Jak usunąć Windows Xp bez konieczności płyty z Win 7

Witam

Mam pytanie ; ) Na partycji D: posiadam windows 7, natomiast na partycji c: windows xp. Chciałbym się dowiedzieć jak mogę usunąć windows xp, aby partycja c: była czysta, tylko zrobić to tak, żeby nie używać płyty z windows 7.

Pozdrawiam

Możesz do tego użyć na przykład GParted LiveCD, który możesz pobrać za darmo stąd.

Pozdrawiam!

Bardzo prosto, logujesz się na Win 7 (z prawami Administratora) który jak piszesz jest dysku D: klikasz prawym na dysk C: i wybierasz opcję formatuj w okienku które wyskoczyło zaznaczasz “szybkie formatowanie” i rodzaj partycji NTFS najlepiej. Bez żadnych dodatkowych programów ;).

Pozdrawiam.

Niestety nie da rady Screen

Spróbuj jeszcze raz, za pierwszym razem czasami się tak zdarza :slight_smile: A jak nie pomoże to skorzystaj z GParted.

Pozdrawiam!

Ale jak sformatuje dysk c: to będę miał problemy z bootwaniem systemu ?

Jeśli na tej partycji znajduje się obszar rozruchowy, to tak.

Jak to sprawdzić? :stuck_out_tongue:

Jeśli XP jest na C:\ to jest to niemal pewne, że bootloader znajduje się właśnie tam. W celu pozbycia się XP musisz usunąć jego pliki z HDD (zrób to jak chcesz) oraz wpis w magazynie rozruchu (polecenie bcdedit /delete {ID_wpisu_XP}).

domyślam się ze win XP z boot menu też chcesz usunąć?

czyli najprościej robisz tak :

w win 7

menu start >

uruchom> msconfig

przejdź do zakładki >>> Rozruch

tam usuń wpis dotyczący XP

zastosuj >OK

po restarcie możesz usunąć foldery win xp z dysku c:

UWAGA!!

nie usun przypadkiem wpisu do win 7

bo będziesz musiał sys instalować

Nie ma tam wpisu dla xpeka SCREEN

Prościej użyć najpierw EasyBCD, uaktualnić wpisy w MBR, a potem sformacić partycję z XP. O ile wiem z poziomu Windowsa nie da sie scalać partycji, która leży wcześniej, niż systemowa. Niech ktoś mnie poprawi jak się mylę. Jakbyś miał na odwrót to skasować tylko partycje XP, rozszerzyć siódemkową i tyle.

Usunąłem z boot menu tylko windows xp, dalej nie mogę sformatować dysku c:. Czy coś źle robię?

Screen Zrobiłem coś takiego.