Jak usunąć Windowsa XP?

Jak usunąć Windowsa XP? Nie mogę wogóle sformatować dysku c. Wpisuje format c: i wyskakuje pytanie czy napewno, bo utrace dane itd. Wciskam tak. Ale potem wyskakuje ze jakis wolumin zajety. Wciskam tak i nic. Wciskam nie tez nic???

jak masz to usuń przez dysk startowy od Windows 98, lub za pomocą płyty od XP

masz tu :

http://www.bootdisk.com/

Dysk startowy Win98 nic nie da, bo nie obsługuje systemu plików NTFS. Najlepiej po prostu włóż płytę z WinXP, wystartuj z niej komputer, i sformatuj partycje z WinXP. Ewentualnie jakiś inny program który tworzy płytę startującą do zarządzania partycjami, np Paragon Partition Menager.

hmm ale nie mamy pewności co tego czy to jest FAT32 czy NTFS bo kolega nie napisał, Ps. a co do odpalania z płyty XP, pamiętaj aby w biosie przestawić odpalanie CD-Rom-u

http://banita.pl/~pysiu/format/partycje.html tu masz pokazane jak rozpocząć cała operację bo jak czytam to widze że to robisz na wlączonym systemie :slight_smile:

http://banita.pl/~pysiu/for/for.html format xp

Teraz chodzi mi o jedno:

wchodze w “Mój Komputer”, klikam prawym na “(C:)”, wybieram “formatuj…”, wyskakuje okienko, klikam “rozpocznij”, pojawia się komunikat, że wszystko zniknie itp, klikam “ok” i wyskakuje okno:

“Nie można sformatować tego dysku. Zakończ działanie wszystkich narzędzi dyskowych i innych programów, które korzystają z tego dysku oraz upewnij się, czy w żadnym oknie nie jest wyświetlana zawartość dysku. Wtedy ponów formatowanie”

Jak sformatować ten …olerny dysk c:???

w ten sposób nie sformatujesz dysku c bo jest to dysk systemowy tylko poprzez płytke instalacyjną lub inną która zarządza partycjami i nie trzeba nic zmieniac w biosie tylko przy właczaniu kompa przytrzymać klawisz chyba F12 lub F11 nie pamiętam i tam pisze z kąd odpalić system i wystarczy zaznaczyć cdrom tylko że musi być płytka w w stacji cdrom

To napiszcie mi, w którym momencie można to zrobić podczas zastępowania starego XP na nową instalację. Najpierw pytają gdzie. Wybieram, że na c: . Mówią,że na c: już jest i czy zastąpić. Klikam, że tak i usuwa stary XP. Potem juz sie instaluje nowy… Kiedy mozna format zrobic???

Dodane 19.01.2009 (Pn) 19:56

Oooooooooo… Doszedłem chyba tylko nie wiem co wybrać. Mam do wyboru:

"Formatuj partycję stosując system plików NTFS (szybkie)

Formatuj partycję stosując system plików FAT (szybkie)

Formatuj partycję stosując system plików NTFS

Formatuj partycję stosując system plików FAT

Pozostaw bieżący system plików nienaruszony"

Na górze jest, że Windows zostanie zainstalowany na partycji:

C: Partycja2 [NTFS]

więc domyślam się, że dysk c: to NTFS i mam wybrać “formatuj NTFS” ???

tak NTFS szybkie

A czym się różni szybkie od normalnego?

widze że kolega zamiast w linka wejść co mu podałem z pokazem dalej cudaczy :stuck_out_tongue: a co do pytania to szybkie tylko zamazuje stare pliki a pełne kasuje :slight_smile:

zawsze uzywaj tylko tej opcji “Formatuj partycję stosując system plików NTFS” 100% zadowolenia z systemu

Szybkie formatowanie czyści tablice alokacji plików a nie cały dysk (Dane na dysku nadal są, ale są zamazane tylk informacje o tym że one są) a pełne formatowanie kasuje klaster po klastrze. Lepiej używać tego dugiego. Dłużej trwa, ale dysk wtedy jest czyściutki.

dobra dzieki, prosze zamknąc temat