Jak usunąć Windows Viste bez formatowania dysku?

(Marcingxp) #1

Witam. Mam Viste Home Premium i Linuxa Ubuntu na jednym dysku (nie jestem tego do końca pewien, więc chętnie poznałbym sposób na sprawdzenie na którym dysku jest zainstalowany Linux(niby zainstalowany obok Visty, ale folder Home i cała struktura plików Linuxa wydaje się być na drugim)). Aktualnie korzystam z Ubuntu, bo Vista mi się zawirusowała (tak mi się chociaż wydaje), więc wolałbym ją usunąć i zainstalować jeszcze raz na drugim dysku. Jak to zrobić? Słyszałem, że można po prostu wywalić folder z Vistą i zedytować boot.ini, ale wole poznać Wasze zdanie i dowiedzieć się czegoś więcej.

(Blady2012) #2

To źle słyszałeś, bo inaczej niż format się nie da. Chyba że chodziło o fizyczne usunięcie/wypięcie dysku z Vistą od komputera, wtedy faktycznie się jej pozbędziesz bez formatowania:P ale pozbędziesz się i dysku

(Marcingxp) #3

A jakie mogą konsekwencje sposobu o jakim wspominałem?

(Blady2012) #4

Po pierwsze system to nie tylko 1 folder, z pod działającej Visty go nie usuniesz, z pod innego systemu mogą być problemy z uprawnieniami do usunięcia folderu (system się będzie bronił) i tak nie usuniesz wszystkiego po Viście, wirusy zostaną, gdyż siedzą w różnych miejscach. Zostaną nadal wpisy i alokacje gdzie co było itd. Tylko format :stuck_out_tongue: i ewentualnie jak chcesz to zerowanie dysku

(Piotrkijak) #5

Od siebie żeby potem w razie czego nie było dodam, że zerowanie skasuje bezpowrotnie wszystkie partycje, tak więc przed należy skopiować wszystkie dane.

(reos) #6

Użyj liveCD GParted (lub Partition Magic lub innego programu), zobacz jaką masz zawartość dysków

i rozkład partycji. Jeżeli sam nie wiesz, gdzie masz linuksa, to po sformatowaniu dysku z Vistą,

prawdopodobnie zostaniesz bez działającego systemu.

(Piotrkijak) #7

Nie zostanie bez systemu, bo bootloader Linuksa można 5 czy tam 6 komendami przywrócić bez żadnego problemu...

(Marcingxp) #8

Dałoby się usunąć przez tego Magica partycje z Vistą? Jaki polecacie program typu ten Magic na Linuxa?

(Piotrkijak) #9

Ja gorzystałem z gparted i byłem zadowolony. Co do możnoścxi usunięcia partycji, to jasne, że tak. Soft do partycjonowania dla Linuksa widzi i obsluguje Windowsowy NTFS jak i FAT32.