Jak usunąć partycję odzyskiwania

Chciałem utworzyć nową partycję, ale okazuje się, że mam na dysku już 4 partycje podstawowe i tablica MBR nie pozwala na więcej. Te partycje to:

  • System
  • Zastrzeżona przez system
  • Odzyskiwania
  • Nowa
    Chciałem usunąć partycję odzyskiwania (940 MB), która jest pusta, ale nie ma ona opcji usunięcia (po pp nie pokazuje się menu). Jak tą partycję można usunąć ? Jeśli można…

Skoro system blokuje jej usunięcie to znaczy, że jej wymaga lub będzie wymagać.
Musiałbyś mieć 3 podstawowe + 1 rozszerzoną, a w niej partycję logiczną, aby obejść limit MBR.

Czemu używasz MBR, a nie GPT, gdzie takie limity nie istnieją? Masz tak starą płytę, że nie ma UEFI? Jeżeli nie to zrób konwersję do GPT i problem z głowy.

Przyjacielu ja mam UEFI i nie używam GPT tylko MBR no chyba że masz dyski 4GB to można przesiadkę robić,a w innym przypadku?

Spróbuj programu Aomei Ja robiłem inaczej czyli wrzucasz płytę instalacyjną usuwasz wszystko robisz partycję podstawową resztę zostawiasz jak odpalisz system w opcjach zarządzaj dyskami kończysz dzieło dzieląc dysk na tyle ile ci potrzeba.

To jest do zrobienia, nie pamiętam dokładnie ale livem z Linuxa

Jasne że linux poradzi sobie z usunięciem tej partycji , ale nie w tym jest problem.

Przy instalacji Windows po prostu zrobiłeś błąd powierzając partycjonowanie automatowi.
Trzeba było zrobić partycję podstawową na system i utworzyć ręcznie rozszerzoną, a w niej logiczne i wtedy limit 4 partycji Cię nie obowiązuje.
Możesz spróbować spod live zrobić kopię zapasową partycji odzyskiwania, usunąć ją, utworzyć partycję rozszerzoną na całą pozostałą część dysku i przywrócić do niej partycję odzyskiwania i utworzyć dodatkową logiczną. Nie wiem, czy to przejdzie, bo kombinujesz niepotrzebnie.
Zrób konwersję do GPT spod menadżera dysków Windows i “no sky limit”.

To jest laptop Lenowo T430s. Konwersja na GTP wymaga chyba usunięcia systemu? Zdaję sobie sprawę, że można usunąć wszystko z dysku i zainstalować na nowo. Ale chciałbym tego uniknąć. Na tym laptopie był Win7 i zmieniłem go na 10. Okazuje się jednak, że potrzebuję 7. bo niektóre moje urządzenia nie mają sterowników na 10. Tak więc chciałem mieć:

  • partycję systemową z Win 10
  • partycję z Win 7
  • partycje na dane
    Razem z zastrzeżoną dla systemu byłoby 4. Ta partycja odzyskiwania jest chyba pozostałością z 7 (tak słyszałem). Zresztą jest taka mała, że żadna kopia systemu się na niej nie zmieści. Dlatego chciałem ją wywalić.
    Wyczytałem też, że taką partycję w 10 można usunąć z poziomu administratora. Ale nie bardzo wiem jak…
    Chciałem zrobić zrzut z ekranu zarządzania dyskami, ale nie wiem dlaczego nie działa wykonanie zrzutu (w innych aplikacja działa…)

Konwersja do GPT nie wymaga usunięcia systemu. Windows 10 robi to w locie.
Nie możliwa jest za to konwersja w drugą stronę czyli z GPT na MBR narzędziem od Windowsa.

Będę Ci wdzięczny do grobowej deski (i jeszcze jeden dzień :innocent: ), jak napiszesz krok po kroku… :sleepy:

Z poziomu zarządzania dyskami nie mogę przeprowadzić konwersji, bo ta opcja w menu jest nieaktywna. Wydaje mi się, że konwersję z tego poziomu można przeprowadzić jedynie wtedy, kiedy na dysku jest jedna partycja. A ja mam 3 i 2 są nieusuwalne… Jakaś rada?

Jest na szaro, bo robisz to w stosunku do partycji, a nie dysku pewnie.
Alternatywnie możesz:
MiniTool Partition Wizard Free: https://www.partitionwizard.com/download-free-from-cnet.html?p=pw&e=pw-free&r=download
Zrobi konwersję z MBR do GPT bez problemu. Zaznaczasz dysk. PPM > MBR to GPT i Apply. Pamiętaj tylko, żeby w UEFI był włączony UEFI boot, bo w przeciwnym wypadku system taki nie wystartuje po konwersji.

http://docplayer.pl/2272892-Acronis-disk-director-11-home-podrecznik-uzytkownika.html
“Acronis Disk Director” ten program Ci pomoże.