Jak usunąć win 7 ?

Do mojego komputera dokupiłem SSD. Po intensywnej walce z win 7 (wbrew temu co pisze wujek google instalacja wcale nie jest taka prosta :frowning: ) udało mi się na nim zainstalować windowsa. Obecnie sytuacja przy uruchamianiu jest taka, że mogę wybierać 2 windowsy (na starym HDD i nowym SSD). Nie potrafię zdeinstalować windy na HDD bo przy próbie deinstalacji lub formatowania HDD pojawia się info o plikach systemowych. Czy jest jakiś nieskomplikowany sposób (bez zaawansowanego grzebania w BIOSie) na wywalenie win 7 z jednego z dysków? (tzn oczywście z HDD). Mam win7 home edition.
Jeszcze jedna prośba - ponieważ z trudem odróżniam macierz (dyskową) od macierzyństwa :wink: BARDZO proszę w miarę możliwości o maksymalne ograniczenie informatycznego slangu

Najprościej to by Ci było na tym etapie odłączyć na czas instalcji stary dysk (zwany dalej HDD) i jeszcze raz na czysto (po sformatowaniu) na SSD ‘postawić’ Windows 7. Jak tak jednak nie chcesz robić, to może całość być bardziej skomplikowana.

nie formowanie dysku tylko trzeba usunąć partycję

To jest oczywiście do zrobienia, ale czy wtedy BIOS płyty głównej “zapomni” o windowsie na HDD? No i jak sformatować HDD po jego ponownym podłączeniu jeśli teraz się nie da nawet jeśli uruchamiam system z SSD?

HDD nie mam podzielonego na partycje. Jeśli usunę partycję z HDD (a nie wiem czy sie uda, w win próba formatowania kończy się informacją o plikach systemowych więc zapewne z partycją będzie podobnie) i stworzę ją na nowo (jak onegdaj przy instalacji XP-ka) to czy BIOS pł głównej “zapomni” o jej wcześniejszym istnieniu?

  • wyłączasz komputer,
  • odłączasz stary dysk (HDD) - np. wyciągasz wtyczkę zasilania
  • podłączasz SSD
  • uruchamiasz komputer z nośnika z Windows 7 (pendrive / DVD),
  • jak instalator ‘zobaczy’ SSD, to usuwasz wszystkie partycje i dopiero wtedy rozpoczynasz instalację,
  • po instalcji wyciągasz nośnik (pendrive / DVD), sprawdzasz czy się uruchamia,
  • wyłączasz, podłączasz HDD,
  • włączasz komputer i patrzysz, czy się uruchomił z odpowiedniego dysku,
  • jak nie, to możesz próbować zamienić miejscami kabelki SATA (sygnałowe), lub w BIOS ustawić “kolejność bootowania” (z którego nośnika ma się uruchamiać),
  • robisz porządek na HDD.
1 polubienie