Jak usunąć system z jednego dysku

Witam. Ostatnio zakupiłem dysk ssd i zainstalowałem na nim od nowa system i potrzebne programy . Ale w komputerze mam też dysk hdd i na nim też mam system i chciał bym zrobić tak że z hdd usunąć sam system bez utraty danych. Jest taka możliwość jeśli tak to jak to zrobić ?

Stwórz osobną partycję i skopiuj tam dane, po czym usuń partycję systemową C.

Ściślej, byłą partycję systemową i to niekoniecznie “C”! Teraz może ona mieć zupełnie inną literę.

1 polubienie

Co z miejscem z partycji C na HDD?? Dołozy do pozostałej/pozostałych partycji na HDD??

Zawszę partycję można zwiększyć za pomocą np. Gparted live.

Dobrze by było, gdybyś tu pokazał obrazek okna systemowego Zarządzania dyskami.

To nie jest obrazek Zarządzania dyskami, ale można się jakoś zorientować.
Zapewne “starym” systemem był Windows 7? W takim razie potrzebne Ci dane musisz skopiować z dysku D na dysk G. Potem można usunąć całkowicie (właśnie w Zarządzaniu dyskami) partycję “Zastrzeżone przez system” (F). Z partycji “Zastrzeżone przez system” (E) usunąć literę, a na końcu usunąć partycję “Dysk lokalny” (D).
Ale uwaga! Jeśli zainstalowałeś system na dysku SSD przy podłączonym do płyty głównej dysku HDD (a wygląda, że tak było), to ta operacja może się nie udać!

Radzę w tej sytuacji od nowa zainstalować system na dysku SSD przy odłączonym na czas instalacji dysku HDD. Będzie to najlepsze rozwiązanie.
Ponadto, podczas instalowania “na czysto” systemu na dysku SSD, już w instalatorze najpierw usuń wszelkie partycje, a następnie utwórz nową, jedną i na niej zainstaluj system. W instalatorze będzie to partycja druga z góry (czyli “Dysk0, partycja2”), i kontynuuj instalację. Dopiero po zainstalowaniu i wstępnym skonfigurowaniu systemu podłącz z powrotem dysk HDD. Po tym możesz na dysku HDD robić co chcesz, łącznie z przepartycjonowaniem.