Jak usunąć z nagrania trzeszczenie na głośnych dźwiękach?

Witam,

mam nagranie w mp3 z pewnego spotkania. Nagranie jest ogólnie w dobrej jakości, ale kiedy nagle wchodzi głośna muzyka, zaczyna tak trzeszczeć, że aż uszy bolą. Dalsza część nagrania, kiedy muzyka jest już cichsza, jest w porządku, a potem kiedy znów jest głośniejszy fragment, trzeszczy niebotycznie. Próbowałem bawić się Adobe Audition, znalazłem tam opcję “noise reduction”, ale po jej zastosowaniu muzyka została zupełnie zniekształcona.

Czy jest jakaś możliwość usunięcia tych trzasków? Bardzo proszę o pomoc i wytłumaczenie co i jak, bom jest laik.

Z góry dziękuję ogromnie!

Hej,

Zjawisko, o którym piszesz to tak zwany clipping, czyli przesterowanie z powodu zbyt dużej głośności w czasie nagrania. Na niewiele w takiej sytuacji zda się zmniejszanie szumów, które służy do usuwania białego szumu, czyli na przykład szumów charakterystycznych dla kaset magnetofonowych, szumów własnych pieca gitarowego. Jeśli ma się próbkę takiego szumu, to narzędziem można zdziałać bardzo wiele. Ale nie w tym przypadku. Poszukał bym w filtrach programu funkcji “clip removing” bądź “de-clicker”. Jeśli nie znajdziesz ich w produkcie Adobe, zawsze możesz posłużyć się darmowym Audacity.

Pozdrawiam,

Dimatheus

Dimatheus , dzięki wielkie, trochę poprawiłem tymi opcjami, o których pisałeś i chociaż nadal trzeszczy, to przynajmniej nie w takim stopniu jak wcześniej.

A co zrobić, żeby uniknąć tego clippingu w przyszłości? Nagrywałem telefonem Galaxy S, program Hi-Q MP3 Recorder, bit rate ustawiony na 128 kbps, czyli chyba dobra jakość, a wyszło fatalnie…

Hej,

Jeśli chodzi o nagrania dokonywane telefonem, to ciężko uniknąć podobnych zjawisk. Przede wszystkim należałoby zmniejszyć poziom rejestrowanego dźwięku, tak by nie przekraczał 6, a najlepiej 0 dB. W przypadku komputerów jest to proste, bo po prostu zmienia się ustawienia suwakiem odpowiedzialnym na nagrywanie w ustawieniach karty dźwiękowej i tyle. Podejrzewam, że w przypadku smartphone’ów może to nie być możliwe, choć oczywiście wszystko zależy od tego, jaka aplikacja jest używana. Spróbuj poszukać w używanej przez Ciebie opcji zmniejszania poziomu nagrywania.

Pozdrawiam,

Dimatheus

Znalazłem, jest taka możliwość. Było ustawione na 0 dB, a można zrobić + lub - 20dB.

W takim razie następnym razem zmniejszę poziom nagrywania. Mam nadzieję, że to z kolei nie spowoduje, że nagranie wyjdzie zbyt cicho, ale bądźmy dobrej myśli :wink:

Dziękuję za pomoc!!

Hej,

Wiesz, jeśli będzie zbyt cicho, to zawsze w programie można zwiększyć poziom głośności bądź też znormalizować nagranie. :slight_smile: A z drugiej strony zawsze można zrobić sobie próbę w domu i zobaczyć, jak to wyjdzie. :slight_smile:

Pozdrawiam,

Dimatheus

Obniżenie progu głośności niestety nie dało zbyt wiele, ale udało mi się znaleźć rozwiązanie. Root telefonu, a następnie zainstalowanie Voodoo Control. Może komuś się przyda - można nagrywać nawet w bardzo głośnym otoczeniu (np. na koncertach) bez trzasków :slight_smile:

Hej,

Zgadza się. Program działa na podobnej zasadzie, co ustawienia głośności nagrywania - zmienia on poziom rejestrowanego przez mikrofon sygnału - tyle że bardziej efektywnie i skuteczniej niż ustawienia wbudowane w system.

Pozdrawiam,

Dimatheus