Jak usunąć Windows Vista Home Premium OEM

Ponieważ ten system obciąża mój komp i zaczyna działać mi na nerwy to postanowiłem go usunąć lecz nie moge :confused: mam OEM i dysk SATA2 i jak wkładam płytkę instalacyjna z systemem Windows XP to pisze ze nie wykrywa dysku i nie można go zainstalować…

Jeśli wiecie jak to zrobić to napiszcie :slight_smile: prosze :slight_smile:

Może nie ma sterowników dla dysków SATA. Wtedy należałoby zgrać te sterowniki na dyskietkę :expressionless: , podczas botowania z płyty instalacyjnej pisze by nacisnąć jakiś klawisz by je wczytać.

Ewentualnie w BIOSie można ustawić by dyski SATA były rozpoznawane jako ATA.

Zrób format C:\ i dopiero włóż płytkę z XP

Aha czyli dac format c:\ ? i potem mam włożyc płytke z Windows XP?

Wgraj na dyskietkę sterowniki kontrolera SATA.

ja nie mam stacji dyskietek… a sterowniki mam na płytce która sie sama nie bootuje xD

Po co się męczyć ? Dajesz format,wkładasz płytkę i po sprawie. Przynajmniej ja kiedyś tak miałem.

włuż pena ze sterownikami do dysku…pozatym to nie wina visty, że xp jest przestażały i dysku nie widzi…

Xp wcale nie jest przestazały bo kolezanka ma nowszy dysk i smiga na XP…

To zależy od kontrolera. Przeważnie nowsze płyty mają zintegrowany kontroler SATA w mostku południowym i do takiego rozwiązania XP często posiada sterowniki. Gorzej, jeżeli kontroler działa na magistrali PCI (np. karta rozszerzeń, albo jest zintegrowany z płytą, a nie chipsetem).

Ja mam dysk SATA2

Nie ma znaczenia, czy masz SATA1, czy SATA2. Sprawdź jaki model kontrolera SATA ma Twoja płyta i ściągnij sterowniki. Najlepiej zintegruj ten sterownik z instalką WinXP za pomocą nLite. Możesz przy okazji dodać SP3. Jest to banalnie prosta sprawa, a zaoszczędzisz na problemach i czasie w przyszłości. Opis używania nLite widziałem na PurePC, jeżeli będzie potrzebny.