Jak utworzyć bootowalny pendrive z Win10? o.O

Tak można to zrobić z CMD, ale u mnie coś to nie chciało działać dlatego zastosowałem ten program. On jest portable - nie instaluje się i działa OK. Jak kto woli, aby tylko podzielić :grinning:

Wystarczy, że nagrasz obraz na pendrive binarnie za pomocą dd lub czymkolwiek innym co to umożliwia. Prawie wszystkie płyty główne to obsłużą, wtedy de facto system plików będzie UDF, a obraz niezmodyfikowany.

W razie problemów, użyj Rufusa via Wine.

Najlepiej to zrobić na innym komputerze. To zrobienia boot pedrive pod Win nie jest potrzebne WINE, są programy w Linuksie How to Create a Bootable Windows 10 USB in Linux - It's FOSS. Ja napisałem instrukcje dla komputera windosowskiego. Ale program działa tyłko na Win. Ale czy w koło nie ma żadnego komputera z Win, bez przesady.
Jeżeli by nie było tego dużego pliku to w linuksie można od razu stożyć boot pendrive - Format FAT32 a póżniej użyć Disc Image Mounter. Można też użyć WoeUSB. Ale w tym przypadku jednak poleca inny komputer.
Chyba że chce instalować jako Legacy to pendrive może być NTFS, ale ja nie polecam tego trybu.

Po to, że jest diskpart jest ekstremalnie upierdliwy i nie pokrywa wielu przypadków. A potem w kolejnym poście radzisz jakiś dodatkowy program do dzielenia WIMów. No brawo… A można było po prostu użyć dedykowanej aplikacji (z uporem maniaka polecam Rufus) i kilkoma kliknięciami zapomnieć o problemie. :smiley:

Mylisz się także co do Secure Boot i NTFS… To partycja na dysku twardym dla UEFI musi mieć FAT32, tylko i wyłącznie. Na nośniku instalacyjnym musi być po prostu obsługiwany system plików przez BIOS/UEFI i po odpaleniu instalatora także obsługiwany przezeń (a trudno by Windows NT nie obsługiwał NTFS ;]).

UEFI nie osługuje pedrive z NTFS, obsługuje go tylko BIOS Legacy jak sobie na to przestawisz
Chyba że sobie zrobisz pendrive z 2 partycjami przez program BOOTICE
Osobiście nie spotkałem jeszcze żadnego producenta płyty głównej, który wdrożył obsługę rozruchu NTFS w swoich modułach UEFI.
Rufus nie podzieli pliki install.wim który ma powyżej 4 GB na dwa pliki SWM - a tu o to chodzi
Coś ci się kolego pokręciło.

Dziękuję wszystkim za pomoc. Kumpel udosteonil swój windowsowy zasób, skorzystałem z Media Creation Tool. Zabieram się za instalację

Napisałem Ci na czym polega różnica, ale nie zrozumiałeś. Niczego nie trzeba dzielić bo nie ma obowiązku używania FAT32.

1.Pobierz aplikację rufus.
2.Pobierz iso windowsa.
3.Wybierz plik iso w rufusie.
4.Po jakimś czasie powinieneś mieć gotowe.

Ten temat został automatycznie zamknięty 180 dni po ostatnim wpisie. Tworzenie nowych odpowiedzi nie jest już możliwe.