Jak usunąć win 7 ?

(taurus) #1

Do mojego komputera dokupiłem SSD. Po intensywnej walce z win 7 (wbrew temu co pisze wujek google instalacja wcale nie jest taka prosta :frowning: ) udało mi się na nim zainstalować windowsa. Obecnie sytuacja przy uruchamianiu jest taka, że mogę wybierać 2 windowsy (na starym HDD i nowym SSD). Nie potrafię zdeinstalować windy na HDD bo przy próbie deinstalacji lub formatowania HDD pojawia się info o plikach systemowych. Czy jest jakiś nieskomplikowany sposób (bez zaawansowanego grzebania w BIOSie) na wywalenie win 7 z jednego z dysków? (tzn oczywście z HDD). Mam win7 home edition.
Jeszcze jedna prośba - ponieważ z trudem odróżniam macierz (dyskową) od macierzyństwa :wink: BARDZO proszę w miarę możliwości o maksymalne ograniczenie informatycznego slangu

(bachus) #2

Najprościej to by Ci było na tym etapie odłączyć na czas instalcji stary dysk (zwany dalej HDD) i jeszcze raz na czysto (po sformatowaniu) na SSD ‘postawić’ Windows 7. Jak tak jednak nie chcesz robić, to może całość być bardziej skomplikowana.

(Leszek2204) #3

nie formowanie dysku tylko trzeba usunąć partycję

(taurus) #4

To jest oczywiście do zrobienia, ale czy wtedy BIOS płyty głównej “zapomni” o windowsie na HDD? No i jak sformatować HDD po jego ponownym podłączeniu jeśli teraz się nie da nawet jeśli uruchamiam system z SSD?

(taurus) #5

HDD nie mam podzielonego na partycje. Jeśli usunę partycję z HDD (a nie wiem czy sie uda, w win próba formatowania kończy się informacją o plikach systemowych więc zapewne z partycją będzie podobnie) i stworzę ją na nowo (jak onegdaj przy instalacji XP-ka) to czy BIOS pł głównej “zapomni” o jej wcześniejszym istnieniu?

(bachus) #6
  • wyłączasz komputer,
  • odłączasz stary dysk (HDD) - np. wyciągasz wtyczkę zasilania
  • podłączasz SSD
  • uruchamiasz komputer z nośnika z Windows 7 (pendrive / DVD),
  • jak instalator ‘zobaczy’ SSD, to usuwasz wszystkie partycje i dopiero wtedy rozpoczynasz instalację,
  • po instalcji wyciągasz nośnik (pendrive / DVD), sprawdzasz czy się uruchamia,
  • wyłączasz, podłączasz HDD,
  • włączasz komputer i patrzysz, czy się uruchomił z odpowiedniego dysku,
  • jak nie, to możesz próbować zamienić miejscami kabelki SATA (sygnałowe), lub w BIOS ustawić “kolejność bootowania” (z którego nośnika ma się uruchamiać),
  • robisz porządek na HDD.