Jak usunąć wybór systemu przy uruchamianiu? Lenovo G510

Witam. Dzisiaj odebrałem laptop Lenovo Essential G510. Z racji tego, że zakupiona wersja jest bez systemu operacyjnego to zainstalowałem Windowsa 7 z płytki z kluczem. Wszystko działa ładnie pięknie, tylko jest jeden problem. Przy uruchamianiu muszę ręcznie wybrać system jaki chcę uruchomić, mimo tego, że zmieniłem to zarówno w Msconfig, jak i w panelu sterowania.

 

Podejrzewam, że jest to związane z tym, że przy instalacji systemu miałem już zrobione 2 partycje - jedną mającą 1000MB, a drugą, gdzie było coś opisane “OEM”, nie spojrzałem dokładnie. Nie usunąłem ich, bo nie wiedziałem, czy tak można, tylko zrobiłem dwie nowe (C i D) i na C zainstalowałem system.

 

Tak to wygląda przy uruchamianiu:

 

b963ed526daa4f92m.jpg

 

Można coś z tym zrobić (czyt. jakoś to usunąć)? :wink:

Możesz sobie wgrać grub’a i skonfigurować wg. Własnych potrzeb

@Kondziorex nie wiem czy zauważyłeś, ale on właśnie MA gruba :stuck_out_tongue:

 

Spróbuj programem EasyBCD.

z pełnym opisem 

http://traxter-online.net/easybcd-zarzadzanie-bcd-w-trybie-graficznym/

Dziękuję za odpowiedź. Tylko chyba to nie jest nic od Windowsa, bo w msconfig wyświetla się tylko jeden system zainstalowany i ustawiłem, że ma się domyślnie uruchamiać. Czy w takiej sytuacji te programy pomogą? :slight_smile:

W wierszu poleceń uruchomionym jako administrator użyj polecenia: bcdedit

Otrzymasz listę wszystkich pozycji w menu rozruchowym, aby usunąć tą której chcesz się pozbyć wykonaj

bcdedit /delete {guid}

guid to ta wartość w {} (razem z klamerkami)

Pospieszyłem się, coś poklikałem w EasyBCD i teraz nie chce się system uruchomić wcale, bo pokazuje, że jest jakiś problem z BCD… :smiley: Włożyłem płytkę, chcąc użyć funkcji napraw, ale nic się nie uruchamia (nie mogę uruchomić wiersza poleceń)… Pozostał tylko format i ponowna instalacja czy da się to jeszcze jakoś uratować? :slight_smile:

Uruchomienie z płytki instalacyjnej i tam dostanie się do wiersza poleceń (shift + f10)

Następnie przez wiersz polecenia użyj komendy: diskpart

Następnie wpisz list volume

Po rozmiarze rozpoznaj partycję z windowsem (zapamiętaj literkę)

Następnie wpisz: exit

Potem: bcdboot X:\Windows (gdzie X to literka partycji z windows)

Potem reboot

Po uruchomieniu systemu instrukcja wg. postu wyżej

“Próba skopiowania plików rozruchowych nie powiodła się” :frowning:

 

EDIT

Proszę o informację, czy przy przeinstalowywaniu Windowsa mogę wszystkie partycje usunąć i zrobić po prostu dwie normalne C i D (chodzi mi o te partycje o wielkościach 1000MB). :slight_smile:

 

Może to przez nie są te problemy związane z wybieraniem systemu przy bootowaniu. :slight_smile:

 

54a586021b9fb9dfm.jpg

Spróbuj jeszcze w ten sposób:

bcdboot X:\Windows /s Y:

X to partycja z windowsem a Y rozruchowa (rozmiar 100mb)

“BFSVC: Failed to open handle to bootmgr object. Status = [c0000034]”

 

Chyba to się nie uda. :smiley:

 

EDIT

Możesz usunąć wszystkie, Windows wtedy może sam zapytać czy może utworzyć takie partycje jakich potrzebuje.

Cześć,

Jeżeli posiadasz licencję na system to zainstaluj go (czyt. system) z oryginalnej płyty a problem zniknie. Takie menu, jak przedstawione na zdjęciu jest tylko dostępne gdy instalujesz system ze zmodyfikowanego instalatora.

A jeżeli nie posiadasz licencji na system Windows to zainstaluj dowolną dystrybucję Linuksa.

Z płytki z windowsem zrobiłem bootowalnego pendrive, bo jest zwyczajnie szybciej niż z płyty, może to dlatego.

jeśli chcesz zrobić sobie wszystko od nowa 

https://www.youtube.com/watch?v=RvtuTk0CoiY

Cześć,

Nie ma to znaczenia. Jeżeli posiadasz oryginalną płytę z systemem to po “przerzuceniu” jej na pendrive i instalacji z tego nośnika systemu, menu takie jak na zdjęciu nie powinno się pojawić.

Po reinstalacji systemu (i usunięciu istniejących partycji) wszystko wróciło do normy :slight_smile: temat można zamknąć, dziękuję za pomoc :slight_smile: