Jak utworzyć bootowalny pendrive z Win10? o.O

Cześć wszystkim.
Tym razem muszę zgłosić się po podpowiedź w sprawie instalacji Windy. Na laptopie ostatni Ubuntu LTS. Chciałem wyczyścić dysk i postawić windowsa. Ale pojawił się problem.

Pobrany z witryny obraz ISO to jakaś wersja Multi. Ponad 5GB danych. Tworzę bootowalny pendrive programem Unetbootin. W trakcie zgrywania widzę, że w obrazie pojawia się plik który wazy 4,6GB… zapala mi się lampka bo system plików fat32, w którym sformatowany jest pen nie obsłuży plików większych niż 4 GB… Restart > ekran początkowy instalacji i błąd: plik wimboot (czy jakoś tak, ten ważący 4,6GB) jest uszkodzony. Koniec instalacji.

Nigdy nie miałem problemów z instalacją windowsa, ale zawsze z witryny mogłem pobrać konkretną wersje a nie jakąś multi.

Jak zatem można obejść ten problem? :confused: nie posiadam napędu optycznego

https://support.microsoft.com/pl-pl/windows/tworzenie-nośnika-instalacyjnego-dla-systemu-windows-99a58364-8c02-206f-aa6f-40c3b507420d

Nie wrzucaj gołego 5 GiB pliku jak nie musisz użyć Ventoy i podobnych wynalazków.

Cześć płyt pewnie łyka już NTFS jak musisz mieć aktywny Secure Boot i TPM.

Najważniejsze by po rozpakowaniu install.wim/install.esd był mniejszy niż 4 GiB.

@lordjahu

Tak jak wspomniałem jestem na Ubuntu, zatem tego narzędzia windowsowskiego nie będę w stanie odpalić

@krystian3w czy ten cały ventoy jest bezpieczny? Pierwsze słyszę

Gdzie jest problem? Sformatuj na NTFS i wtedy wgraj to ISO przez Unetbootina?

Możesz posłużyć się też poradnikiem od pocolog:

Jeżeli szukasz alternatywy, możesz też użyć Etcher: balenaEtcher - Flash OS images to SD cards & USB drives

Media creation tool - oficjalne narzędzie microsoftu.

On ma na tym laptopie Ubuntu LTS.

Niech użyje Balena Etcher albo Ventoy, opowiastka:
Ventoy - Pendrive serwisowy z wieloma iso systemów - YouTube .

@przypadkowy_wedrowie

Jaką masz karte wifi w tym laptopie? Może przez kijowy steorwnik prędkość wifi kuleje? Broadcom?

Jakbyś napisał że wszystkie komputery w promieniu 100km to mają to byłby problem.

1 polubienie

Akurat trudno o gorsze. Jest powolne, a do tego to spyware. Na Windows wszystkie te zabawki dla kota deklasuje Rufus, którym można przygotować bootowalny pendrive nawet dla najbardziej kalekich BIOS/UEFI (bo nie wszystkie obsługują NTFS, nie wszystkie potrafią czytać z flash jak z ODD etc.).

Pomijając już fakt, że jegomość siedzi na Linuksie. :wink:

I zapewne obraz odpowiednio wykastrowany albo doposażony z torrentów z odpowiednim lekiem na legalność?

Obraz Windowsa ze strony MS… Tylko widzisz, jak user agent wskazuje Windows to nie dostaniesz *.iso, zamiast tego będą naciągać na instalację MCT. :slight_smile: Przestaw na cokolwiek innego i pobierzesz obraz płyty jak człowiek.

A po co wam takie programy !
Boot USB można zrobić ręcznie

  • Otwórz menu Start,
  • Wybierz „Uruchom”, wpisz „cmd” i potwierdź Enterem,
  • W otwartym oknie wpisz „diskpart” i gdy otworzy się kolejne okno, wpisz w nim „list disk”,
  • Na ekranie pojawi się lista nośników pamięci komputera, odnajdź wśród nich swój pendrive (najłatwiej po rozmiarze – 8-gigabajtowy będzie miał ok. 7700 MB) i odczytaj jego Nr (np. Dysk 2),
  • Wpisz „select disk X” (gdzie „X” to cyfra dysku)…

Uwaga! Po kolejnym kroku wszystkie dane zapisane na pendrive zostaną skasowane.

  • …wpisz „clean” (aby usunąć partycje oraz informacje w MBR i GPT)
  • Wpisz „create partition primary” (aby stworzyć partycję główną),
  • Wpisz „active” (aby aktywować partycję),
  • Wpisz „format fs=fat32 quick” (aby szybko sformatować nośnik pod FAT32),
  • Wpisz „assign” (aby partycji automatycznie została przypisana litera).
    A potem rozpakować ISO np 7zip i przekopiować wszystko na pendrive

Zanim napiszesz, czytaj całość

Chyba broadcom, ale problem jest tez na smartfonach z ax

Sformatuję na ntfs ale nie wiem czy laptop w ogóle będzie widział pena w ntfs, wrócę z informacją

Jeżeli mas Secure Boot musisz mieć FAT32, jeżeli Legacy może być NTFS bo inaczej instalka nie pójdzie.
Ja nie rozumie tego tematu, bo

  1. Można zrobić na innym komputerze
  2. Można zrobić boot pedrive do Win na Ubuntu z koment panelu (jest opisane w necie jak to sie robi)

@anon53970806

Plik install.wim ma bodajże około 4,6 GB, raczej może się to nie udać. Tutaj radzo dzielić i cudować:
Install Windows from a USB Flash Drive | Microsoft Docs .

Dodatkowo jak w Linuksowym terminalu odpalasz Windowsowy diskpart (uciąłeś z instrukcji instalację WINE i skąd wziąć kompatybilny exe).

Na pewno autor wątku nie poleci szukać Windowsa z uprawnieniami admina u np. siąsiadki (może ją zadawałać telefon stacjonarny czyli nawet nie nokia 3310, smartfon lub tablet w slotem na SIM).

A o to co chodzi - trzeba go podzielić gimagex_x64 - tu masz strone GImageX - GUI for Windows Imaging - AutoIt Consulting
będą 2 swm

Czyli wystarczy, że w bios/uefi wyłączę secure boot?

Nie instaluj Win pod Legacy bo będziesz miał potem klopoty.
Podziel ten plik jak Ci mowie i zamiast tego jednego w Source (wim) wraj te dwa (SWM). Tak się robi poczytaj na necie. Można go podzielić ręcznie bez tego programu z CMD, ale to wyższa szkoła jazdy.