Jak usunąć otwarty sterownik nouveau (mint 12 lxde)?

Jak usunąć bezpiecznie otwarty sterownik? Chciałbym zainstalować zamknięte sterowniki. Karta FX 5200 128bit/128mb.

Nie ma potrzeby usuwania otwartych sterowników, zamknięte będą normalnie działać po instalacji.

Otwórz terminal i wpisz:

sudo add-apt-repository ppa:ubuntu-x-swat/x-updates

sudo apt-get update

sudo apt-get install nvidia-current

Następnie restart systemu.

Pierwsza komenda dodaje nowe repozytorium (z zawsze aktualnymi sterownikami), druga odświeża listę pakietów, trzecia instaluje sterownik :slight_smile:

blokowanie sterownika - http://dug.net.pl/tekst/142#nouveau

a jesli masz artefakty na monitorze i generalnie niewiele się da wtedy zrobić - dopisz do opcji uruchamiania w grubie “nomodeset”

nie muszę kasować otwartych jak chce zainstalowac zamkniete? Nie ma to wpływu na wydajność karty?

Podejrzewam, że instalacja zamkniętych sterowników automatycznie blokuje nouveau. Przynajmniej na openSUSE tak jest.

a czy mogę usunąć nouveau jak już zainstalowałem zamknięte sterowniki?

Dodane 17.05.2012 (Cz) 13:37

I mam jeszcze jeden problem sterowniki zamknięte nie poprawnie ustalają częstotliwość odświeżania maks jest 50hz ustawione a mój monitor wyciągnie 75hz ze sterownikami otwartymi nie było z tym, problemu

Możesz, ale po co? Lepiej zostaw na wszelki wypadek. W żaden sposób nie wpłynie to na wydajność (bo są po prostu wyłączone).

Odpal nvidia-settings jako root (admin) poprzez terminal:

gksu nvidia-settings

Ustaw odpowiednią częstotliwość i zapisz xorg.conf (dział X Display --> “Save to Xorg configuration file”).

nie wiem jak sie to ustawia. Moze mi to Pan wyjasnic?

Otwieramy terminal i wpisujemy:

gksu nvidia-settings

Linux zapyta o hasło i pojawi nam się okno takie jak poniżej:

http://ubuntuone.com/4utaxcK3qi8TDSmLDECpK7

Klikamy “X Server Display Configuration” i wybieramy po prawej na dole odpowiednią częstotliwość. Poniżej znajdzie Pan przycisk “Save X configuration file”.

Zapisujemy i powinno śmigać :slight_smile:

nie umiem tego ustawić wyskakuje takie coś

Unable to load X Server Display Configuration page:

Failed to query NoScanout for screen 0.

Dodane 17.05.2012 (Cz) 22:50

Może musze w xorgu cos zmienic aby mi wyswietlalo dobrze?

Jaki masz monitor?

Podaj wynik

cat /proc/pci | grep VGA || lspci | grep VGA | colrm 1 4 ; cat /proc/cpuinfo | egrep "model name|MHz" ; xdpyinfo | egrep "version:|dimensions|depth of" ; glxinfo | egrep -A2 "direct rendering|OpenGL vendor" ; uname -sr; vblank_mode=0

xrandr

2 dni komputer chodzil jak nalezyod wczoraj zaczely sie bardzo duze problemy system nie chcial wstac przypuszczam ze jest to wina xorg.conf. Bardzo sie zdenerwowalem . Wiecie jak to naprwic?

W ogóle się włączał? Jak nie wstaje tylko tryb graficzny spróbuj wykonać:

  1. Logowanie się do konsoli alt + ctrl + f1 i logujesz się na swojego użytkownika.

sudo rm /etc/X11/xorg.conf

sudo /etc/init.d/*dm stop
sudo X -configure

sudo cp /root/xorg.conf.new /etc/X11/xorg.conf
sudo reboot

usunąłem sterowniki 96 i zostałem przy otwartych na razie wszystko działa jak należy :smiley: