Jak usunąć Mandrivę?

Postanowiłem sobie openSUSE’a 11.3 zainstalować jako czwarty system. Mam Mandrivę 2009 Free i się nie chce uruchomić dlatego postanowiłem ją usunąć, ale nie wiem jak się do tego zabrać. Mandriva zawala mi miejsce na dysku 2 partycjami. Ja mam 2 Linuksy i jednego Windowsa. Na obu systemach jest ext3 i swap. Jak usunąć Mandrivę z dysku tak żeby nie usunąć Debiana?

Moje systemy operacyjne:

Mandriva Linux 2009 Free

Microsoft Windows XP Home Edition

Debian GNU/Linux 5.0.7 Lenny

Instaluj OpenSUSE na partycjach Mandrivy, formatując je jednocześnie z poziomu instalatora.

Jeśli chcesz używać dotychczasowego GRUBA - w instalacji OpenSuse nie każ go instalować.

Z poziomu tej dystrybucji, do której “należy” Grub zrobisz grub-update (doda wpis OpenSuse) i wszystko.

Instalator openSUSE nie pozwala mi niczego modyfikować, tworzyć, usuwać itp. Nie utworzył żadnej propozycji nt. partycji. Nie da się z poziomu Instalatora Windows lub Instalatora Mandrivy usunąć partycję Mandrivy? Dodam że wtedy próbowałem zainstalować z sieciowej instalacji openSUSE.

Użyj w takim razie jakiegokolwiek live-cd - może być też live-cd Mandrivy. Wcześniej podałem najprostszy sposób. Jeśli to nie działa użyj live-cd - uruchom program do zarządzania partycjami dysku (nie pamiętam jaki domyślny jest w Mandrivie) - sformatuj dwie partycje Mandrivy na ext4 / swap i wskaż je instalatorowi OpenSuse.

Jeśli nie masz innego live-cd, pobierz np. GParted live-cd:

http://gparted.sourceforge.net/download.php

Jak mam rozpoznać które partycje należą do Mandrivy a które do Debiana?

Zaloguj się do systemu Mandriva. Pokaż wynik polecenia:

blkid

oraz pokaż zawartość pliku:

/etc/fstab

Wstaw jeszcze zawartość pliku:

/boot/grub/menu.lst

Nie jestem pewien, z którego Gruba korzysta teraz Mandriva. Jeśli z Gruba 0.97 plik menu.lst istnieje i wiele powie.

Czyli mam uruchomić Mandrivę, potem terminal, to wszystko wpisać i tutaj pokazać, tak?

Tak.

Mandriva mi się nie chce uruchomić w ogóle! Usunąłem partycję D: żeby zyskać miejsce dla openSUSE ale usunięcie tej partycji Windows (NTFS) spowodowało błąd GRUB-a. Zainstalowałem od nowa Mandrivę i w GRUB-ie mi się pojawił dodatkowy system: Mandriva Linux (Official). Żadną Mandrivę z listy nie da się uruchomić. Zauważyłem że podczas wczytywania GRUB-a pojawia się napis: “GRUB loading, stage 1.5”. Czy “stage” to wersja GRUB-a czy jak?

Uruchom w takim razie live-cd Mandrivy. Wklej tutaj wynik:

grub -v

Potem:

blkid

Podaj też wynik polecenia (z prawami roota):

fdisk -l

Następnie zamontuj partycję, na której instalowałeś Mandrivę (systemową - " / ") - z prawami roota:

mount /dev/sdaX /mnt

Gdzie X to numer partycji systemowej Mandrivy.

Jeśli Grub jest w wersji 0.97 (Grub 1) wejdź do katalogu /mnt

Odszukaj plik /boot/grub/menu.lst i pokaż jego zawartość.

stage 1.5 nic nie znaczy?

Ten błąd znaczy tyle:

http://forum.pclab.pl/topic/289622-GRUB … 17-Ubuntu/

Wyniki poleceń o które prosiłem, mogą pomóc to wyeliminować.

GRUB jest skonfigurowany pod Mandrivę: ustawiło domyślny system jako Mandriva, wygląd Mandriva itp. Jakbym usunął Mandrivę to by to nie uszkodziło GRUB-a? Nie mógłbym tego jakoś z poziomu Debiana lub Windows usunąć?

Z poziomu Debiana możesz jak najbardziej usunąć Mandrivę - tylko musisz wiedzieć którą partycję usunąć. Uruchom Gparted i usuń ją. Potem instaluj OpenSuse.

Ale czy usunięcie Mandrivy by nie uszkodziło GRUB-a?

Grub zawsze jest instalowany w pierwszym sektorze dysku twardego. Usuniesz partycję Mandrivy - Grub będzie, ale nie znajdzie Mandrivy jako systemu i tyle.

Jeśli już wiesz na pewno, która to partycja Mandrivy - instaluj OpenSuse - wskaż partycję Mandrivy do zamontowania głównego systemu plików - na końcu nie każ instalować Gruba Susłowi. Do Gruba dodasz jego wpis i wszystko. Pisałem o tym zaraz na początku tego tematu …

jestem początkujący w Linuksie więc ja za bardzo nie wiem, mam 10 partycji linuksowych, i nie wiem które są Mandrivy. Moje rozmiary partycji to:

2 dyski po 7,80 GB

17,5 GB

3,89 GB

8,67 GB

3,43 GB

658 MB

274 MB

Instalując Mandrivę jako trzeci system to zmniejszyłem rozmiary kilku partycji i usunąłem D:, oraz wybrałem Rozmieść wszystko automatycznie.

Uruchom Debiana - uruchom GParted i pokaż screenshot.

Podaj wynik:

fdisk -l

Podaj wynik:

blkid

Podaj wynik (z uruchomionego) Debiana:

/boot/grub/menu.lst

Inaczej do niczego nie dojdziemy.

Zawsze używaj opcji “ręczne partycjonowanie dysku”.

I jeszcze nieskromne pytanie na koniec: Windows XP uruchamia się normalnie?

Yast -> Program rozruchowy -> Zakładka instalacja programu rozruchowego . Tam zainstaluj program rozruchowy na dysku rozruchowym, a nie partycji rozszerzonej.

(Przyjmuję, że masz jeden dysk)

Następnie sformatuj z poziomu Yast-a partycję z Mandrivą.

Zrzut ekranu: gallery/image_page.php?album_id=20&image_id=3604

Tak, Windows XP się normalnie uruchamia.

EDIT: Już usunąłem Mandrivę (poprzez usunięcie wszystkich partycji linuksowych za pomocą Instalatora Windows XP).

Ale mam jeszcze jedno pytanie: openSUSE zwykle tak proponuje że powoduje to usunięcie wszystkich partycji i wykorzystanie całego dysku. Mam jedną partycję Windows (NTFS) o rozmiarze 24,4 GB z 80 GB (reszta to wolna przestrzeń). Jak zainstalować openSUSE w taki sposób żeby był obok Windowsa? (z GRUB-em)