji

Microsoft dostarczył narzędzie do ukrywania aktualizacji, ale ma ono jedną podstawową wadę – można ukryć aktualizację, która już została pobrana i zainstalowana. Czyli, jak coś się popsuje, to wtedy szukaj sobie, odinstaluj i ukryj aktualizację – tylko na jak długo? Microsoft udostępniając narzędzie napisał, że jest to narzędzie do „tymczasowego wyłączenia aktualizacji”.

Istnieje możliwość ustawienia w łatwy sposób systemu, tak aby informował o dostępnych aktualizacjach jeszcze przed pobraniem, dając nam możliwość zadecydowania, czy chcemy pobierać i czy chcemy instalować. Tu z pomocą przychodzą filtry lokalnych zasad grupy.

Dzięki połączeniu zmian w polisach, z narzędziem do ukrywania aktualizacji, będziemy mogli zobaczyć jakie aktualizacje są dostępne do pobrania, ukryć aktualizacje, których nie chcemy pobierać, a następnie pobrać i zainstalować tylko te aktualizacje, które nam odpowiadają.

Filtry lokalnych zasad grupy

Po krótce, lokalne zadady grupy, służą do nadzorowania ustawień komputerów i kont użytkowników, którzy pracują w danej sieci. Polisy wdraża się przede wszystkim w większych firmach, gdzie opieką nad komputerami i siecią zajmują administratorzy a nie sam użytkownik.

Zmieniamy zasady grupy odpowiedzialne za automatyczne aktualizacje.

1. Naciskamy menu Start i wpisujemy „Edytuj zasady grupy” i uruchamiamy narzędzie.

14dilYycjJE2ZN

2. Drzewo z lewej strony, rozwijamy następująco:

Konfiguracja komputera > Szablony administracyjne > Składniki systemu Windows > Usługa Windows Update

8VOeqe20InyWtS

3. Po przejściu do wskazanej lokalizacji zobaczymy z prawej strony okna filtry lokalnych zasad grupy, które możemy zmienić.

Interesuje nas przede wszystkim opcja „Konfigurowanie aktualizacji automatycznych”.

Po naciśnięciu na któryś z elementów z prawej strony powinniśmy zobaczyć opis danej polisy, jeśli się nie wyświetli, należy na dole zmienić zakładkę na „Rozszerzony

m4ptX8I676uZxY

Po podświetleniu wybranej opcji uzyskamy opis:

igNekqG72Gj4cx

4. Klikamy dwa razy, w nowym okienku zmieniamy ustawienia na opcję numer 2. Naciskamy ok i zamykamy okna.

XWHPbg8IqCfs_W

5. Teraz wymusimy aktualizację polis grupowych, w tym celu otwieramy wiersz poleceń lub PowerShell i wpisujemy polecenie gpupdate /force

DVVpdQbjR1juij

6. Teraz musimy uruchomić ponownie komputer aby zaktualizowane polisy zostały wczytane i okno ustawień będzie przedstawiało się następująco:

xTo3LfjGEGuvlP

Po wybraniu Opcje zaawansowane zobaczymy komunikat „Niektórymi ustawieniami zarządza Twoja organizacja”, oraz nie będziemy mogli zmienić sposobu instalowania aktualizacji.

7. Po uruchomieniu narzędzi Microsoft do ukrywania aktualizacji (wybieramy opcje zaawansowane i odznaczamy „napraw automatycznie”), zobaczymy wśród aktualizacji do ukrycia również te, jeszcze nie zainstalowane.

p_bSzqHKOqFXJ8

W ten sposób – trochę pokrętny – mamy możliwość wybierania aktualizacji, które chcemy instalować. W polisach grupowych jest więcej ustawień, dzięki którym możemy dostosować zarówno wygląd jak i działanie Windows 10.

1 polubienie

Nie czepiam się treści merytorycznej, ale do licha, co to są polisy??? Po polsku to się nazywa zasady grupy, a jak chcesz z angielskiego, to group policy. Polisy to można co najwyżej u ubezpieczyciela dostać :slight_smile:

2 polubienia

Dzięki za wyczerpującą odpowiedź

To jest w cytacie z innej strony, na razie mi się zablokowała edycja odpowiedzi a pewnie jutro już z automatu dla tego posta będzie zablokowana (widać mam szczęście jeszcze mogłem zedytować).


Poprawione mam nadzieje że teraz trochę lepiej i jest bez błędów składniowych itp. po zastąpieniu ‘polis grupowych’ w cytacie ‘zasadami grupy’.

Lepszym rozwiązaniem jest zaktualizowanie komputera do wersji Creators Update (posiada wbudowane opóźnianie aktualizacji). Nie polecam bawić się rejestrem, przy następnych aktualizacjach może coś nie działać.

Usługi > Windows Update > Właściwości > Zatrzymaj usługę > Zaznacz typ uruchomienia: wyłączony > OK
I działa bez wielkich kombinacji.
Jeszcze coś takiego się przydaje:

Wyłączenie usługi nic nie da, sama powróci do automatycznego startu. Przy używaniu softu tego typu można zafundować sobie problemy przy większych aktualizacjach.

Usługa nie powróciła. Przy aktualizacjach nie mam żadnego problemu.

A mi po wybraniu Opcji zaawansowanych pojawia się taki komunikat