Jak ustawić windowsowe fonty w przeglądarkach www?

Cześć.

Temat fontów poruszany już nie raz, ale piszę z konkretnym zapytaniem. Czy da się ustawić w distro linuksowych dokładnie takie same czcionki na stronach jak w Windows? Chodzi mi o to by strony www wyglądały tak jak pod systemem od MS.

 

Pakiet msttcorefonts zainstalowany - działa, ale mimo to strony nie wyglądają tak jak w Windows. Wiem, że w linuksie jakoś inaczej są renderowane czcionki, ale pomijając to taki np. Firefox na wielu stronach używa zupełnie innych niż pod Windoswem. Do tego kiedy ręcznie doinstaluję jakiś własny font (do wlasnego użytku, kopiując do /usr/share/fonts) Firefox zdaje się ją zauważać i też czasem używać (mimo, że nie zawsze bym sobie tego życzył, brak polskich znaków, itp.).

 

Oprócz wspomnianego wyżej pakietu czcionek MS zmieniłem jeszcze w Firefoxie w zakłądce “Treść” czcionkę na Times New Roman 16.

 

Co jeszcze zrobić, by strony wyglądały przynamniej w zbliżonym stopniu jak na Windowsie :?: Chcę otworzyć bloga i prowadzić go spod Ubuntu i nie wiem czy potencjalnym czytelnikom używającym Windowsa blog będzie wyświetlał się tak jak go dostosowałem korzystając z przeglądarki pod linuksem.

 

Mam nadzieję, że w miarę sprecyzowałem swój problem.

Proszę o pomoc.

http://www.webupd8.org/2013/06/better-font-rendering-in-linux-with.html

To sposób renderowania czcionek ma wpływ na to jakich fontów używa Firefox? Trzeba zmienić styl renderowania na ten z Windowsa?

Nie wiem, możliwe :wink: Możesz też spróbować zainstalować WSZYSTKIE czcionki np kopiując je z partycji Windowsa.

 

Jeśli będziesz korzystał z zewnętrznych systemów jak WordPress czy Blogspot, to i tak nie powinno być problemu (niektóre systemy z góry używają bezpiecznych fontów, przynajmniej te, które znam). Jeśli zamierzasz napisać coś własnego, również nie będzie problemu, gdyż możesz od strony CSS’a  zadeklarować używaną czcionkę.

 

Fonty mogą też delikatnie wyglądać inaczej choćby poprzez silnik renderowania czcionek po stronie systemu operacyjnego. To znaczy, że może być jeden i ten sam font a pod Linuksem z silnikiem Infinality może być znacznie ładniejszy niż pod Windows, z silnikiem ClearType (a tym bardziej będą chude i postrzępione bez wygładzania).

 

Czy możesz pokazać zrzut z różnicą tego samego www między systemami? Czy różnica jest aż tak duża? Zawsze też możesz zainstalować dodatek do Firefoxa, choćby Font Finder i sprawdzić z jego pomocą nazwę fontu  - czy ta sama jest pod Windows i Linuksem na danym WWW. Jeśli tak, to zapewne różnica w silnikach fontów między systemami.

 

PS: Od siebie dodam, że silnik ClearType z Windows wyświetla fonty najgorzej, patrząc na te z OS X czy Linuksa + Infinality. Także faktycznie - czytelnicy z innych systemów mogą widzieć różnicę na Twoim blogu - zapewne ładniejsze wyświetlanie fontów niż pod Windows… :wink:

Po kiego ma ręcznie kopiować?

 

Zainstaluj windowsowe czcionki z repozytorium.

A oprócz ttf-mscorefonts-installer zawierający min. Andale, Arial, Comic Sans MS, Courier New, Georgia, Impact, Times New Roman, Trebuchet, Verdana, Webdings instalowałeś jeszcze czcionki Tahoma i Calibri? Jakby co opis znajdziesz na mojej stronie http://ubuntu.freesoftware.cba.pl/1404.html

Bo te z repo pamiętają czasy Windy XP? A jak ma dostęp do partycji Windowsa np 7 czy 8 to jest to 5 minut roboty.

Nie warto ustawiać windowsowych czcionek w przeglądarce, gdyż sposób w jaki dystrybucje linuksa renderują czcionki jest inny niż w Windows, co może spowodować, że uzyskasz kiepski efekt. Jeśli zależy Ci jednak na bardzo ale to bardzo podobnej czcionce to zainteresuj się liberation fonts , powinny być domyślnie zainstalowane. Mają dokładnie taką samą szerokość jak czcionki Windows.

 

Ja używam domyślnych czcionek na Xubuntu i uważam, że są ładniejsze niż te od Windows.