Jak usunąć partycję z Vistą?

Witam. Przeszedłem na Windows 7 i chciałbym usunąć partycję z Vistą. Kiedy klikam Formatuj i chcę ją sformatować to wyskakuje komunikat: “Windows nie był w stanie dokończyć formatowania”. Jak usunąć partycję z Vistą?

PS: Dodam że próbowałem użyć Acronis Disk Director Home ale chyba z tego programu zrobili wersję demo i nie da się usunąć partycji…

Spróbuj GParted. Ściągasz, wypalasz ISO/zgrywasz na pena, bootujesz i kombinujesz ;>

Ja też polecam GParted. Sam go używam i program naprawdę znakomity.

Gdybyś jednak chciał to wykonać bez instalacji jakichkolwiek programów to jest na to sposób. Otwórz “Narzędzia administracyjne / Zarządzanie komputerem / Zarządzanie dyskami”. Następnie PKM na daną partycję i dajesz usuń wolumin. Potem tylko przypisz wolne miejsce po skasowanej części którejś z istniejących partycji.

Aby uruchomić narzędzia administracyjne wpisz narzędzia administracyjne w polu uruchom w menu start.

Wyskakuje komunikat:

“System Windows nie może usunąć aktywnej partycji systemowej na tym dysku”

W takim razie nie usuniesz tej partycji z poziomu Windowsa. Musisz to wykonać tuż po uruchomieniu komputera i tutaj najlepiej posłuż się GParted.

Ewentualnie zainicjuj jeszcze raz instalacje Windowsa 7, a gdy dojdziesz do momentu wyboru dysku, to posłuż się opcją formatowania w stosunku do tej partycji z Vistą, a następnie anuluj całą instalację Windows 7.

Hej,

Pamiętaj tylko o jednym. Jeśli sformatujesz tą partycję - a według komunikatu jest ona partycją z flagą boot - system Windows 7 nie uruchomi się. Oczywiście da się to naprawić przy pomocy płytki z Windows’em i opcji naprawy. :slight_smile:

Pozdrawiam,

Dimatheus

A da się bezpiecznie zmienić flagę boot na partycję z Windows 7? I czy wtedy normalnie się uruchomi?

Hej,

Tak, na przykład przy pomocy oprogramowania Live CD w stylu GParted.

Jeśli sformatujesz partycję, na której była poprzednio Vista, to niestety nie. Bo usuwając system, usuniesz też program odpowiedzialny za ładowanie systemu operacyjnego.

Pozdrawiam,

Dimatheus

Instalowałem Windows 7 obok Visty (na oddzielnych partycjach). Potem usunąłem Vistę z bootloadera. Więc chyba bootloader powinien być zastąpiony tym z Windows 7, prawda?

Hej,

Tak, usunąłeś pozycję z bootloader’a, ale sam bootloader został i raczej na pewno znajduje się na pierwszej z partycji, tej oznaczonej jako boot.

Praktycznie to niemal ten sam bootloader. Aczkolwiek nie chodzi tu o samą jego wersję, lecz fizyczne położenie na danej partycji.

Pozdrawiam,

Dimatheus

Ja już nie rozumiem…

To nie można usunąć partycji z Vistą?

Hej,

Czego nie rozumiesz?

Można, tylko że po tym zabiegu potrzebne będzie dodatkowe działanie, które przywróci na sformatowaną partycję program ładujący system operacyjny. Ewentualnie, jeśli bardzo nie chcesz, by na sformatowanej partycji były jakieś systemowe pliki, możesz zmienić flagę boot i przypisać ją do partycji, na której znajduje się Windows 7. Zrobisz to przy pomocy programu GParted (linka podałem w jednym z poprzednich postów). Ale mimo to trzeba będzie po formacie partycji naprawić startowanie sytemu.

Pozdrawiam,

Dimatheus