Jak usunąć XP żeby Win7 dalej startował?

Witam , jakiś miesiąc temu przesiadłem się z XP na 7 .

Pomyślałem sobie że jak odłączę dysk z XP to 7 dalej będzie startował ale stało się inaczej , po odłączeniu dysku “c:” (XP) i ustawieniu bootowania w biosie na “d:” (win7) nieznajduje systemu i niechce się uruchomić .

Co mam zrobić żeby rozwiązać ten problem ?

Edytuj BOOT.INI na XP. Jaki wpis dodać, to sobie poszukaj…

nieczaisz tego że chce wywalić dysk z XP .?

Co dla ciebie oznacza dysk C? Dysk fizyczny który usunąłeś z komputera czy partycję oznaczoną jako dysk c: ?

Bootloader dla windows 7 czy dla visty jest inny niż dla Windows XP i zmiany w boot.ini nic nie dadzą.

Bootloader który powstał po zainstalowaniu Windowsa 7 jest na dysku C: i bez niego nie uruchomisz Windowsa 7.

Do wprowadzania zmian w tym pliku służy np. program.

http://www.idg.pl/ftp/pc_16889/VistaBootPRO.3.3.html

Można w tym programie tak zmodyfikować bootloader, że będzie się tylko uruchamiał Windows 7 i wówczas można usunąć to co zbyteczne z dysku C. Nie usuwając jedynie tego co potrzebne do uruchomienia Windowsa 7. :slight_smile:

Przypuszczalnie u ciebie aktywna partycja czyli ta z której startuje system jest na dysku C.

(ustawianie w biosie bootowania na inny dysk tego nie zmieni.)

Myślę, że dla ciebie najprostsze wyjście to sformatować dyski C, D i ponownie zainstalować Windows 7 na dysku C lub D ale bootloader będzie się znajdował na partycji aktywnej czyli tej do której odwołuje się system przy starcie komputera, czyli C chyba żebyś to zmienił przy formatowaniu i uczynił inną partycję aktywną.

mam podłączone 2 dyski : jeden sata drugi ata ;]

chciałbym wywalić ata bo jest stary i strasznie głośno pracuje ;]

reinstalacja nie wchodzi w grę bo za dużo softu mam na WIN7 i niechce tracić czasu na ponowną konfigurację ;]

Żeby to co chcesz zrobić się udało, to musiały by się udać dwie rzeczy po usunięciu dysku ata:

  1. W jakimś programie zewnętrznym do zarządzania partycjami jak np. gparted czy innym aktywować partycję na której zainstalowany jest Windows 7.

Jeżeli będzie to możliwe bez formatowania, to:

  1. Włożyć płytę instalacyjną Windowsa 7 i dokonać jego naprawy. (czy się uda trudno powiedzieć :frowning: )

hmm . to niebd próbował nawet no niechce czegoś zepsuć ;pp

A, szkoda, że nie chcesz być królikiem doświadczalnym :slight_smile: Było by wiadomo czy to jest możliwe. :slight_smile:

Z tą aktywacją partycji to można by bezboleśnie sprawdzić, czy w ogóle ta opcja będzie aktywna po usunięciu dysku ata i bez formatowania tego drugiego dysku.

Odłączyłeś dysk na którym była zapisane funkcje bootowania.

Pomoże, płyta z Windows 7 napisze na dysku nowe ustawienia bootowania.

napewno ? ;>

No musi, a jeśli nawet nie to nic się nie stanie. :lol: Lub możesz usunąć z pliku BOOT.ini w Windows 7, XP.