Jak usunąć i ponownie zainstalować system windows 7?


(piotrek1692) #1

Witam, chce zainstalować Linuxa obok Windowsa, lecz nie pozwalają mi na to partycje utworzone przez producenta, wrzucę zdjęcie z GParted http://imageshack.us/photo/my-images/690/29754993.png/, czy jest taka możliwość, żeby odinstalować i zainstalować ponownie Windowsa, w taki sposób, żeby nie było 4 partycji podstawowych, lecz 3 i jedna logiczna z podziałem dla Linuxa, i żeby program OneKey Recowey działał bez problemu jeśli będzie potrzeby oraz żeby wszystko było ok z partycja, na której jest kopia Windowsa.

Mam Lenowo G570 dysk 750 GB

Mam jeszcze pytanie, ponieważ po wciśnięciu przycisku przywracania systemu otwiera mi się menu z przykładowymi opcjami to czy po formacie dysku nadal będzie to menu? Później postaram się wrzucić zdjęcie o co chodzi.

-- Dodane 20.04.2012 (Pt) 0:24 --

To jest to o czym mówię

Nie chce żeby to menu mi gdzieś zniknęło po ewentualnym formacie dysku, tak na wszelki wypadek wolę je zostawić


(rumot59) #2

Po co chcesz usuwać w-7, zrób miejsca na partycji i tam zainstaluj linuxa


(piotrek1692) #3

Tyle, że właśnie jak zrobię miejsce to nie zmienię tego co zrobiłem na dysk logiczny, GParted pokazuje ze nie mogę zrobić więcej niż 4 partycje, link z właśnie GParted dobrze to pokazuje, przy próbie dodania partycji pokazuje takie coś "It is not possible to create more than 4 primary partitions’’ i pod spodem “If you want more partitions you should first create an extended partition. Such a partition can contain other partitions. Because an extended partition is also a primary partition it might be necessary to remove a primary partition first.”


(rumot59) #4

W systemie windows można utworzyć maksymalnie cztery partycje podstawowe, z czego jedna może być partycją rozszerzoną z wieloma partycjami logicznymi. Ja nie każe tworzyć ci partycji tylko masz zrobić wolne miejsce na przykład na partycji C rozumiesz wolny , czysty obszar na dysku i tam zainstal. linuxa.

Dodane 20.04.2012 (Pt) 8:48

Jeżeli nie wiesz jak to zrobić to napisz.

Dodane 20.04.2012 (Pt) 8:52

Takie operacje nie wymagają dodatkowych programów typu GParted.


(piotrek1692) #5

Właśnie o to mi chodziło, próbowałem zmniejszyć partycje i zrobić nową lecz się nie dało, prosił bym właśnie o pomoc z twojej strony z tym, jak to zrobić, próbowałem stworzyć partycję rozszerzoną z obszaru, o który pomniejszyłem,i wtedy nie było by już problemu, lecz nie wiem ja o zrobić.


(rumot59) #6

po pierwsze jakiego linuxa chcesz instalować

Dodane 20.04.2012 (Pt) 9:07

Wiesz jak wejść w menu zarządzanie dyskami

Dodane 20.04.2012 (Pt) 9:26

Po wejściu w zarządzanie komputerem dalej zarządzanie dyskami w oknie masz pokazany graficzny obraz dysku podzielonego na partycje. Wybiesz partycje na kturej chcesz zainstalować linuxa , partycje tą musisz zmniejszyć o taki obszar który będziesz potrzebował dla linuxa np.50gb, na tym wolnym obszarze nie tworzysz żadnej partycji zostawiasz czystą przestszeń dyskową, podczas inst. linuxsa wybierasz opcję zainstaluj na pieryszym wolnym obszarze dysku. I masz linuxa obok windowsa.Powodzenia


(piotrek1692) #7

Ubuntu 11.10 ,czy to nie będzie wymagało formatowania dysku?, ponieważ partycja z Windowsem nie jest pierwsza partycja lecz drugą, a 2 kolejne dwie są za tą z Windowsem, czy na tym obszarze, który mi zostanie będzie możliwość utworzenia partycji swap i home?


(rumot59) #8

Wyżej masz opis jak postąpić a jeżeli nie będziesz dawał rady to tutaj masz film jak postępować ok: http://komputery.spryciarze.pl/zobacz/j … k-windowsa

Dodane 20.04.2012 (Pt) 10:16

Partycje : swap-wymiany, home-domowa, i systemową tworzysz sam podczas inst. linuxa , uwaga partycję swap nie rób większej niż 900 mb


(piotrek1692) #9

czemu nie więkcejniz 900 MB? mam 4 GB ram i chce ustawić ponad 4 GB swap

Dodane 20.04.2012 (Pt) 15:38

mam problem, nie wiem jak ustawic punkt montowania, dodaje zdjecie http://imageshack.us/photo/my-images/7/20042012016.jpg/, ktory wybrac i jak ustawic wielkosc dla swap home i systemu


(rumot59) #10

Witam ! Obowiązki zawodowe przepraszam!..

1.W Linuksie można wyróżnić zasadniczo dwa rodzaje partycji: użytkowe i systemowe. Pod pojęciem użytkowe rozumiemy partycje, które można wykorzystać do przechowywania danych. Mówiąc systemowe mamy na myśli takie, z których korzysta tylko i wyłącznie system. Przykładem takiej partycji jest partycja SWAP. Jest to partycja, która jest używana jako zapasowa pamięć. Spełnia tę samą rolę co plik wymiany w systemie Windows.Wielkość partycji SWAP jest uzależniona od ilości pamięci operacyjnej zainstalowanej w danym komputerze.Więcej niż 512MB, zalecana wielkość SWAP 512 mb w praktyce około 900 mb.

2.Podczas inst. w kolejności (50 GB na Linuxa)

a- monyujesz pliki swap 900 MB

b- punkt montowania ( po otwotrzeniu zakładki klikasz na ukośnik /) 8 GB

C- home 40GB

Nie polecam Ubuntu jezeli nie miałeś do tej pory doczynienia z linuxem , zainstaluj Minta jest bardziej w opsłudze bliżej windowsa.


(piotrek1692) #11

z Ubuntu korzystam do dłuższego czasu na komputerze stacjonarnym, lecz tam instalowałem go na czystym dysku

Dodane 21.04.2012 (So) 2:54

nie pomogło mi niestety to w niczym, po instalacji i pierwszym uruchomieniu linuxa wszystko szlo dobrze…do czasu próby przejścia na Windows… pokazał się jakiś błąd gruba… białe napisy na czarnym tle coś typu " GRUB> "i dalej miejsce na jakąś komendę jeśli się nie mylę…i po tym nic już z komputerem nie mogłem zrobić… żaden system mi nie działał, musiałem przywrócić Windowsa, poza tym po uruchomieniu linuxa chłodzenie było tak głośne ze porównać można by je z suszarka do włosów, nie działała karta graficzna, nawet instalacja sterowników nie pomogła