Jak usunąć śmieci po antywirusach?

Witam.

Przeglądałem wczoraj procesy/usługi itp które mój windows na starcie uruchamia i zobaczyłem ze zgrozą że kilka antywirusów/antyspywarów mimo odinstalowania ciągle uruchamiają swoje pozostałości. Dotyczy to zwłaszcza avast’a i spybota.

Powyłączałem to wszystko ale mam pytanie czym usuwać oprogramowanie by tego typu śmieci nie zostawały?

Jak usunąć te składniki na stałe z dysku? Gdzie one są przechowywane? Rozumiem że to gdzieś w katalogu windows/system32?

Te pozostałości były uruchamiane jako sterowniki czy coś takiego.

usuń foldery antywirusów i przeczyść wszystko tym http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=2& … r+2.11.636

tym programem http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=2& … aller+1.50

Możesz odinstalować programem Revo Uninstaller (tryb rozszerzony z możliwością usunięcia wpisów z rejestru)

lub Total Uninstall (trial).

Ręcznie:

Start->Uruchom->Regedit->Edycja->Znajdź->Znajdź następny.

Odnośnie avasta http://www.avast.com/eng/avast-uninstall-utility.html

Można jeszcze w oknie Edytora Rejestru wcisnąć klawisze Ctrl+F, wpisać nazwę programu i Znajdź następny. Ja znalazłam takie klucze donosnie Avasta:

Zaraz, zaraz - przecierz pisałem że to usunąłem. Pytałem jak odinstalować by FIZYCZNIE nie zostawały śmieci.

Rejestr dość łatwo edytować ale jak poznać który sterownik jest od antywirusa? Tylko dobry uninstaller może to zrobić. Nie mam szczegółowej dokumentacji programów na biurku.

CCleaner mam ale nie wiedziałem że usuwa pozostałości po antywirusach - muszę sprawdzić.

Chętnie sprawdzę tego Revo Uninstaller’a.

Olcia chyba nie zrozumieliśmy się. Mnie chodzi o to co widać w System - Menadżer urządzeń.

Jeżeli dobrze poszukasz znajdziesz tam różne “sterowniki” których wg mnie system nie powinien już posiadać.

Niektóre są aktywne nawet po ręcznym czyszczeniu rejestru.

Przy okazji zainteresowało mnie że nawet po wyłączeniu np. Firewall’a niektóre jego komponenty nadal działają i np. przeszkadzają w uruchomieniu konkretnego programu.

Być może to niechlujność programistów a nie celowe działanie ale mnie to się brzydko kojarzy i chciałbym móc usuwać TAKIE pozostałości.

Dlatego pytałem jak / czym to zrobić.

Jakie sterowniki?

Raczej chodzi Ci o pozostałości po programach.

Jak ręcznie usuwałeś, to prawdopodobnie słabo wyszukiwałeś, że coś jeszcze zostało.

Każdy program pozostawia ślady po sobie, które powinno się usuwać.

Za każdym razem po odinstalowaniu każdego programu musisz czyścić rejestr.

I używaj do tego programu co zaproponował julek94.

Ja polecam programik Your Uninstaller 2008.Korzystam z niego i jest super bo usuwa nawet śmieci w rejestrze.

Chillout:

1.Miałrem antywirusa avast.

  1. odinstalowałem go i skasowałem katalog

  2. zobaczyłem że pomimo tego ciągle ma aktywne usługi

  3. wyłączyłem je przez services.msc i msconfig

  4. przypadkowo przeglądając menedżer urządzeń zobaczyłem że w zakładce

URZĄDZENIA SYSTEMOWE

Ciągle widać AKTYWNY sterownik z avast w nazwie.

[Dodam tu że jako aktywny działał też składnik z ATItool w nazwie. ostatnim razem miałem go zainstalowanego rok temu.

Potem używałem Geforce’a więc nie dość że odinstalowałem te sterowniki i programy to jeszcze przeczyściłem DriveCleanerem ale jak widać i tak coś zostało!]

Wyłączyłem go ale zrodziło się we mnie pytanie jak ODINSTALOWAĆ tego typu programy żeby takie rzeczy też zniknęły z dysku?

Po raz kolejny.

Prawidłowe odinstalowanie każdego programu:

Odinstalowujemy program Panel Sterowania Dodaj/Usuń

Restart komputera

Usuwamy katalogi powiązane z danym programem - można tutaj użyć opcji Menu Start->Wyszukaj katalogi.

Czyścimy rejestr programem _ Ccleaner _ dostępnym tutaj. - Opcja Rejestr i czyścimy wszystko.

Możemy ręcznie przeszukać rejestr czy wszystko zostało usunięte - Menu Start ->Uruchom ->Regedit -> Edycja -> Znajdź -> Znajdź następny.

W większości programów zabezpieczających istnieją narzędzia usuwające resztki po aplikacji i trzeba się udać na stronę producenta.

I to na tyle.

utrivv , pochwal się screenem z Menedżera urządzeń, bo coś nie chce mi się wierzyć, że takie coś jest (przynajmniej u mnie nie ma)

Dobrze Olcia ale to dopiero jak będę w domu.

Z góry uprzedzam że tam będzie więcej tego typu śmieci.

Przygotujemy się na to :slight_smile: chociaż naprawdę nie wiem, skąd sie to wzięło…

Już jestem, oto link:

http://www.wrzuta.pl/obraz/hIZyZpug1q/

Ale częściowo miałeś racje.

W menedżerze urządzeń trzeba najpierw zaznaczyć pokaż ukryte urządzenia a potem otworzyć drzewko Sterowniki niezgodne z Plug and Play.

Przy każdym wpisie można we właściwościach sprawdzić czy jest włączony czy nie.

Czemu to ustrojstwo dalej tam siedzi?

utrivv , dziękuję za screena, ale chwila moment… czy to drzewko

jest jako osobne, czy jest w tym:

URZĄDZENIA SYSTEMOWE

??

Nie bardzo rozumiem. Wcześniej twierdziłeś, że odinstalowałeś Avasta, ale coś tam zostało, no a teraz widzę na zrzucie, że Avast jest uruchomiony - są ikony na pasku.

Bo zainstalowałem go drugi raz myśląc że może jak go teraz odinstaluję to już na amen. (podano tu wcześniej jakich programów użyć)

Wiesz jak trudno pozbyć się śmieci gdy programu już nie ma?

Być może problem polega na tym że avasta wcześniej dwa razy instalowałem?

Pierwszy raz działał rezydentalnie. Drugi (i teraz także) zainstalowałem go tylko w zwykłym trybie żeby mi nie zaśmiecał autostartu.

W tej chwili mam go zainstalowanego i nawet odpaliłem żeby sprawdzić czy ten proces się uaktywni.

Okazało się że nie - dalej był nieaktywny (wcześniej pisałem że w menedżerze ustawiłem go na wyłączonego)

Czy to możliwe że to coś tylko podszywa się pod avasta?

Olcia - tak to wygląda (ten screen jest z pracy ale to nie ważne bo drzewko wygląda tak samo)

http://www.wrzuta.pl/obraz/qK9qNWUiA3/menedzer1

utrivv , czyli wcześniej nie miałeś racji pisząc, że Avast znajduje się w drzewku Urządzenia systemowe.

wiem, ale zawsze trzeba próbować.

Owszem i nawet pisałem ci o tym wcześniej: