Jak usunąć windows 7 i wgrac Linux Ubuntu?

Witam, mam problem gdyż nie wiem jak usunąć system Windows 7 i wgrać na jego miejsce Linux Ubuntu.

System mam na płytce, ale nie wiem co nacisnac przed startem windowsa zeby

mi sie komputer z płytki uruchomił. Mam laptopa lenovo n200 i tu nie pokazuja sie napisy

które mówią co nacisnąć żeby coś zrobić tak jak to mam w PC T.T

Dlatego prosze o podanie mi krok po kroku jak wejsc w ten instalator, bo dalej sobie RACZEJ poradze.

Z góry dziekuje ze pomoc i jak bedzie trzeba to dopowiem.

Masz dwie opcje:

  1. Uruchomić menu wyboru, z którego nośnika ma być uruchomiony system. W Lenovo to powinno być pod F12 (akurat dziś naprawiałem znajomemu laptopa Lenovo i u niego to menu jest pod F12). Menu może być też wyłączone w ustawieniach BIOSu, dlatego informacja o klawiszu może nie występować u Ciebie.

  2. Wejść w ustawienia BIOSu (prawdopodobnie wciskasz F2 lub ESC zaraz po uruchomieniu) i zmieniasz w ustawieniach kolejność rozruchu na CD/DVD-ROM.

Pozdrawiam!

Wyskakuje mi “operating system is found” :expressionless:

Ale po rozruchu z płyty czy po uruchomieniu komputera?

Pozdrawiam!

Po rozruchu z płyty

Płyta dobrze nagrana? Sprawdzałeś sumy kontrolne md5 czy się zgadzają?

Pozdrawiam!

Nagrałem to co ściągnąłem ze strony linuxa.

był plik .iso a że nie byłem pewny czy nagrać go czy jego zawartość zrobiłem tak i tak na dwóch płytkach

Nie mam pojęcia co to sa te sumy kontrole md5 i jak je sprawdzić

Sumy kontrolne dostępne są na serwerze skąd pobierasz obraz ISO i możesz je porównać czy się zgadzają, np. w programie do nagrywania (na przykład K3b czy Brasero pod Linux to oferują) albo przy pomocy programów do sprawdzania sum kontrolnych pod Windowsem. Pod Windowsem być może jakiś program do nagrywania to oferuje ale wiem, że np. do programu ImageBurn dla Windows jest odpowiednia wtyczka, chyba o nazwie Hash lub podobnie. Sumy sprawdza się między innymi po to czy obraz dobrze się pobrał i czy pobrał się w całości oraz ze względów bezpieczeństwa, bo np. ktoś mógł włamać się na serwer i mógł podrzucić zainfekowany obraz ISO i jeśli sumy się nie zgadzają to znaczy, że albo obraz źle się pobrał lub nie do końca albo jest z nim coś nie tak, np. jest zmodyfikowany przez kogoś niepowołanego.

Obraz ISO nagrywasz jako obraz płyty lub jego zawartość w zależności jak to program interpretuje a nie jako dane.

Pozdrawiam!

dziękuje za pomoc

Nie ma sprawy. Problem rozwiązany?

Pozdrawiam!

tak

Jeżeli naprawdę chcesz usunąć Windows i do niego nie wracać, to droga wolna.

Pamiętaj tylko, że:

  1. Możesz zainstalować Ubuntu obok Windows

  2. Możesz zostawić sobie partycje recovery Windows

Polecam: