Jak utworzyć folder Windows .old

(mikber18) #1

Witajcie,

muszę wykonać reinstalację systemu jednakże przez jakiś czas uzbierało się dość wiele bardzo ważnych danych, muzyka i kilka innych aplikacji.

Poraz pierwszy raczej wolałbym nie tracić danych i z tej okazji szukałem trochę na temat formatowania bez utraty danych i dowiedziałem się o windows .old

Pytanie jest takie: Co trzeba zrobić aby taki folder został utworzony i czy procedura formatowania dysku się z tej okazji zmienia ? czy nadal mogę pozbyć się obydwóch partycji czy jedna musi zostać żeby windows .old się tam zapisał

Proszę o dokładniejsze informacje bo nie jest do dla mnie do końca jasne :slight_smile:

(Cedar) #2

Najważniejsze jest to, że musisz w czasie instalacji systemu pominąć formatowanie partycji systemowej.

Formatowanie partycji systemowej i ponowne zainstalowanie na niej systemu skasuje Ci nieodwracalnie dane na tej partycji!

Szczególowo nie napisze, jak należy postępować w czasie instalacji bo nie pamiętam, folder windows,old nie powstaje "z niczego" - jest to obecny folder "windows" z dodanym ".old" a nowy system jest instalowany w nowym folderze "windows"

(mikber18) #3

Czyli jak? jeżeli nie sformatuje partycji C (systemowej) to utworzy mi się folder .old ?

A co z drugą partycją D ?? Ją trzeba/można formatować.... ale jak ja wszystkie ważne pliki właśnie kopiowałem na partycje D

(Cedar) #4

No to się nie martwisz. Jeśli na "C" nie masz nic potrzebnego/ważnego (jeśli wszystko przeniosłeś na "D") to możesz sformatować "C" a drugiej partycji "D" nic w czasie instalacji nie grozi (chyba, że sam się o to postarasz :wink: )

(mikber18) #5

No dzisiaj nie ale na przyszłość dobrze by było wiedzieć .... czyli jeżeli chciałbym mieć folder windows .old to mówiąc krótko kompletnie omijam proces formatowania dysków ?

Dobrze zrozumiałem ?

(Cedar) #6

no tak :wink:

Jeśli sformatujesz partycję systemową to już nie będzie się miał z czego utworzyć ten folder - jego zawartość to stary (obecny) system, którego formatowanie by nieodwracalnie wymazało z dysku. A inne partycje (jeśli nie masz na nich potrzebnych danych) możesz formatować w czasie instalacji nowego systemu - to nie wpłynie na to, czy folder windows.old powstanie. Każda partycja to (bardzo ogólnie) tak jakby oddzielny dysk.

(mikber18) #7

Czyli jeżeli nie sformatuje ani jednej partycji ani drugiej to na obydwóch powstaną osobne foldery .old z plikami które znajdowały się na dysku przed re-instalacją systemu ?, czy folder .old tyczy się tylko i wyłącznie partycji systemowej ?

(Cedar) #8

Nie :wink: To dotyczy tylko systemowej.

Jeśli nie sformatujesz pozostałych partycji to po instalacji systemu na "C" dane zawarte na "D" będą w takim stanie jak przed instalacją. Instalator wykryje dysk, i znajdzie partycje, z tego co pamiętam to będziesz zapytany "czy skasować partycje?" - odpowiadasz "nie" i "czy sformatować obecną partycje systemową" - tez odpowiadasz "nie" Mogłem trochę inaczej zacytować ale sens będzie ten sam. Na miejsce instalacji systemu wybierasz tą samą partycję na której obecnie jest system.

(mikber18) #9

Czyli teoretycznie lepiej by było przestawić wszystko na dysk C i sformatować D a potem przeżucic wszystkie ważne dane na D i sformatowac C :slight_smile:

Ale ok przezucam wszystko na D bo już większość i tak tam jest i sformatuje C

(Cedar) #10

Zwróć uwagę, na jeszcze jedno - jeśli będziesz instalował bez formatowania partycji systemowej to musisz mieć na niej miejsce na nową instalacje bo pliki od starego systemu zostają na partycji "C" i nie zostają kasowanie/zastępowane - jeśli teraz na "C" masz np. 1-2 GB miejsca to z instalacją bez formatowania będziesz miał problem.

-- Dodane 12.06.2009 (Pt) 21:59 --

I to będzie najwłaściwsze rozwiązanie :wink:

(mikber18) #11

Nie, z miejscem nie ma problemu... mam około 20 gb wolnego miejsca

(Cedar) #12

Ale wiesz o tym, że jeśli masz obecnie jakieś programy zainstalowane na "D" to chociaż nie sformatujesz tej partycji to po instalacji nowego systemu na "C" przestaną się one uruchamiać lub będą robiły to z błędami i potrzebna będzie ich nowa instalacja? Nie będzie tak ze wszystkimi programami ale wiele z nich się tak zachowa.

(mikber18) #13

Tak o konieczności ponownej instalacji programów wiem... najważniejsze dla mnie było nie tracenie danych :slight_smile: