Jak ustawić właściwie FSB dla procesora?

Jak i gdzie w biosie ustawić właściwie FSB 800 MHz dla procesora Intel® Pentium® 4 CPU 3.40GHz

socket 478 z układem HTT i płyty głównej ASRock P4i45PE , przy założeniu ,że procesor obsługuje tę płytę.

Wg specyfikacji płyta ma mieć FSB 800 .

Przy obecnych ustawieniach jest tak: FSB CLOCK: 100,9 MHz i FSB SPEED : 403,6 MHz :cry:

Przy okazji jeszcze drugie pytanie co do ustawienia w biosie :

Karta graficzna NVIDIA GeForce 7600 GS (256 MB)

Jak powinno byc ustawione w biosie AGP - na jakie wartosci ? 36/64/128/256 ? :o

to 800MHZ to jest FSB Speed. Podziel na cztery czyli FSB 200mhz. Nie słyszałem żeby ktoś miał FSB 800Mhz xD

Zatem,jeżeli dobrze rozumiem częstotliwość procesora w biosie ustawić na 200 MHz ?

Nie zmieniasz częstotliwości procesora. To FSB (Front Side Bus) ma być ustawione na 200 MHz. Mnożąc FSB przez mnożnik procesora (w twoim przypadku mnożnik wynosi prawdopodobnie x17) otrzymujesz taktowanie procesora, czyli w Twoim przypadku 200 MHz * 17 = 3400 MHz czyli 3,4 GHz.

Ustawiając FSB powyżej 200 MHz podkręcasz procesor. Dla przykładu jeżeli FSB będzie na 230 MHz, to częstotliwość procesora wzrośnie do 3,91 GHz. Oczywiście trzeba wtedy zmniejszyć taktowanie pamięci itp.

ja na P4 miałem 100mhz x 20… przy 150 x 20 nie chciał wstać…

P4 mają chyba fsb 100mhz… choć mogę się mylić…

@ klopas to zależy od modelu procesora.

Pentium 4 miały różne FSB, od 100 MHz, przez 133 do 200 MHz. Szybkość FSB zależy od modelu procesora (jądra oraz tego czy posiada HT czy nie) i tutaj przyznaję faktycznie pospieszyłem się z poprzednią odpowiedzią.

Wykaz modeli procesorów z opisanymi parametrami można znaleźć na stronie Intela oraz na Wikipedi - hasło: Modele procesorów Pentium 4.

Procesor autora tematu faktycznie może mieć FSB 100 MHz. Tak więc @ Guliwer podaj model procesora, a najlepiej zamieść screena pierwszej zakładki programu CPU-Z. Możliwe, że posiadasz stary model procesora Pentium 4, który faktycznie ma FSB 100 MHz.

Póki co nie zmieniaj FSB, pozostaw tak jak jest do czasu ustalenia modelu procesora.

A tobie @ klopas dziękuję za zwrócenie uwagi.

Pozdrawiam.

ja mam

133x23 = 3,0Ghz :stuck_out_tongue: