Jak usunąć Windows Viste bez formatowania dysku?

Witam. Mam Viste Home Premium i Linuxa Ubuntu na jednym dysku (nie jestem tego do końca pewien, więc chętnie poznałbym sposób na sprawdzenie na którym dysku jest zainstalowany Linux(niby zainstalowany obok Visty, ale folder Home i cała struktura plików Linuxa wydaje się być na drugim)). Aktualnie korzystam z Ubuntu, bo Vista mi się zawirusowała (tak mi się chociaż wydaje), więc wolałbym ją usunąć i zainstalować jeszcze raz na drugim dysku. Jak to zrobić? Słyszałem, że można po prostu wywalić folder z Vistą i zedytować boot.ini, ale wole poznać Wasze zdanie i dowiedzieć się czegoś więcej.

To źle słyszałeś, bo inaczej niż format się nie da. Chyba że chodziło o fizyczne usunięcie/wypięcie dysku z Vistą od komputera, wtedy faktycznie się jej pozbędziesz bez formatowania:P ale pozbędziesz się i dysku

A jakie mogą konsekwencje sposobu o jakim wspominałem?

Po pierwsze system to nie tylko 1 folder, z pod działającej Visty go nie usuniesz, z pod innego systemu mogą być problemy z uprawnieniami do usunięcia folderu (system się będzie bronił) i tak nie usuniesz wszystkiego po Viście, wirusy zostaną, gdyż siedzą w różnych miejscach. Zostaną nadal wpisy i alokacje gdzie co było itd. Tylko format :stuck_out_tongue: i ewentualnie jak chcesz to zerowanie dysku

Od siebie żeby potem w razie czego nie było dodam, że zerowanie skasuje bezpowrotnie wszystkie partycje, tak więc przed należy skopiować wszystkie dane.

Użyj liveCD GParted (lub Partition Magic lub innego programu), zobacz jaką masz zawartość dysków

i rozkład partycji. Jeżeli sam nie wiesz, gdzie masz linuksa, to po sformatowaniu dysku z Vistą,

prawdopodobnie zostaniesz bez działającego systemu.

Nie zostanie bez systemu, bo bootloader Linuksa można 5 czy tam 6 komendami przywrócić bez żadnego problemu…

Dałoby się usunąć przez tego Magica partycje z Vistą? Jaki polecacie program typu ten Magic na Linuxa?

Ja gorzystałem z gparted i byłem zadowolony. Co do możnoścxi usunięcia partycji, to jasne, że tak. Soft do partycjonowania dla Linuksa widzi i obsluguje Windowsowy NTFS jak i FAT32.