Jak utrzymują się fundacje non-profit?


(gość2003) #1

Od zawsze zastanowiało mnie te pytanie, jak oni to robią?


(GioWDS) #2

Prosto, generują takie zyski, żeby nie przekroczyć sumy strat - tak to wygląda naprzykład w przypadku ubezpieczeń zdrowotnych.


(marcin82) #3

Zyją ze sponsoringu ...


(roobal) #4

To, że fundacja/organizacja posiada status non-proft, nie oznacza, że w ogóle nie zarabia, owszem zarabia ale nie jest organizacją nastawioną na zysk, tak jak firmy czy korporacje. Jak pisali koledzy, organizacje takie żyją najczęściej ze sponsoringu (np. Firefox - Google, Linux kernel - IBM, Intel, Google, Red-Hat i wiele innych firm, te firmy/korporacje nie tylko sponsorują ale i współtworzą jądro Linux), wyświetlania reklam (np. Pajacyk), darowizn, (np. Fundacja Debiana, WOŚP) itp. ale mogą też sprzedawać swoje produkty po takiej cenie, aby zwrócił się koszt samej produkcji (pracownicy tylko powietrzem też nie żyją, coś jeść muszą) lub osiągnięty ewentualny zysk przeznaczony może zostać na dalszy rozwój produktu i nie tylko, bo np. na utrzymanie biura/miejsca pracy, infrastruktury sieciowej (serwery, oprogramowanie).

Zresztą wyjaśniono to też tutaj http://pl.wikipedia.org/wiki/Organizacja_non-profit

Pozdrawiam!


(gość2003) #5

A czy Unia Europejska może wesprzeć taki projekt?


(marcin82) #6

Z urzędu pracy możesz dostać dofinansowanie do kwoty bodajże 20 000,00 zł na własną działalność. Pod warunkiem, że będziesz miał dobry biznesplan, to są m. in. fundusze unijne. Co do fundacji - nie wiem. Pytaj w PUP :slight_smile: